Wstyd i strach to beznadziejni doradcy. 
 Z dr. Andrzejem Kupilasem, ordynatorem urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, rozmawia Małgorzata Lichecka.

Wśród pacjentów ze schorzeniami urologicznymi jest więcej kobiet czy mężczyzn?

Mężczyzn, zmagających się z nowotworem prostaty.

Jakie rozdaje schorzeń przeważają u każdej z tych grup?

Kobiety też są, oczywiście, naszymi pacjentkami, a chorują na raka pęcherza, kamicę układu moczowego czy nietrzymanie moczu. 

Na jakie niepokojące objawy powinni reagować mężczyźni?

Każde zaburzenie, ból, narastające problemy z oddawaniem moczu, a w szczególności krwiomocz są wskazaniami do pilnej konsultacji.

Czy przerost prostaty jest groźny w każdej postaci?

Nie. Natomiast nie może nas to zwolnić z onkologicznej czujności. Po 50. roku życia panowie powinni odwiedzić urologa, wykonać podstawowe badania: poziom PSA z krwi, badanie per rectum. Najważniejsze to mieć zaufanie do specjalisty, który odpowiednio pacjenta pokieruje. Wstyd i strach to fatalni doradcy.

W jaki sposób mężczyźni powinni kontrolować prostatę?

Jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów, trzeba wziąć się za profilaktykę zaraz po czterdziestce. Tu kluczowa jest wizyta u urologa i szczera, otwarta, rozmowa. Następnie lekarz zdecyduje, jakie badania są konieczne.

Rak prostaty jest dziś jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Na czym polega profilaktyka?

Poza regularnymi kontrolami u specjalisty ważne są dieta i styl życia. Niestety, siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, używki to najgorsze, co naszemu organizmowi możemy zafundować. Dla mężczyzn problemy z prostatą to wstydliwy problem. Niestety, wciąż trudno namówić na badania, a dość sporo panów uważa, że dotyczy to tylko określonej grupy wiekowej 60 plus. Dlatego tak ważne jest motywowanie do badań, wyzbycie się niepotrzebnego wstydu. Rozmawiajmy szczerze i otwarcie - na pewno to pomaga.

Od czego zależy skuteczność leczenia raka prostaty?
Oczywiście istotny jest czas - nowotwór wcześnie wykryty to szansa dla nas, urologów, na skuteczną pomoc choremu.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj