Pod takim hasłem odbył się w minioną niedzielę IX Gliwicki Bieg Uliczny. Wzięło w nim udział ponad 600 osób. Uczestnicy biegu głównego (startowało 460 osób, ukończyło 406) mieli do pokonania dystans 10 km, a trasa wiodła z osiedla Kopernika do radiostacji i z powrotem.

Wśród kobiet wygrała Katarzyna Golba z Katowic, która wyprzedziła Dalię Delewską z Sosnowca. Trzecia była reprezentantka Knurowa Elżbieta Lewicka. Wśród mężczyzn zwyciężył Kamil Czapla z Rybnika. Drugi był Maciej Szczeciński z Gliwic, a trzeci Mateusz Wojdyła z Kalinowic.

Przeprowadzono również klasyfikację najlepszych gliwiczanek i gliwiczan. W pierwszej triumfowała Klaudia Czauderna, wyprzedzając Agnieszkę Bocheńską i Justynę Grubą. Wśród panów najlepszy był Maciej Szczeciński, drugie miejsce zajął Krystian Groń, a trzeci Maciej Garnowski.

Niedzielne zawody stanowiły jednocześnie otwarte mistrzostwa Śląska pracowników oświaty. Klasyfikowano ich w kategorii „pracownik oświaty” (osobno mężczyźni i kobiety) oraz „członek Związku Nauczycielstwa Polskiego”.

W pierwszej kategorii wśród pań, podobnie jak rok temu, triumfowała Elżbieta Lewicka z Knurowa. Wyprzedziła Beatę Wrońską z Chorzowa i Klaudię Czauderną z Gliwic.  Artur Walkowiak z Zawadzkiego wygrał wśród panów, drugi był Tomasz Pyzik z Gliwic, a trzeci Łukasz Grzybowicz z Błażejowic. Lewicka była też najlepsza w grupie „członek ZNP”. Za nią sklasyfikowano Justynę Skowronek z Gliwic i Izabelę Iwnanejko z Kędzierzyna. Wśród panów zwyciężył w tej kategorii Łukasz Załucki z Sosnowca, wyprzedzając gliwiczan: Marka Czerneka i Włodzimierza Kozaczka.

Nową kategorią była w tym roku „branża IT”. Wygrali  Edyta Tarnowska i Lesław Bentkowski.

Podczas dekoracji zwycięzców biegu głównego rozszalała się nawałnica i odstraszyła trochę uczestników zaplanowanych biegów dla dzieci i młodzieży. Zapisało się ich o wiele więcej, niż wystartowało po poprawie pogody. Pomimo tego uczestniczyło 180 osób. Wśród przedszkolaków wygrali Karolina Kasprowska i Dawid Bartosz. W grupie uczniów klas I-IV najlepsi byli Magda Pańska i Dawid Dowiński, klas IV-VI: Gabrysia Martin i Bartłomiej Łucki, a wśród gimnazjalistów Natalia Bartoń i Bartłomiej Różański. W gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych wygrali Agata Lewandowska i Jakub Ostropolski.

Wszystkie wyniki na stronach: gliwickibieg.pl, zsoe.gliwice.pl.

Warto dodać, że w trakcie GBU prowadzono zbiórkę na rzecz chorej Aneczki Urban.