Dla przyszłej mamy najważniejsze jest zdrowie dziecka. Cieszy się z jego narodzin, jednocześnie jednak obawia się, czy wszystko będzie dobrze.

By mieć pewność, że na świat przyjdzie zdrowy i uśmiechnięty maluch konieczna jest odpowiednia opieka na każdym etapie ciąży. Dlatego dziś nieodłącznym elementem opieki ginekologicznej są badania prenatalne prowadzone w trakcie ciąży. W Centrum Medycznym Serafin Clinic opiekę perinatalną, czyli nad dzieckiem jeszcze w łonie matki, prowadzi m.in. dr Aneta Walaszek – Gruszka. Perinatologia jest nową dziedziną ginekologii, ale to właśnie ci specjaliści mają najszerszą i najbardziej szczegółową wiedzę na temat rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami.


Diagnostyka prenatalna jest badaniem niebolesnym i nieinwazyjnym polegającym na bardzo dokładnym badaniu ultrasonograficznym płodu. W trakcie ciąży można wykonać trzy takie badania: między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży, między 18 a 23 tygodniem oraz w okolicy 30 tygodnia. Pozwalają one dokładnie zdiagnozować prawie wszystkie nieprawidłowości małego człowieka w brzuchu mamy. Nie każdy ginekolog może je wykonywać, jedynie wąska grupa specjalistów posiadających certyfikat londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation”. Do tego grona zaliczają się lekarze wykonujący badania prenatalne w Serafin Clinic.


Bardzo często pacjentki pytają mnie podczas wizyty, czy badanie prenatalne jest konieczne - dodaje dr Walaszek - Gruszka, specjalista ginekologii i perinatologii.


Przecież dobrze się czują. Zachęcam je do tego ponieważ tego rodzaju diagnostyka daje możliwość oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki oraz wykluczenia lub potwierdzenia występujących u niego wad bądź chorób. Część z nich można leczyć jeszcze w okresie rozwoju płodu, inne z kolei tuż po porodzie, do którego personel medyczny może przygotować się o wiele lepiej, gdy wie, że u maluszka pojawiły się pewne nieprawidłowości. W naszej klinice wykonujemy badania prenatalne przy użyciu specjalistycznego sprzętu ultrasonograficznego, dzięki czemu wyniki są precyzyjne i bardzo dokładne - wyjaśnia dr Walaszek - Gruszka.


Pierwsze badanie przyszła mama może wykonać między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. Ustala się wówczas ryzyko występowania najczęstszych chorób genetycznych. W trakcie badania USG lekarz dokonuje precyzyjnych pomiarów poszczególnych organów maluszka. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne (polega na przykładaniu głowicy USG do brzucha).


W pierwszym trymestrze równie ważne, oprócz USG, jest badanie krwi w celu oznaczenia markerów, a także testy biochemiczne - tak zwany test PAPP-A (test podwójny). Badanie to polega na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej stężenia dwóch substancji: białka PAPP-A oraz hormonu beta hCG. Pozwala to ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Skuteczność obu narzędzi diagnostycznych daje już pewność rzędu 95 proc. prawidłowości wyniku. Jeśli pojawią się w nim jakiekolwiek wątpliwości czy nieprawidłowości, wówczas w Centrum Medycznym Serafin Clinic prowadzone są konsultacje genetyczne. Jeśli zaistnieje konieczność poszerzenia diagnozy wykonuje się amniopunkcję. Badanie ma na celu pobranie niewielkiej próbki płynu owodniowego, w którym znajduje się DNA płodu. Procedurę wykonuję się pod ścisłą kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym i sterylnych warunkach aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecku i matce. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut.


Dzidziuś rośnie, kobieta wchodzi w drugi trymestr ciąży, między 18 a 23 tygodniem.


Jesteśmy w stanie wówczas sprawdzić prawidłową budowę całego ciała oraz wybranych narządów takich jak: mózg, serce, płuca, organy znajdujące się w brzuchu maluszka. Badanie ocenia również wygląd twarzy, rączek i stópek. Na tym etapie już z niemal ze 100 proc. pewnością możemy określić płeć dziecka- wyjaśnia dr Walaszek - Gruszka.


Wydawać by się mogło, że skoro dwa poprzednie badania prenatalne były prawidłowe, trzecie jest niepotrzebne. - Nic bardziej mylnego! Narządy dziecka w 30. tygodniu są już w pełni rozwinięte. Niestety, również na tym etapie można stwierdzić pojawienie się wad np. serca czy mózgu, których wcześniej nie udało się wykryć z powodu zbyt małych rozmiarów płodu - wskazuje specjalista perinatolog.


Badanie wykonane w trzecim trymestrze pozwala określić ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy innych chorób mogących wywołać komplikacje w ostatnich tygodniach ciąży, a te stanowią dla dziecka niezwykle ważny okres. To właśnie w tym czasie osiąga ono odpowiednią wagę i nabiera zdolności do samodzielnego życia po przyjściu na świat.


W Serafin Clinic Centrum Zdrowia dla Kobiet są oferowane również badania prenatalne refundowane przez NFZ.


Serafin Clinic

Centrum Zdrowia Dla Kobiet

Ul. Daszyńskiego 34, 44-100 Gliwice

(32)701 9000

www.serafinclinic.pl


Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj