Kupno samochodu to zawsze wyjątkowy moment. Z reguły poprzedzony długimi kalkulacjami, negocjacjami, a na końcu formalnościami.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu kluczyków wydawałoby się, że to już koniec, że samochód jest nasz i nie musimy się niczym przejmować. Wtedy jednak z tyłu głowy zapala się lampka – a co z ubezpieczeniem? W końcu OC jest obligatoryjne. W związku z tym dużo osób zadaje sobie pytanie: kupiłem samochód co z ubezpieczeniem? Sprawdźmy, jak działa OC przy zakupie nowego auta.

Kupno samochodu a OC poprzedniego właściciela 2020. Czy są zmiany w przepisach?

Jak zapewne wie każdy kierowca, OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dotyczącym samochodu. Oznacza to, że każde auto zarejestrowane w Polsce musi mieć wykupioną polisę. W 99% przypadków, kupując auto na rynku wtórnym, będzie ono posiadało ważne ubezpieczenie. Większość polis jest wykupiona na rok z automatycznym przedłużeniem, więc z reguły ubezpieczenie nie wygasło w momencie kupna auta. 

Co to oznacza dla nas jako kupującego? 

Tak naprawdę, taką transakcję można określić jako kupno samochodu z OC. O ile nie dogadałeś się z właścicielem, że wypowie umowę ubezpieczenia po sprzedaży, to polisa przechodzi na Ciebie. Oczywiście musisz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które odpowiada za to OC. Będą musieli dokonać rekalkulacji składki – każdy kierowca jest inny, a pod uwagę brany jest staż za kółkiem, miejsce zamieszkania, wiek i wiele innych czynników. O czym musisz pamiętać? OC jest automatycznie przekazywane na nowego właściciela, ale musisz pamiętać terminów. Jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego kierowcy możesz tylko do końca trwania tamtej polisy. Zwróć także uwagę na to, w jakim systemie sprzedający opłacał składki. Jeżeli wykupił OC na raty, a nie opłacił kolejnych rat, to na Ciebie przechodzi ten obowiązek. 

Nowe ubezpieczenie samochodu po zakupie. Dowiedz się więcej

Po zakupie pojazdu mamy dwie opcje związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jedno to wspomniane wcześniej pozostanie przy polisie poprzedniego właściciela. Może to mieć swoje wady – rekalkulacja będzie niekorzystna, a sama składka okaże się dla nas niezbyt atrakcyjna cenowo. Co wówczas? Możemy po prostu wykupić nowe ubezpieczenie OC. 

Oczywiście najpierw trzeba wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzednika. Skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poinformuj o chęci wypowiedzenia. Kiedy formalności zostaną dopełnione, będziesz mógł wykupić nowe OC. Tylko pamiętaj: samochód nie może pozostać bez ważnego OC choćby przez jeden dzień! Grożą za to poważne finansowe kary od 1040 zł do nawet 5200 zł. 

Kiedy przystępujesz do wyboru nowego ubezpieczenia, warto skorzystać z internetu. Wylicz ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem kalkulatora OC, w którym po wprowadzeniu niezbędnych danych w parę chwil pokaże najkorzystniejsze oferty na ubezpieczenie OC. Musisz jedynie podać dane osobowe oraz parametry samochodu. Nie przepłacaj za OC – dzięki porównaniu większej liczby ofert, znajdziesz najtańszą opcję, a zakres ochrony w każdym przypadku będzie taki sam.

Warto zaznajomić się z przydatnym wpisem o wypowiedzeniach polis OC przez nabywcę na Akademii Mfind - https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/wypowiedzenie-umowy-oc-przez-nabywce/


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Adam Malczewski 2020-08-17 11:36:36
    Każdy z nas lubi oszczędzać, dlatego polecam najlepszą porównywarkę ubezpieczeń w Polsce- sprawdź na https://cutt.ly/kalklulatoroc