Sześć lat temu chciał być prezydentem Gliwic, teraz został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. 
Ten wybór raczej nie w smak Marcie Golbik, szefowej lokalnej PO, która, wraz ze swoim politycznym patronem – byłym prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem oraz jego następcą – Adamem Neumannem, popierała na stanowisko szefa partii Tomasza Siemoniaka. Posłanka od pewnego czasu stoi zresztą w wyraźniej opozycji do Borysa Budki. Pytanie, jak zachowa się teraz i jak będzie wyglądać jej współpraca z szefem. 

Nasuwa się też pytanie o współpracę przewodniczącego partii z obecnym prezydentem Gliwic, popieranym przez Platformę. 

Pamiętajmy, że na swoją kolej w sądzie czeka sprawa, jaką żona Budki, radna Katarzyna Kuczyńska-Budka, wytoczyła Neumannowi po tym, jak ten podał, nieprawdziwe jej zdaniem, informacje w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi portalu http://www.24gliwice.pl Neumann stwierdził w nim, że Budkowie zaproponowali mu pomoc finansową w kampanii (wybory prezydenta Gliwic) w zamian za stanowisko wiceprezydenta dla Kuczyńskiej-Budki.
 
Dzięki wyborowi Borysa Budki na szefa krajowych struktur PO zrobiło się więc ciekawie także w Gliwicach. 

A Budka wygrał z Siemoniakiem, wspieranym przez byłego szefa Platformy Grzegorza Schetynę. O stanowisko walczyło jeszcze dwóch kandydatów – Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. 

Budka urodził się w 1978 roku w Czeladzi. Obecnie mieszka w Gliwicach, wcześniej był mieszkańcem Zabrza, a także samorządowcem w tym mieście. Jest radcą prawnym (ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach) i nauczycielem akademickim, ma tytuł doktora nauk ekonomicznych, uzyskany na katowickim uniwersytecie ekonomicznym. 

Poseł na sejm VII, VIII i IX kadencji, minister sprawiedliwości w roku 2015, wiceprzewodniczący PO (2016-2012) i od 2019 r. przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. 

Nowy przewodniczący jest mężem gliwickiej radnej, z którą ma córkę Lenę. To także zapalony biegacz długodystansowy i maratończyk. Wiele lat działał społecznie, udzielając porad prawnych.

(sława) 

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Bogna 2020-01-28 13:35:12
  Gratulacje
  • m 2020-01-28 13:43:23
   lwazeliniasz
 • aga 2020-01-28 16:37:37
  APEL ! ŻĄDAMY PRAWDZIWEJ DEMOKRACJI jak we FRANCJI czyli obowiązkowo pałowania naszej KASTY w togach i bez !!
 • virkser 2020-01-28 19:43:53
  Neumann z Frankiewiczem postawili na niewłaściwego konia w wyścigu o stołek przewodniczącego partii. Sam Schetyna też ich nieźle wykiwał, bo tuż po gliwickich wyborach zrezygnował z kandydowania w wyborach PO i zostawił swoich wspólników na przysłowiowym lodzie. Neumann, któremu sztuka dyplomacji najwyraźniej jest obca, swoimi hasłami również postawił się w nieciekawej sytuacji - z wkurzonym Budką i pozwem sądowym wniesionym przez jego żonę. Ciekawe jak teraz będzie się układać współpraca w radzie miasta - chociaż znając nasze gliwickie realia, to radni (niezależnie od opcji politycznej) będą bezrefleksyjnie przegłosowywać wszystkie projekty uchwał przygotowane w Urzędzie Miejskim. Na jakąkolwiek kontrolę nad prezydentem i rozliczanie go ze sposobu zarządzania miastem również nie ma co liczyć. Dalej będzie szarość brudnych ulic, smog, hałas, korki i niespełnione obietnice.
 • Robo 2020-01-28 20:53:13
  Kto pamięta jak ta Budka znalazła się w radzie miasta to pewnie ma wyrobione zdanie czy Neuman mówi prawdę czy nie.