Policjanci z Gliwic mają patent na to, jak „zachęcić” sprawców, by sami się do nich zgłaszali. 

Internet obiegły niedawno cztery zdjęcia z monitoringu. Umieszczone w autobusie miejskim kamery zarejestrowały moment przywłaszczenia. Kiedy jedna z pasażerek wysiadała na przystanku, na siedzeniu zostawiła telefon komórkowy. Fakt ten zauważyła inna pasażerka, przesiadła się, nakryła telefon torbą, po czym go schowała. Nie wiedząc bądź nie myśląc o tym, że właśnie jest filmowana. 

Policja zabezpieczyła nagranie. Zdjęcia opublikowano. Były jednak zanonimizowane, czyli twarz kobiety została zasłonięta tak, że nikt, prócz niej samej, nie mógł jej rozpoznać. Podejrzanej postawiono warunek: jeśli nie zgłosi się w określonym czasie na komisariat, wizerunek opublikowany zostanie w całości. 

Na efekt długo nie trzeba było czekać. Kobieta z nagrania zobaczyła zdjęcia w Sieci, rozpoznała się i natychmiast zgłosiła do kryminalnych, wraz z przywłaszczonym telefonem. 

Podobnych skutecznych przypadków było więcej. Na początku września kobieta w średnim wieku i towarzyszący jej młody mężczyzna zabrali telefon, który przy bankomacie w centrum handlowym zostawił wypłacający pieniądze człowiek. Policyjna technika była ta sama: opublikowanie zanonimizowanych wizerunków z apelem i przestrogą. Skąd pomysł? 

- Do podstawowych zadań policji należą ochrona życia i zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale także inicjowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw czy wykroczeń. Mówiąc wprost: publikujemy te zdjęcia, bo w ten sposób wypełniamy nasze ustawowe zadania. Publikacje w znaczący sposób pomagają nam ścigać i wykrywać sprawców – mówi nadkom. Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Na publikowanie wizerunków w taki sposób, by złapać sprawców, ale jednocześnie dać im szansę na dobrowolne przyznanie się i oddanie przywłaszczonej rzeczy, wpadli właśnie policjanci z Gliwic. Prawdopodobnie inne komendy w Polsce dotąd tego nie robiły. 

Można powiedzieć, że nasi śledczy kierują się pewnego rodzaju humanitaryzmem w stosunku do „złodziei z przypadku” - nie poważnych przestępców, recydywistów, ale ludzi, którzy do tej pory żadnego czynu zabronionego nie popełnili, a złodziejami uczyniła ich okazja. 

Czyli tych, którzy przywłaszczają sobie pozostawione na przystankach, w sklepach, przychodniach, parkach rzeczy. Policjanci traktują ich nieco łagodniej i choć mają prawo opublikować wizerunki, zamazują je. Po czym czekają, aż sprawcy się zreflektują. W 2015 roku gliwiccy śledczy opublikowali takie zanonimizowane wizerunki 26 razy, a wykrytych w ten sposób zostało 16 osób. 

- Może to mało, biorąc pod uwagę kilka tysięcy prowadzonych postępowań rocznie, ale publikowanie wizerunków i informowanie o zatrzymaniach ma też wymiar prewencji ogólnej – tłumaczy nadkom. Słomski. - Jeśli ktoś nie wyniósł z domu odpowiedniego wychowania, tego przekonania, że nie zabiera się cudzej rzeczy, to gdy widzi taką publikację w lokalnych mediach, być może, przynajmniej mamy taką nadzieję, narodzą się w nim obawy przed podobnym postępowaniem. 

Ale dzięki publikacjom mogą się też w potencjalnym sprawcy rodzić obawy przed ujrzeniem swojego wizerunku w internecie. I właśnie ten strach może być prewencyjny – potencjalny sprawca trzy razy pomyśli, zanim coś ukradnie. 

Pomysł gliwickiej policji jest prosty, dobry i sprawdza się. Zresztą nie miałoby sensu inwestowanie w miejski monitoring, gdyby organy ścigania nie mogły korzystać z możliwości, jakie on daje. 

(sława)
wstecz

Komentarze (11) Skomentuj

 • Tolkien 2016-10-29 01:38:10
  Naprawdę policja z Gliwic to wymyśliła?
 • Abrakadabra 2016-10-29 02:20:04
  Pomysł prosty w swojej formie, a jakże skuteczny. Aż dziwne że inni na to nie wpadli.
 • Daro 2016-10-29 11:09:10
  Jak zobaczycie portfel albo telefon na lawce w parku to omijać bo będzie zdjęcie w internecie
  • aga 2016-10-29 13:00:30
   Nie trzeba wcale omijać. Można wziąć i od razu zanieść na komisariat. będzie uczciwie i bezpiecznie, a właściciel na pewno odzyska zgubioną rzecz.
  • milena 2016-10-29 13:25:26
   to omijasz zeby cię kamery nie nagrały, nie dlatego ze jestes uczciwy?
 • Heniek 2016-10-29 13:23:32
  Pomysł jest dobry moim zdaniem. W Polsce zawsze panowała zasada "znalezione nie kradzione", więc wiele osób zabiera zgubione przez kogoś komórki czy portfele i nawet nie wie, ze właśnie wstąpił na drogę przestępstwa. Warto takim ludziom dać szansę, a na pewno drugi raz czegoś takiego nie zrobią; to dobra nauczka i lekcja.
 • Jaca 2016-10-29 21:45:29
  Gdyby nie internauci policja nie miałaby sukcesów. Ciekawe, jak by działal bez neta.
 • Nie tak do końca 2016-10-29 21:55:37
  Jakiś czas temu znalazłam w miejscu zamieszkania na cmentarzu torebkę. W niej były dokumenty, komórka i m.in. zapisany nr telefonu. Zadzwoniłam pod ten numer. Okazało się, że właściciel był już w drodze na cmentarz (dokumenty były wystawione na niego). Minęło może 15 minut i zwróciłam torebkę właścicielowi. Gdybym udała się najpierw ze znaleziskiem na policję, można sobie wyobrazić, kiedy by mu ją zwrócono, nie mówiąc o papierkowej robocie/ protokole. Jadąc po nią, ryzykował, że dostanie mandat za jazdę bez dokumentów. O przywłaszczeniu można mówić dopiero wtedy, gdy znaleziony przedmiot nie zostanie zwrócony jego właścicielowi, a o kradzieży, gdy widzimy, że go upuścił/ wypadł mu z rąk, kieszeni i ten, kto go znalazł nie dokonał zwrotu. Niec nie stoi więc na przeszkodzie, by osobiście zwrócić zgubę właścicielowi. Nie trzeba zaraz biec na policję.
  • Walentyna 2016-10-29 21:59:54
   No tak, ale jeśli ktoś zgubi zwitek banknotów, wylecą mu z kieszeni gdy wychodzi z banku, i mu już samego momentu nie widzimy tylko znajdujemy kasę wtedy już trzeba na policję, nie ma innego wyjścia. Na banknotach numeru telefonu i adresu nie ma.
 • Michałek 2016-10-29 21:55:55
  Dobry pomysł.
 • Wariat 2016-10-29 22:04:14
  Rzeczywiście niezły patent.