Gotowy jest pierwszy z budynków na powstającym przy ul. Warszawskiej osiedlu dla seniorów. Lokatorzy będą mogli odebrać klucze już w lipcu. Kompleks w całości powinien zaludnić się w I kwartale przyszłego roku. Jakie innowacje czekają na mieszkańców?  
Centrum 50+ jest pierwszym w regionie osiedlem przeznaczonym dla osób w wieku senioralnym. I, jak się okazało, bardzo oczekiwanym. 

Oferta ZBM II TBS, miejskiej spółki, która wybudowała osiedle, spotkała się z nadzwyczajnym zainteresowaniem. Lokale w każdym z trzech budynków na wynajem w większości są zarezerwowane, a w czwartym - przeznaczone do sprzedaży w blisko 60 proc. Co przyciąga seniorów?    

Na osiedlu ma być zielono, bezpiecznie i wygodnie. Zespół czterech budynków wyrasta na terenie obok komisariatu i siedziby administracji mieszkaniowej ZBM II TBS przy  ul. Warszawskiej, w sąsiedztwie enklawy zieleni otaczającej radiostację. W przyszłości na mieszkańców czekać będzie specjalnie urządzony teren rekreacyjny, ze ścieżką zdrowia i miejscem do gry w szachy oraz bule, a także mały letni amfiteatr. 

Pod kątem osób w podeszłym wieku zaprojektowano również budynki. Każdy posiada cichobieżną windę oraz szerokie ciągi komunikacyjne (korytarze, wejścia do i w lokalach), dostosowane do swobodnego przejazdu wózkiem inwalidzkim lub ratowniczymi noszami. Z uwagi na zapewnienie maksimum mobilności lokatorów, w budynku na sprzedaż powstanie garaż podziemny, w którym będą mogli wykupić miejsca postojowe.

Pomyślano o dostępie mieszkańców do świeżego powietrza bez wychodzenia z domu. Użytkownicy kondygnacji parterowej będą mieli do dyspozycji własne tarasy, a lokatorzy wyższych pięter - duże balkony, wyposażone w żaluzje przesuwne, pozwalające szybko schować się  przed nadmiernym słońcem.

Zadbano o bezpieczeństwo – zewnętrzny teren, jak i wewnętrzne korytarze znajdą się pod nadzorem kamer. 

Można jednak zapytać:  winda, tarasy, zieleń, monitoring, cóż w tym nadzwyczajnego? Tego typu rozwiązania to na nowoczesnych osiedlach przecież standard. Jednak już nie na wszystkich znajdzie się na miejscu opieką medyczną czy dostęp do usług rehabilitacji. A właśnie takim udogodnieniem cieszyć się będą senioralni mieszkańcy przy Warszawskiej 37 A, B, C, D. O kompleksową obsługę w tym względzie zadba centrum leczniczo-terapeutyczne, które zajmie cały parter jednego z trzech budynków na wynajem. 

– Nowością osiedla Centrum 50+ jest obszarowe powiązanie funkcji mieszkaniowych, usługowych i zabezpieczenia medycznego. Pomysł to odpowiedź na postępujące starzenie się społeczeństwa. Głównym założeniem inwestycji było stworzenie swego rodzaju oazy dla ludzi dojrzałych, którzy poszukują w swoim życiu spokoju, wygody i bezpieczeństwa – podkreśla Bożena Orłowska, prezes ZBM II TBS. 

Pierwszy z domów, o numerze 2, jest już gotowy do zasiedlenia. Zajmuje go 38 mieszkań  dwu-  i trzypokojowych o powierzchni od 40 do 66 m kw., przeznaczonych na sprzedaż. 

Obecnie trwają końcowe procedury zmierzające do przekazania lokali. Z kolei w trzech powstających obiektach (o numerach 1A, 1B i 1C) pojawi się w sumie 59 mieszkań na wynajem (w standardzie „pod klucz”). Lokale będą mieć jeden, dwa lub trzy pokoje i powierzchnię od 30 do 66 kw. Życie w budynkach pojawić się ma w I kwartale 2020 r. 

Osiedle Centrum 50+ realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud SA z Katowic, a finansuje  ZBM II TBS. Potrzebna na inwestycję suma 23,4 mln zł pochodzi ze środków własnych spółki oraz  kredytu. 

Informacje na temat wolnych jeszcze mieszkań dostępne są na stronie www.tbs2.pl oraz pod numerem telefonów 32 300 00 26/36/38.                       

(pik)
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • ? 2019-04-15 14:10:36
  Podobno seniorzy są biedni i samotni. Aż tu nagle gromadnie rzucili się po nowe drogie mieszkania?
  • Nena 2019-04-15 16:32:27
   To jest zakup mieszkania "na emeryta", a nie przez emeryta. Emeryci to najwyżej będą tam odwiedzać dzieci i wnuki. Ciekawe jak ZBM sobie z tym prawnie poradzi?
  • Biedny emeryt 2019-04-16 08:43:31
   Bardzo dziwne określenie seniorów jako biednych i schorowanych. Kondycja fizyczna i finansowa wielu seniorów umożliwia pomagać startującym w dorosłe życie.
 • emerytka 2019-04-15 16:11:12
  EMERYCI == 3 pokoje ????? .... mają się ganiać po tych pokojach .