Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych. Począwszy od marca będą mogły korzystać za darmo ze strefy płatnego parkowania, również poza wyznaczonymi kopertami. Udogodnienie to efekt zmian w zasadach korzystania z SPP, wprowadzonych na ostatniej sesji rady, 9 lutego.
Niewystarczająca dostępność bezpłatnych parkingów w obrębie SPP, a tym samym w ścisłym centrum, to problem, który wystąpił z chwilą wprowadzenia płatnego parkowania. Na terenie SPP funkcjonują obecnie 64 darmowe koperty na ogólną liczbę blisko 3 tys. miejsc postojowych. To o wiele za mało wobec potrzeb. Osoby zainteresowane zgłaszały swoje uwagi do operatora strefy, radnych, urzędników. Do tej pory ich oczekiwania nie mogły się jednak przebić przez urzędniczy mur. Sytuację zmieniło wsparcie ze strony grupy radnych.

Pod wnioskiem zwalniającym osoby niepełnosprawne z opłat za parkowanie na terenie całej strefy, a nie tylko w wyznaczonych miejscach, podpisało się 16 radnych. Wśród wnioskodawców znaleźli się wszyscy z klubów PO, PiS, SLD oraz jeden (Jan Pająk) z Koalicji dla Gliwic. 

Rozwiązanie udało się przeforsować w atmosferze gorącej dyskusji i przy próbach zablokowania inicjatywy ze strony radnych proprezydenckiej KdG. Ostatecznie uchwała przeszła bez głosu sprzeciwu, przy milczącej zgodzie KdG.    

Zgodnie z nowym przepisem, z przywileju bezpłatnego parkowania na terenie strefy będą mogły korzystać „osoby niepełnosprawne oraz osoby przewożące osoby niepełnosprawne, posiadające wymagane uprawnienia" (kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych – red.).

"Rozwiązanie to w istotny sposób ułatwi dostęp do wszelkich obiektów w centrum miasta osobom niepełnosprawnym, co wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Jednocześnie pozostawienie tzw. kopert zabezpieczy miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz będzie stanowiło duże ułatwienie dla tych poruszających się na wózkach inwalidzkich (tzw. koperty są szersze od zwykłych miejsc postojowych – jest ich około 60 na 4 tys. miejsc postojowych ogółem w strefie)", mówi uzasadnienie uchwały.

Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach ze strefami płatnego parkowania. Stosują je między innymi: Katowice, Białystok, Częstochowa. W Gliwicach zacznie działać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa. Przypuszczalny termin wejścia w życie to pierwsza dekada marca.

(pik) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj