Zdjęcia składające się na wystawę fotograficzną Lorenza Castore powstały w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej, zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki – Muzeum w Gliwicach. To praca poświęcona polskim tematom. 
Castore po raz pierwszy przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych mieszkał i pracował w Krakowie, a owocem tego pobytu jest między innymi wydany ostatnio w szwajcarskim wydawnictwie Noir sur Blanc album „Ewa & Piotr”.

„Ziemia” jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza z nowoczesnością. Projekt  Castore jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią.

W swoich czarno-białych zdjęciach fotograf stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami: gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą. Zdjęcia składające się na wystawę są pełne pasji, która – jak mówi sam autor – udzieliła mu się podczas pobytu w Gliwicach.

Projekt powstał z inicjatywy i na zamówienie Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach, jego kuratorem jest Wojciech Nowicki. Pod koniec roku ukaże się wydawnictwo albumowe, znacznie rozszerzona wersja wystawy. Otwarcie tej ostatniej zaplanowano na 21 września 2018 roku. 

Castore to fotograf dokumentalista, współtwórca filmów dokumentalnych, który w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media, refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjechał do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stały się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Nie przestał podróżować. Pracował w Nowym Jorku (1997-2001), w Indiach (1997-2001), na Kubie (2000-2002). Wystawiał w kraju i za granicą. Publikował książki: „Nero” (2004), „Paradiso” (2006; wydana w sześciu krajach), „Ultimo Domicilio” (2015), „Ewa & Piotr” (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, zrealizował od 2008 do 2013 roku. W latach 2013-2015 pracował w Neapolu nad cyklem „Sogno#5”, do którego angażował pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstał jego drugi film krótkometrażowy „Casarola”, o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011-2018 dokumentował życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”. 

Ekspozycji towarzyszą warsztaty fotograficzne prowadzone przez Lorenza Castore w trybie dwóch weekendowych sesji oraz konsultacji online pomiędzy spotkaniami.

Warsztaty potrwają od 22 do 23 września i od 8 do 9 grudnia. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego – od pomysłu do realizacji. Zapoznają się z warsztatem pracy jednego z najbardziej renomowanych fotografów, niegdyś związanego z Agence VU’, dziś freelancera. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Czytelni Sztuki oraz przesłać 10 zdjęć. Opłata: 750 zł – jeśli zgłoszenie zostanie wysłane do 31 sierpnia, 900 zł – jeśli zostanie wysłane w terminie od 1 do 7 września.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj