Na stadionie Piasta zagrają sławy piłkarskie, aktorzy, lokalni politycy i społecznicy. Na finał - koncert Myslovitz. Od 17 do 24 czerwca pomagamy podczas "Tygodnia dla hospicjum".                
 

Rozbudowa tej istotnej dla miasta instytucji wkracza w ważny etap: są już plany, zatwierdzono dokumentację, działa specjalna strona internetowa. Jednak na takie przedsięwzięcie potrzeba pieniędzy. 

- Od 16 lat pomagamy terminalnie chorym, jesteśmy także ośrodkiem kształcącym przyszłych lekarzy. Ale nasze budynki się zestarzały, potrzeba nowej przestrzeni, wyposażonej zgodnie z wymaganiami medycznymi, a przede wszystkim przyjaznej dla pacjentów i ich rodzin, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że musimy podjąć trud rozbudowy - mówił podczas konferencji prasowej dr Artur Pakosz, dyrektor hospicjum. 

To spory wysiłek finansowy dla Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum, założyciela placówki. Wiadomo, że koszt rozbudowy przekroczy 5 mln zł. - Ale warto podjąć to wyzwanie, bo terminalnie chorych, niestety, przybywa  - dodaje dyrektor.                 

Nowy budynek połączy się ze starym tak, by umożliwić sprawne poruszanie się po hospicjum lekarzom, rodzinom i pacjentom. W nowym oddziale medycyny paliatywnej zaplanowano 30 łóżek, rozmieszczonych w klimatyzowanych dwu- lub jednoosobowych pokojach, przestronną świetlicę z jadalnią, sale rehabilitacyjne, część administracyjną i taką, w której spotykają się wolontariusze. Dotychczasowy parter poradni zmieni się w izbę przyjęć z kilkoma stanowiskami. Hospicjum od lat kształci studentów,  dlatego będą również sale wykładowe.     

Połowę kwoty potrzebnej na rozbudowę hospicjum już ma, to wkład stowarzyszenia, które je prowadzi. 
- Drugą musimy uzbierać i na tym skoncentrujemy się w najbliższych miesiącach, prowadząc rozmowy z wieloma instytucjami i miastem. Liczymy na ministerstwo zdrowia, wszak mamy 18 miejsc stażowych dla lekarzy z całej Polski, kształcących się u nas w  specjalizacji medycyna paliatywna - tłumaczy Pakosz. 

Początek rozbudowy zaplanowano na 2017 r.                                
              
Ten rok to także wiele charytatywnych akcji wspierających rozbudowę. Jedną z największych będzie organizowany między 17 a 24 czerwca "Tydzień dla hospicjum". 17 czerwca na stadionie przy Okrzei spartakiada  przedszkolaków. 

- To będzie naprawdę mocny sportowy akcent - mówią Edyta Mierzwa i Jarosław Kaszowski, koordynatorzy wydarzenia.  Do rywalizacji staną nie tylko mali sportowcy, przewidziano także konkurencje rodzinne. Zwieńczeniem dnia będzie mecz reprezentacji artystów polskich z przyjaciółmi hospicjum (XVI Mecz Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego).  Za jego logistyczną stronę odpowiada Wojciech Kijewski, na co dzień wychowawca Domu Dziecka nr 2, aktywista Fundacji Gramy razem.  

- Trenujemy już od czterech miesięcy - mówi. -  Drużyny będą miały takich zawodników, jak Radosław Majdan, bracia Mroczek, Przemysław Cypryański, Robert Moskwa. Rozegramy dwie polowy po 30 minut każda. Sędziować będzie Aneta Kowalska.   

W kolejnych dniach czerwcowej akcji - bieg charytatywny dla 700 uczestników, występ zespołu Salake, koncert grupy Chrząszcze, seria animacji i wydarzeń w MDK oraz GM nr 1, Akademia Małego Hotelarza w gliwickim hotelu Qubus , zabawy, konkursy, gra terenowa, spektakl i warsztaty w CH Forum. Finał  - 24 czerwca na stadionie miejskim - zagra Myslowitz.  

Charytatywny cel wesprze dochód z dystrybucji cegiełek (5 i 10 zł) podczas imprez 17 i 24 czerwca oraz środki pozyskane od sponsorów i partnerów. Przez cały tydzień na rzecz  rozbudowy będą kwestować wolontariusze hospicjum oraz uczniowie GM nr 1.

Organizatorami "Tygodnia dla hospicjum" są: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach, Magdalena Budny – radna  gliwickiej rady miasta, GKS  Piast, CH Forum, Qubus Hotel Gliwice, Fundacja Gramy Razem, Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, GM nr 1 im. St. Batorego, Gliwicki Ośrodek Metodyczny, Akademia Piłkarska Team, Dom Dziecka nr 4 w Gliwicach, Grupa Ambasador.

Więcej na  temat akcji: www.dlahospicjum.pl

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj