W województwie śląskim działa 170 bibliotek publicznych, ale taka, jak w Gliwicach, jest tylko jedna. Placówka z naszego miasta nie po raz pierwszy wypada dobrze, a nawet bardzo dobrze, w rocznych zestawieniach Biblioteki Śląskiej, lecz miniony rok był dla niej wyjątkowo udany. 
Ubiegły rok przyniósł Miejskiej Bibliotece Publicznej  Gliwicach awans z czwartego na pierwsze miejsce pod względem frekwencji wśród placówek z miast powiatowych. Koszulkę lidera zapewnił jej rekordowy wynik 52,46 tys. użytkowników. Po raz pierwszy w historii ta liczba przekroczyła granicę 50 tys. Gliwiczanie odwiedzili bibliotekę aż pół miliona razy i wypożyczyli prawie 900 tys. zbiorów. 

Wśród czołowych bibliotek powiatów grodzkich znalazły się jeszcze te z Jaworzna, Bielska-Białej, Jastrzębia-Zdroju i Dąbrowy Górniczej. W rankingu bibliotek powiatów ziemskich pierwsze miejsce zajął powiat bielski. Biblioteka Śląska w swojej ocenie bierze pod uwagę takie wskaźniki, jak liczba czytelników i udostępnień oraz woluminów na 100 mieszkańców. 

W miejskiej bibliotece w Gliwicach swoje konto czytelnicze posiada niemal co trzeci mieszkaniec, a każdego dnia wypożyczalnie odwiedza ponad 1500 osób. Nie przychodzą tylko po książki, bo dzisiejsze książnice oferują o wiele więcej. Czym więc szczególnym tłumaczyć sukces gliwickiej?

Po pierwsze, zachęcająco działa zróżnicowanie i bogactwo oferty. Królują woluminy papierowe, jednak wielu amatorów mają również ich bardziej współczesne wersje: audiobooki oraz książki elektroniczne. - Hitem ostatniego czasu są kody do Legimi - aplikacji do czytania i słuchania bestsellerów na urządzeniach mobilnych. Normalnie jest ona płatna, jednak czytelnicy biblioteki mogą otrzymać bezpłatny dostęp, ważny do końca roku - informuje Bogna Dobrakowska, dyrektor MBP w Gliwicach. Gliwicka biblioteka wydała już kilkaset kodów. Szczegółowe informacje o usłudze można znaleźć na stronie www.biblioteka.gliwice.pl w zakładce „zbiory”. 

Z roku na rok rośnie grono zainteresowanych wypożyczaniem gier planszowych. Zbiory biblioteki w tej dziedzinie liczą 1,5 tys. sztuk! W ubiegłym roku z ich wykorzystaniem zrealizowano projekt „Bibliogranie”, sezon wcześniej „Rozgrywki z lekturą”.

W tym roku MBP postawiła jednak na ducha nowych czasów. Rządzą gry mobilne i aplikacje, jak Action Track, do tworzenia własnych gier i quizów. Na stronie biblioteki, skanując kod QR, można spróbować swoich sił w grze o Piłsudskim czy w teście wiedzy na temat mowy nienawiści. Ten ostatni jest adresowany głównie do młodzieży. 

- Propagowanie pozytywnych postaw i wartości jest dla biblioteki ważne. Dlatego zaangażowaliśmy się w kampanię Pozytywni.Gliwice.pl czy realizowany, wspólnie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, projekt „Gliwickie skarby” - podkreśla dyrektor Dobrakowska

Wydarzenia zorganizowane w ubiegłym roku przez MBP w liczbie 2105 zgromadziły w sumie ponad 50 tys. osób. Gościły na małych, kameralnych spotkaniach z pasjonatami, ale także masowych, plenerowych imprezach miejskich. Najbardziej spektakularnym przykładem z drugiej kategorii był dwudniowy festiwal Złota Rybka, na którym bawiło się ponad 5 tys. uczestników.

Biblioteka, oprócz spotkań z twórcami - amatorami lub ludźmi o ciekawym hobby, organizuje także popołudnia z gwiazdami polskiej literatury bądź dziennikarstwa. W tym roku o swojej pracy opowiadali już Marzena Rogalska oraz Katarzyna Puzyńska. Przed nami jeszcze spotkania z Wojciechem Tochmanem, Marcinem Mellerem, Wojciechem Jagielskim czy Mirosławem Hermaszewskim. Tak znakomitych gości udaje się zaprosić także dzięki współpracy i finansowemu wsparciu zaprzyjaźnionych firm oraz instytucji.

Osiągnięcia biblioteki zostały już wcześniej zauważone w mieście. W tym roku prestiżowa nagroda prezydenta – Gliwicki Lew – trafiła do rąk dyrektor Dobrakowskiej. - Wymiar wyróżnienia, przyznawanego wprawdzie w kategorii indywidualnej, jest szerszy niż tylko uhonorowanie szefowej MBP. Na sukcesy składa się praca całego zespołu i statuetka należy się jemu - podkreśla laureatka.

(pik) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj