Trwają prace rozbiórkowe skorupy budynku przy ul. Jagiellońskiej, który kiedyś należał do Huty Gliwice. Do usunięcia są tysiące cementowo – azbestowych płyt. Jak poinformował nas właściciel terenu, góra niebezpiecznych odpadów zniknie w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Nieruchomość stanowi pozostałość po chłodni Huty Gliwice. Rozszabrowana przez złodziei ruina pełna jest szkodliwego azbestu. Wykonane z tego materiału płyty, którymi obłożono konstrukcję, pod wpływem czynników atmosferycznych uległy uszkodzeniu. Są popękane, a wiadomo, jak szkodliwy jest azbestowy pył. Drobinki substancji wywołują wiele poważnych chorób, m. in. nowotwory płuc.

Ekologiczna bomba straszyła w centrum Gliwic latami. Dla urzędników okazała się za twardym orzechem do zgryzienia. Nieruchomość stanowi własność prywatną. Dotychczasowy właściciel, którym jest podobno starsza kobieta z Częstochowy, kupił ją od likwidatora Huty Gliwice. Nie było sposobu, żeby zmusić właścicielkę do uporządkowania, a przynajmniej zabezpieczenia terenu. Pisma słał Wydział Ochrony Środowiska UM Gliwice, mandaty wystawiała straż miejska, nakaz rozbiórki wydał powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Wszystko na nic. Doszło do tego, że PINB był o krok od wysprzątania terenu na własny koszt. 

Podejrzewano, że kobieta to tzw. słup. Z naszych ustaleń wynika, że nie posiada żadnego innego majątku, który wystarczyłby na pokrycie kar i kosztów postępowań z jej udziałem.

PINB nie musi jednak sięgać po wykonawstwo zastępcze. W lipcu ubiegłego roku sytuacja uległa zmianie. Komornik zlicytował nieruchomość za długi. Obiekt kupiła spółka MK Dach System z Gliwic, wykonawca pokryć dachowych. Nowy właściciel nie chce ujawnić kwoty transakcji.

Firma przystąpiła do rozbiórki w ostatnich dniach lutego. 
- Roboty prowadzone są w ramach wykonawstwa decyzji PINB. Do uprzątnięcia jest ponad 80 ton azbestu. Prace zaplanowaliśmy na okres trzech tygodni – informuje Jarosław Paździorek, prezes MK Dach System.

Nieruchomość jest łakomym kąskiem. Po usunięciu płyt właściciel zyska działkę liczącą ponad 3 tys. m kw., w doskonałym położeniu – w centrum i bezpośrednim sąsiedztwie DTŚ. Plan przestrzenny pozwala postawić tutaj obiekty usługowe, a na części gruntów również mieszkalne.

- Nie posiadamy jeszcze skonkretyzowanych zamierzeń inwestycyjnych. Sprawę komplikuje fakt, że miejscowy plan przestrzenny dla tego obszaru miasta znajduje się w trakcie opracowywania zmian. Aktualne możliwości zagospodarowania po nowelizacji mogą być już nieważne – przekazuje Paździorek.       

Według UM Gliwice, na terenie naszego miasta jest jeszcze 2 700 ton azbestu. Ten szkodliwy minerał, powszechnie stosowany w budownictwie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku ze względu na swoją wytrzymałość i taniość, zawierają m. in. dachy i płyty wykończeniowe. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne usunęły z Gliwic ok. 1500 ton niebezpiecznego materiału.   

Adam Pikul      

Galeria

wstecz

Komentarze (12) Skomentuj

 • wałek 2017-03-06 18:39:48
  sprzedał to podobno kiedyś ktos z Gliwic mający knajpe na rynku.
 • ers 2017-03-07 09:34:34
  W końcu!! Problem w tym, że oczywiście UM Gliwice nie ma konkretnie określonego planu zagospodarowania. Czyli równie dobrze może być złomowisko albo setna Biedronka czy inna blaszana stonka.
  • Prinia 2017-04-13 10:42:25
   W tej okolicy nie ma zadnego dyskontu, za to kwitnely sklepy monopolowe z uporczywymi klientami, ktorzy wystawali pod oknami z browarami, szczali i srali po klatkach lokatorow i smiecili okolice okolo sklepowa! Wiec nie mam nic przeciwko dyskontowi!
 • fan 2017-03-07 14:07:37
  Będzie biedra albo jakiś inny obiekt użytkowy
 • mieszkancy 2017-03-07 18:04:05
  Za wybudowanie Podium bez zgody mieszkancow, ze likwidacje tramwajow wbrew woli mieszkancow, za wybudowanie DTS w centrum bez zgody mieszkancow i zniszczenie tym samym polowy zabytkowego miasta, za wyciecie dziesiatkow tysiecy drzew, Frankiewicz bedzie musial poniesc odpowiedzialnosc karna. To nie sa przelewki. Bezczelnosc tego czlowieka musi sie skonczyc.
  • Ja 2017-03-14 09:26:50
   Po co te kłamstwa? Większość mieszkańców była za budową Podium. Większość mieszkańców była za likwidacją linii tramwajowej - a dziś to już każdy widzi jak to ułatwiło poruszanie się po mieście. DTŚ - no tak lapesze slumsy w centrum niż droga a drogę poprowadzić przez osiedla. Ta droga była tam planowana zanim Frankiewicz pomyślał o byciu prezydentem. Nie było dla niej sensownej alternatywy, a Frankiewicz wywalczył to że idzie w wykopie a nie jak w KAtowicach na powierzchni i ma więcej węzłów dzięki czemu służy też ruchowi lokalnemu a nie tylko przyjezdnym. O drzewach to już kompletny absurd - najbardziej zielone miasto w okolicy. Z najbardziej zadbanymi parkami i skwerami. Miasto gdzie problemem jest wycięcie kilku drzew przy Sowińskiego o co od lat zabiegają mieszkańcy by w końcu poszerzyć tę niebezpieczną drogę. A Ty piszesz że prezydent wycina drzewa? Poproś mocodawców o lepsze argumenty przeciw Frankiewiczowi bo te są absurdalne.
   • asd 2017-03-20 17:51:56
    JA: po co kłamiesz? 5664 osoby zagłosowało za budową Podium. To nie jest ani większość mieszkańców, ani nawet większość uprawnionych do głosowania. Pokaż mi więc dowód, że większość popiera tę halę, bo ja takiego nie znam. Brak głosu nie oznacza poparcia. W dodatku w trakcie głosowania wmawiano mieszkańcom, że hala będzie kosztować ok. 320 mln zł. Obecnie koszt budowy dochodzi już do 400 mln zł (koszty doposażenia hali, koszty przebudowy otoczenia, koszty reklamy w mediach itd.). W sprawie likwidacji tramwajów nie było żadnego głosowania, więc to również kłamstwo, że większość mieszkańców była za. Nie masz na to żadnych dowodów. Co do DTŚ, to ta droga była planowana jeszcze za czasów PRL-u. Od tego czasu wiele się zmieniło, zmienił się układ komunikacyjny miasta, zmieniła się infrastruktura, a Frankiewicz z uporem maniaka forsował trasę według starych planów. DTŚ miała być trasą miejską, a nie tranzytową, tak wmawiano mieszkańcom - a tymczasem jeździ po niej pełno TIR-ów. Zamiast jechać przez A4 skracają sobie drogę do strefy ekonomicznej jadąc DTŚ-ką przez centrum Gliwic. Gliwice najbardziej zielonym miastem według kogo? Zieleń jest głównie przy granicach miasta, gdzie są lasy, reszta to betonowo-asfaltowa pustynia z nielicznymi skwerkami i małymi parkami. Główny Urząd Statystyczny ma wiarygodne dane dotyczące powierzchni terenów zielonych w miastach - i porównanie z innymi miastami Górnego Śląska wypada mocno na niekorzyść Gliwic. Ulica Sowińskiego jest niebezpieczna? Poproszę dane policji na temat liczby wypadków/kolizji w tym miejscu, wraz z przyczynami zdarzeń. Urzędnicy forsują również wycinkę drzew na Mickiewicza, też uzasadniając to bezpieczeństwem. Ale statystyki policyjne są nieubłagane, 3 kolizje rocznie i wszystkie spowodowane są brawurą kierowców, wymuszeniem pierwszeństwa itd. W dodatku mieszkańcy nie chcą wycinki drzew, wycinki chcą przyjezdni z innych dzielnic, którzy tam parkują. Sorry, ale twoja wypowiedź to stek bzdur, kłamstw i manipulacji. Żonglujesz demagogicznymi hasłami typu "poparcie wszystkich mieszkańców", ale nie jest to poparte żadnymi danymi, żadnymi wiarygodnymi źródłami. Stosujesz te same hasła co Frankiewicz, który próbuje wszystkim udowodnić, że ma poparcie wszystkich gliwiczan. Ale to nieprawda, bo w ostatnich wyborach zdobył ledwie 30 tys. głosów, co oznacza poparcie 20% uprawnionych do głosowania gliwiczan.
    • Sid 2017-05-03 09:34:53
     Zgadzam się bardzo i podobnie uważam. Wszystko bez naszej zgody! Wszędzie beton i przekręty. Franka kariera się kończy, więc on i jego "koledzy" muszą jeszcze się obłowić, zanim odejdą na bogate, dożywotnie wakacje...
  • Chmielu 2017-03-27 13:57:37
   Zakapuj do pis
 • lekarz 2017-03-08 19:51:51
  W Gliwicach jak zwykle 2-3 razy większe zanieczyszczenie powietrza niz w Zabrzu. http://aqicn.org/map/poland#@g/50.1104/18.3952/9z Najwieksze zanieczyszczenie powietrza na Slasku! To efekt wyciecia kilkudziesieciu tysiecy drzew w miescie. Kiedy Frankiewicz odpowie za narazanie ludzi na utrate zycia i zdrowia! Juz teraz gliwiczanie potwornie choruja na drogi oddechowe! Ten czlowiek zagraza miastu i ludziom!
  • antyban 2017-03-13 22:01:04
   Pierdo**** niczym typowy pisuar...
 • medyk 2017-03-23 20:02:52
  Frankiewicz cale lata tolerowal ten zabojczy azbest! Frankiewicz wycial kilkadziesiat tysiecy drzew w Gliwicach i otoczyl miasto autostradami, Teraz mamy tu najgorsze powietrze w Polsce. Frankiewicz z premedytacja i swiadomie zagraza zyciu i zdrowiu ludzi!