Zmienia się lokalizacja filii nr 13 MBP. Oddział na os. Obrońców Pokoju przenosi się o kilkaset metrów, a nowa siedziba mieścić się będzie w budynku przy ul. Paderewskiego, w którym już kiedyś była prowadzona działalność. Przenosiny to lokalny efekt zmian w systemie oświaty.
Filia nr 13 obecnie sąsiaduje z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Paderewskiego 70. Po 1 września, na skutek przywrócenia ośmioklasowej podstawówki, szkole przybędzie uczniów. Sytuacja wymusiła przeniesienie oddziałów przedszkolnych, korzystających obecnie z powierzchni w budynku szkoły, na stare miejsce. Z kolei te pomieszczenia też są aktualnie zajęte – przez bibliotekę i przychodnię. Zmiana lokalizacji obu jednostek jest wynikiem domina zależności.   

Ośrodek zdrowia musi na nową siedzibę poczekać, bo ta wymaga dopiero wybudowania. Pomieszczenia na bibliotekę są już gotowe. Księgozbiór zajmie ponad sto metrów powierzchni w kompleksie pawilonów handlowo-usługowych przy ul. Paderewskiego. Regały z książkami sąsiadować będą przez ścianę ze sklepem największej sieci dyskontowej w Polsce. Czytelnicy nie powinni mieć problemu z trafieniem do wypożyczalni pod nowym adresem – zajmowała lokal w tej okolicy, zanim trafiła do budynku przedszkola. 

- W nowej siedzibie otworzą się nowe możliwości. Niezbędne prace adaptacyjne w lokalu wpłyną na lepsze rozmieszczenie księgozbioru i aranżację przestrzeni dostosowaną do biblioteki i jej użytkowników. Nowa siedziba filii nr 13 zapewni także dogodne wejście dla osób niepełnosprawnych, a całkowita powierzchnia zagwarantuje kontynuację działalności bibliotecznej na osiedlu na dotychczasowym poziomie – przekonuje Izabela Kochańczyk, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Zbiory osiedlowej wypożyczalni liczą 16,3 tys. woluminów,  z oferty biblioteki rocznie korzysta 1435 czytelników, którzy w 2016 r. wypożyczyli 35 474 książek, czasopism, audiobooków, filmów oraz gier planszowych.  

Efektem zmiany siedziby może być krótkotrwała przerwa w działalności placówki związana z fizyczną przeprowadzką zbiorów. Czytelnicy będą mogli korzystać z biblioteki w nowej lokalizacji od września.                                                        

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj