Dom Pamięci Żydów Górnośląskich mieści się w dawnym domu przedpogrzebowym przy ulicy Poniatowskiego w Gliwicach, zaraz obok nowego cmentarza żydowskiego. W 2017 roku został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania, a wcześniej niszczał przez kilkadziesiąt lat.

Dom przedpogrzebowy powstał na początku XX wieku, w latach 1902-1903, a jego projektantem był znany wiedeński architekt Max Fleischer. Sąsiadujący z nim nowy cmentarz żydowski otworzono w tym samym czasie (jako stary cmentarz żydowski określa się kirkut położony przy ulicy Na Piasku).

W trakcie II wojny światowej dom przedpogrzebowy pełnił funkcję magazynu, ale po zakończeniu działań wojennych wrócił do pierwotnej funkcji. Obecnie jest on częścią Muzeum w Gliwicach i działa jako miejsce poświęcone pamięci Żydów z naszego regionu.

Na nowym cmentarzu żydowskim przy Poniatowskiego znajduje się również zbiorowa mogiła, w której pochowanych jest 75 więźniów różnych narodowości zabitych przez SS w 1945 roku podczas transportu z obozu w Auschwitz - Birkenau.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj