7 marca pod zabytkiem przy Sobieskiego 20 było tłoczno. Zebrali się mieszkańcy i społecznicy, którzy nie godzą się na złe zabezpieczenie obiektu.

Podczas akcji obywatelskiej rozmawiano o działaniach kolejnych właścicieli, instytucji i biura śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Podpisywano także petycję, przygotowaną przez społeczników ze stowarzyszenia Miasto ogród Gliwice i Ratujmy lipy, skierowaną do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz prezydenta Gliwic. 

Oto jej treść:

"Wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego 20 w Gliwicach, unikalny zabytek architektury przemysłowej, wpisany do rejestru zabytków, od wielu lat jest w fatalnym stanie, który niestety pogarsza się mimo planów rewitalizacji ogłaszanych przez kolejnych właścicieli. W ostatnim czasie sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła – w ciągu ostatnich dwóch lat wieża przez wiele miesięcy nie posiadała nawet elementarnego zabezpieczenia dachu, przez co jest nieustannie narażona na niszczące działanie warunków atmosferycznych. Taki stan co gorsza trwa nadal. 

Obecny stan wieży jest wynikiem m.in. częstych zmian właścicieli, które utrudniają egzekwowanie od nich obowiązków wynikających z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dlatego apelujemy o przerwanie „zaklętego kręgu” zmian własnościowych i o doprowadzenie przynajmniej do skutecznego zabezpieczenia wieży ciśnień przez obecnego właściciela – Komsta Group Sp.j., spółki powiązanej z Komsta Okna i Drzwi S.A. 

Niezbędne jest w szczególności doprowadzenie do skutecznego zabezpieczenia przez właściciela dachu obiektu a także wykonania niezbędnych prac, które powstrzymają proces erozji jego elewacji, a także innych prac, których wykonanie pozwoli na utrzymanie wieży przynajmniej w niepogorszonym stanie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe niewystarczające działania właściciela, w tym w szczególności wielomiesięczne tolerowanie przez niego poważnych uszkodzeń zadaszenia obiektu, apelujemy o wykorzystanie dostępnych środków prawnych w celu oddalenia groźby zniszczenia zabytku.

Rozumiemy, że rewitalizacja zabytku, szczególnie tak specyficznego, nie jest łatwa ani tania. Nie domagamy się jednak od właściciela wielomilionowych nakładów, a tylko zabezpieczenia obiektu tak, aby miał szansę w przyszłości dalej wyznaczać charakter naszej dzielnicy. 
Jednocześnie apelujemy do władz Gliwic o podjęcie równoległych działań w celu uratowania wieży i doprowadzenia do jej rewitalizacji. Prosimy o rozważenie wszelkich dostępnych środków – od ułatwień dla właściciela w procesie inwestycyjnym, po wykup obiektu i wykorzystania go na cele publiczne. Uważamy, że Miasto Gliwice powinno wziąć odpowiedzialność za stan znajdujących się na jego terenie zabytków, tym bardziej, że wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego była przecież przed laty własnością komunalną. 

Jako mieszkańcy Gliwic oraz miłośnicy zabytków gorąco liczymy na podjęcie skutecznych działań w tej sprawie". 


Galeria

wstecz

Komentarze (7) Skomentuj

 • krzysztof 2020-03-07 17:36:19
  protestujący niech kupią -odkupią od właściciela za swoje pieniądze , a później niech odremontują też za swoje i będą mieli zabytek na własność wtedy skończą skrzeczeć
  • Under 2020-03-07 21:07:53
   Ja naliczyłem okolo 100...Myśle,że trzeba mieć zerową wiedze o historii swojego miasta i byc totalnym ignorantem żeby zamieścić taki wpis. Tu nie chodzi o to,zeby miasto do czegos dopłacalo,tylko o to,zeby wlaściciel terenu nie doprowadzil zabytku do ruiny. Zyjemy w postindustrialnej przestrzeni,to nasze dziedzictwo o ktore trzeba dbac...no ale jak widac trzeba miec otwarty umysl,a nie wtłoczony w codzienny konsumpcjonizm,zeby to rozumiec...
   • Jan 2020-03-07 22:38:44
    Nie dość, że nie potrafisz odpisać pod właściwym komentarzem, to nie potrafisz policzyć osób widocznych na zdjęciach, albo ci się troją z przepicia. Chyba nawet nie potrafisz czytać, bo w artykule są słowa społeczników skierowane do władz miasta - "Prosimy o rozważenie wszelkich dostępnych środków – od ułatwień dla właściciela w procesie inwestycyjnym, po wykup obiektu i wykorzystania go na cele publiczne". Otóż sami sobie wykupcie ruderę i zróbcie w niej teatr rozpaczy, bo na tym pomysły się skończą.
   • Sławomir Brodziński 2020-03-08 09:55:26
    Słuszne uwagi popierające demonstrację, chociaż 100 osób nie było. A śmieszy mnie strachliwe wylewanie żółci " pod nickiem"
 • kapryśnik 2020-03-07 18:56:02
  "Było tloczno" - przyszło może 30 osób. Tłok jak na ulicy w Pekinie. Ja też mam apel. Apel do stłoczonych: wara od kasy miasta i moich podatków. Zrzućta się do bereta i remontujta. Wieża była przed laty własnością komunalną i dzięki Bogu już nie jest i niech tak zostanie. Amen.
 • wojtek 2020-03-08 02:51:20
  W Przemyślu myśl konserwatorska była taka, że tylko połowa mostu kolejowego jest zabytkowa, więc drugą połowę można rozebrać. No i jest też "akcja obywatelska". http://satyrofotohistorys.home.blog/#post-2075
 • Pamflet 2020-04-06 15:36:25
  Dojdzie do czasu gdy właściciel wieży określi że nie opłacalny jest jej remont i jedynym wyjściem jest rozbiórka! "I o to chodzi Jasiu-Wężykiem,Jasiu -wężykiem"!