Jak co roku biegiem uczczono pamięć księdza Konstantego Damrota – związanego z Pilchowicami duchownego, nauczyciela, pisarza i poety. IX bieg uliczny jego imienia odbył się 1 czerwca w Pilchowicach. 

Start zawodników poprzedziła uroczystość przy grobie księdza. Wiązanki kwiatów złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody śląskiego oraz samorządowcy powiatu gliwickiego i gminy Pilchowice. W tym roku wydarzenie miało szczególny charakter, bo gości przywitał odnowiony nagrobek księdza, o co zadbały Pilchowice. 

Potem miasteczkiem zawładnął sport. Park zapełnił się biegaczami – od dzieci, przez młodzież, po dorosłych i starszych. Startowały całe rodziny. Uczestnikom towarzyszyli m.in. senator Krystian Probierz, posłowie Krystyna Szumilas, Piotr Pyzik i Jarosław Gonciarz, dyrektor Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Adam Ostalecki, starosta gliwicki Waldemar Dombek, wójt Pilchowic Maciej Gogulla oraz radni powiatu gliwickiego. 

Dystans dla dzieci do lat 15 wynosił 100 m, a dorośli mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, dość trudną,  bo prowadzącą pagórkowatym terenem, ale malowniczą.
Organizatorami biegu były powiat gliwicki i gmina Pilchowice. Odbywał się pod patronatem wojewody Jarosława Wieczorka. Impreza wpisała się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich i Metropolitalnego Święta Rodziny.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj