Augmed Centrum Okulistyczne to nowoczesny ośrodek stworzony przez zespół specjalistów - lekarzy i optyków z dużym doświadczeniem. W skład Centrum wchodzą: doskonale wyposażony blok operacyjny, specjalistyczne gabinety diagnostyczne i salon optyczny. Dzięki temu Centrum w jednym miejscu świadczy kompleksowe usługi z zakresu okulistyki i optyki.
Centrum działa od stycznia 2017 roku przy ulicy Łabędzkiej 20 d. Budynek wyróżnia się nowoczesną architekturą, zaś przestrzeń Centrum jest podzielona na część diagnostyczno-optyczną (gabinety lekarskie, pracownia laseroterapii, salon i pracownia optyczna) oraz chirurgiczną (blok operacyjny). To jeden z nielicznych ośrodków na terenie Śląska, w którym przeprowadza się zabiegi z zakresu chirurgii oka, laseroterapii oraz specjalistyczne badania diagnostyczne narządu wzroku.

- Jako lekarz okulista z ponad trzydziestoletnią praktyką służę radą i pomocą osobom dotkniętym problemami związanymi z narządem wzroku. Podobnie mój zespół, składający się z lekarzy i optyków, który zawodowe doświadczenie zdobywał w najlepszych klinikach oraz szpitalach. Wiemy, jak istotne w naszej pracy są: profesjonalne podejście, dobra diagnostyka i skuteczne leczenie. Dlatego zainwestowaliśmy w najnowocześniejszą aparaturę – mówi Czesław Augustyn, specjalista chorób oczu, dyrektor medyczny Centrum Okulistycznego Augmed.

Centrum Okulistyczne Augmed oferuje szeroki wachlarz zabiegów okulistycznych. Poczynając od usuwania ciał obcych, poprzez chirurgię okuloplastyczną, iniekcje doszklistkowe, kończąc na mikrochirurgii wewnątrzgałkowej, między innymi operacjach zaćmy. Obecnie choruje na nią coraz więcej osób, a zaćma staje się powoli chorobą cywilizacyjną. - Promień światła dostaje się do oka przez rogówkę, następnie przechodzi przez soczewkę i jest skupiany na siatkówce, zapewniając wyraźny obraz. W przypadku wrodzonego lub rozwijającego się z wiekiem zmętnienia soczewki, zwanego zaćmą, przepływ światła jest zaburzony – tłumaczy Nina Augustyn, lekarz przyjmujący w Centrum. Stopniowo pogarsza się ostrość widzenia i nie można jej poprawić za pomocą okularów korekcyjnych. W efekcie widzimy jak przez brudną szybę. Choroba ma charakter postępujący, zatem jakość widzenia obniża się z czasem. W najbardziej zaawansowanych przypadkach pacjent widzi jedynie ruchy ręki przed okiem.

- Nie istnieje skuteczne leczenie zachowawcze zaćmy. Jedynym sposobem jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej. Powszechnie stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji, po którym pacjent będzie używał okularów do bliży lub dali, co zapewni właściwe widzenie. W przypadku astygmatyzmu wszczepiamy soczewki toryczne. Pacjentom, którzy nie chcą w ogóle używać okularów, proponujemy soczewki wieloogniskowe (multifokalne) – kontynuuje Nina Augustyn.

Operacja trwa najczęściej około 30 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na jej bezbolesny przebieg. Pacjent powraca do zwykłej aktywności w ciągu kilku dni. - W trosce o pełen komfort i bezpieczeństwo pacjentów poddawanych operacjom oczu w Centrum Okulistycznym Augmed, w skład zespołu operacyjnego, oprócz lekarzy okulistów i pielęgniarek instrumentariuszek, wchodzi także lekarz anestezjolog, który przeprowadza badanie kwalifikacyjne przed zabiegiem i przez cały czas trwania operacji czuwa nad procesem znieczulenia – wyjaśnia Emilia Wnękowicz-Augustyn, lekarz okulista.

Druga grupa zabiegów wykonywanych w Centrum to iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF (Eylea, Lucentis), stosowane w przypadku chorób siatkówki, szczególnie w postaci wysiękowego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), retinopatii cukrzycowej, wysokiej krótkowzroczności oraz po zakrzepach naczyń siatkówki.

AMD jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia u osób po 50. roku życia. Choroba uszkadza centralny obszar siatkówki zwany plamką, który jest odpowiedzialny za dobre widzenie. W postaci wysiękowej AMD w centrum siatkówki pojawiają się nieprawidłowe naczynia. Są one kruche i mogą pękać, powodując przeciek płynu oraz krwawienie. Bez leczenia pogorszenie widzenia może postępować szybko i być znaczne. Nowoczesną metodą leczenia wysiękowego AMD jest podawanie do ciała szklistego leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych, a zatem hamujących postęp choroby. Kolejnym obszarem działalności medycznej Centrum są zabiegi okuloplastyczne, między innymi plastyka powiek i usunięcie: gradówki, skrzydlika, różnorodnych zmian na powiekach (łącznie z badaniem histopatologicznym).

Po operacji bądź zabiegu pacjenci przebywają w sali odpoczynku i są stale pod obserwacją lekarską. - Zajmujemy się chorym od pierwszej wizyty aż do zakończenia leczenia i staramy się przy tym zapewnić maksymalny komfort dla pacjenta – dodaje Czesław Augustyn.

Dodatkowo w Centrum Okulistycznym przeprowadza się wysokospecjalistyczne laseroterapie, stosowane w chorobach siatkówki, jaskrze i zaćmie wtórnej (zmętnieniu torebki tylnej). Laseroterapia to działanie wiązką laserową o określonej częstotliwości i mocy, celem zahamowania bądź leczenia procesów chorobowych. Laseroterapię wykonuje się w warunkach gabinetu lekarskiego, jest to grupa zabiegów niewymagających pobytu na sali operacyjnej. Augmed wykonuje cztery rodzaje nowoczesnej laseroterapii: YAG-kapsulotomia, SLT (selektywna laserowa trabekuloplastyka), IRT (irydotomia laserowa), laseroterapia siatkówki (najczęściej w retinopatii cukrzycowej, przedarciach siatkówki).

W ramach profilaktyki, diagnostyki i leczenia zachowawczego chorób oczu Centrum Okulistyczne Augmed oferuje liczne badania diagnostyczne: refraktorometrię, tonometrię, pachymetrię, ultrasonografię oka (USG), pole widzenia, optyczną koherentną tomografię (OCT). Każde z tych badań wymaga zastosowania nowoczesnych aparatów, w które wyposażone są gabinety. Przykładowo: za pomocą aparatu OCT wykonuje się diagnostykę obrazową siatkówki, szczególnie plamki bądź tarczy nerwu wzrokowego. Jest to badanie w pełni bezinwazyjne i bezbolesne. Do uzyskania obrazu struktury siatkówki wykorzystywane jest jedynie światło. Obrazy OCT są tak precyzyjne, że ich dokładność odpowiada oglądaniu wycinków tkanek pod mikroskopem.

- Wykonanie niektórych badań wymaga rozszerzenia źrenic kroplami. Po zakropieniu oczu ostrość wzroku pogarsza się na około 3 godziny. Dlatego zalecamy, aby w miarę możliwości zgłaszać się na badanie okulistyczne z osobą towarzyszącą - tłumaczy Emilia Wnękowicz-Augustyn.

Często pacjenci dzwonią do Centrum z pytaniem: „czy można przyjść do okulisty z dzieckiem?”. Augmed Centrum Okulistyczne wychodzi naprzeciw potrzebom małych pacjentów oraz ich rodziców i chętnie przyjmuje dzieci. Oferuje im: profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób oczu. Salon optyczny wydzielił gablotę okularów dziecięcych wraz z akcesoriami. W celu umilenia wizyty u lekarza dzieci korzystają z kącika atrakcji dla najmłodszych pacjentów.

Znajdujący się w Centrum salon optyczny posiada zarówno bogatą ofertę opraw okularowych, jak i  szeroki asortyment soczewek kontaktowych wiodących firm optycznych. Salon oferuje oprawki od dziecięcych, przez przeznaczone dla dorosłych, po specjalistyczne: ochronne i ochronno-korekcyjne dla pracowników (na przykład z gliwickiej strefy ekonomicznej), dla aktywnych (narciarzy, pływaków, uprawiających gry halowe),  zmotoryzowanych (wkładki korekcyjne w kaskach motocyklowych). 

Promocja


Augmed Centrum Okulistyczne
44- 100 Gliwice
ul. Łabędzka 20 d
tel. 32 888 58 08
rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj