Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to wyniszczająca choroba oczu. Do tej pory trwają poszukiwania skutecznego sposobu leczenia AMD. Obecnie pojawiła się w okulistyce innowacyjna metoda leczenia AMD za pomocą światła Valeda ( LumiThera).

Czym jest zwyrodnienie plamki?

AMD (ang. Age Related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jest chorobą atakująca ludzi w podeszłym wieku. Pojawia się w  obszarze siatkówki zwanym plamką żółtą. Obszar ten jest odpowiedzialny za widzenie centralne, które jest niezbędne do wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak czytanie, pisanie, rozpoznawanie twarzy, prowadzenie samochodu. AMD jest chorobą przewlekłą, która może prowadzić do utraty wzroku.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem może występować w dwóch postaciach:

●        Suche AMD jest łagodniejszą formą zwyrodnienia. Zmiany chorobowe w tej postaci zachodzą powoli i prowadzą do powstawania na dnie oka małych złogów, zwanych druzami. Wraz z rozwojem choroby postępuje zanik siatkówki i naczyniówki.

●        Forma wysiękowa zwykle ma ciężki przebieg, a utrata wzroku może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Zmiany patologiczne powstają w wyniku tworzenia się nieprawidłowych naczyń pod siatkówką, w okolicy plamki żółtej. Na dnie oka pojawia się obrzęk, a nawet krwawienie, co prowadzi do powstawanie blizn i trwałego uszkodzenia siatkówki.

Leczenie AMD

Wczesne i szybkie rozpoznanie AMD pozwala zastosować odpowiednie leczenie (https://eyemed.pl/iniekcje-doszklistkowe-w-leczeniu-amd/). Współczesna medycyna pozwala opóźnić, a nawet zahamować rozwój choroby. Niestety nie da się jej całkowicie wyleczyć. Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od rozpoznania postaci AMD.

Leczenie AMD w postaci suchej polega na zastosowaniu właściwej diety i suplementacji luteiną, zeaksantyną, antyoksydantami oraz kwasami omega. Luteinę znajdziemy w zielonych, żółtych i pomarańczowych warzywach, takich jak kapusta, szpinak, marchew, papryka i pomidory. W celu lepszego przyswajania luteiny należy do warzyw dodawać odrobinę oleju tłoczonego na zimno oraz spożywać tłuste ryby morskie: łososia, makrelę i sardynki. Odpowiednie odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną hamuje rozwój choroby. Ważną rolę w leczeniu AMD w postaci suchej odgrywa prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie używek i redukcja otyłości.

Leczenie zwyrodnienia plamki w postaci wysiękowej polega na iniekcji preparatów anty-VEGF bezpośrednio do ciałka szklistego. Potocznie tę metodę nazywamy zastrzykami do oka. Zastrzyki zawierają leki hamujące rozwój nieprawidłowych naczyń podsiatkówkowych.

Terapia światłem w leczeniu AMD
Innowacyjną metodą leczenia AMD w postaci suchej jest fotobiomodulacja (PBM), znana również jako terapia światłem laserowym niskiego poziomu (LLLT). Opiera się na wykorzystaniu laserów lub diod elektroluminescencyjnych (LED), które wytwarzają światło o niskim natężeniu. Światło laserowe skierowane jest na ściśle określone obszary siatkówki. Fotobiomodulacja działa poprzez stymulację produkcji energii wewnątrz komórek oka do prawidłowego funkcjonowania. W  rezultacie stosowania zabiegów zmniejsza się ilość lub wielkość druzów. Zabiegi wykonywane metodą fotobiomodulacji LumiThera Valeda dostępne już są w niektórych klinikach okulistycznych na terenie Polski, np. Eyemed.

Jak fotobiomodulacja może pomóc w leczeniu AMD?

Fotobiomodulacja (PBM) to technologia, która znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, takich jak dermatologia, psychiatria, onkologia, stomatologia, fizjologia, a ostatnio także w okulistyce.

Zrozumienie podstawowych mechanizmów terapii światłem niskiego poziomu (LLLT) pozostaje przedmiotem debaty w środowisku naukowym. Czy fotobiomodulacja faktycznie działa?

Wykazano wielokrotnie, że po terapii fotobiomodulacyjnej uwalniany jest tlenek azotu, zwiększa się ATP i zmniejsza się stres oksydacyjny. Badania kliniczne wykazują skuteczność tej innowacyjnej metody w spowalnianiu postępu suchej postaci AMD. Fotobiomodulacja jest najnowszym, zatwierdzonym sposobem leczenia suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj