W chirurgii ogólnej wyodrębniły się specjalistyczne działy, nadal będące jej częścią. Chodzi o proktologię, naukę o schorzeniach dolnego odcinka przewodu pokarmowego, koloproktologię, dotyczącą schorzeń jelita grubego oraz flebologię - naukę o patologiach układu żylnego, przeważnie kończyn dolnych.
Mimo że proktologia i flebologia są działami chirurgii ogólnej, nie każdy chirurg chce i ma możliwość zajmowania się nimi szczegółowo. Statystycznie choroby żylne i proktologiczne dotyczą co trzeciej osoby, nawet w młodym wieku. Im społeczeństwo starsze, tym większy odsetek cierpiących na dolegliwości zawiązane z tymi schorzeniami.

Porada proktologiczna i /lub flebologiczna powinna być kompletna i mieć na celu próbę rozwiązania dokuczliwego problemu, jakim są choroby końcowego odcinka przewodu pokarmowego oraz zmiany żylne kończyn dolnych.

Hemoroidy, zakrzep brzeżny, krwawienia, ból, pieczenia, infekcje, szczeliny, kłykciny, polipy, przetoki, wypadanie odbytnicy, uszkodzenia poporodowe odbytu, nietrzymanie stolca, stany po naciętych ropniach, zatoki włosowe, żylaki kończyn dolnych, telangezje (pajączki), zmiany pozakrzepowe, owrzodzenia żylne są bardzo częstymi, ale wstydliwymi  dolegliwościami.

Najgorszą opcją wybraną przez pacjentów jest bagatelizowanie problemu  i unikanie kontaktu z lekarzem lub, co gorsza, sięganie po poradę do internetu, przepytywanie znajomych, samoleczenie, zwłaszcza jeżeli problem pojawił się nagle, jest bolesny i dokuczliwy albo długo trwa i ciągle nawraca. A przecież można go rozwiązać natychmiast i czasami wystarczy tylko naciąć albo odwrotnie - przy krwawieniu założyć szew, doraźnie wstrzyknąć sklerozant (przy hemoroidach). 

Często pod pozorem zwykłych kłopotów proktologicznych, kryją się bardzo groźne choroby takie jak rak, czerniak, poważne choroby zapalne, trudne do wyleczenia przetoki, nawracające stany ropne. A banalne pajączki  kończyn  dolnych mogą być zwiastunem poważnej niewydolności żylnej kończyn dolnych ze wszystkimi powikłaniami i konsekwencjami dla zdrowia. Wielu pacjentów zgłasza się za późno,  jak już zawiodły inne, w tym domowe sposoby i bywa, że wówczas leczenie może rozciągnąć się na dłuższy czas.

Obecnie istnieją nowe ambulatoryjne techniki diagnostyki (USG TRUS, VIDEOREKTOANOSKOPIA, SFINKTEROMETRIA) oraz metody leczenia  tych schorzeń, jak nowoczesna skleroterapia, techniki laserowe lub leczenie falą radiową, terapia podciśnieniowa, a w chirurgii ogólnej 
i onkologicznej techniki laparoskopowe i endoskopowe.

Przed kwalifikacją do poszczególnych procedur każdy pacjent powinien być  szczegółowo zbadany, uzyskać informacje na temat swojego schorzenia  i najlepiej, wspólnie z chirurgiem, dobrać adekwatną metodę. Po zabiegach pacjent nie powinien czuć się „pozostawionym” samemu sobie, mieć możliwość kontroli i korekty leczenia, ponieważ często okres pooperacyjny jest nie mniej ważny jak sama operacja.

Dziś chirurgia dąży do tak zwanej małoinwazyjności, proponując rozwiązania szybkie, skuteczne, bezbolesne, bez konieczności pobytu w szpitalu, a jeżeli są takie wskazania - do operacji. To również szpital powinien zapewnić wykonanie procedury na najwyższym poziomie, a najlepiej by przy zabiegu był chirurg  kwalifikujący do niego.

Specjalistyczna Praktyka Lekarska
dr n. med. Dymitr  Żaworonkow
Gabinet Chirurgii, Proktologii i Flebologii
44-100 Gliwice, ul. Dubois 16, pok. 115
NIP: 9691420665 REGON: 240981259
tel. 32 777 52 88 oraz rejestracja przez stronę znany lekarz.pl w zakładce „umów wizytę”

Gabinet współpracuje z:
Centrum Medycznym Chemiczna (zabiegi proktologiczne laserowe, RF CELON, zabiegi w znieczuleniu).
Chemiczna 3, 44-121 Gliwice
tel. 32 330 30 35 

Alfa Medica (konsultacje i zabiegi chirurgiczne oraz proktologiczne)
ul. Kilińskiego 166, 42-218 Częstochowa
 tel. 781 754 455,  34 314 71 07

TomMed Szpital (zabiegi operacyjne w znieczuleniu i pobytem krótkoterminowym na oddziale chirurgii  – w zakresie proktologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej) 
ul. Fredry 22, 40-662 Katowice 
tel. 32 607 21 00

PROMOCJA 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj