Bóle kręgosłupa – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Bóle kręgosłupa – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Bóle kręgosłupa – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Czy wiesz, że w Polsce dolegliwości bólowe kręgosłupa występują bardzo często i doświadcza ich co drugi Polak?

Statystycznie 72% społeczeństwa przed ukończeniem 40 roku życia doświadcza takich dolegliwości bólowych, natomiast po 40 roku życia 66% mężczyzn i 30% kobiet.

Z powyższych danych wynika, że są to dolegliwości powszechne oraz są powodem pogorszenia jakości życia codziennego. Z różnych danych wynika, że od 60% do 95% populacji doświadcza bólu kręgosłupa w przeciągu całego życia.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają różną etiologię.

Bardzo często mogą być związane z:

– nieprawidłową postawą ciała

– niedoborem aktywności fizycznej

– stresem

– nieprawidłowymi nawykami ruchowymi

– tworzącymi się zwyrodnieniami.

Chorobą współczesnego człowieka są bóle dolnego odcinka kręgosłupa i często dolegliwości mogą występować w lędźwiach, okolicy krzyżowo-biodrowej, lędźwiowo-krzyżowej lub ból może promieniować do pośladka i kończyn dolnych.

Niezwykle często można się również spotkać z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa, który stanowi ograniczenie zawodowe w krajach wysoko rozwiniętych.

Statystycznie w ciągu roku około 30-50% ogólnej populacji ma problemy z odcinkiem szyjnym.

Zachorowalność dotyka przeważnie ludzi w średnim wieku i częściej można to zaobserwować u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyną dolegliwości może być nieergonomiczna postawa ciała w pracy, stres z nią związany, nikotynizm, długotrwałe okresy zgięciowe szyi oraz wcześniejsze urazy. Zdarza się, że ból może promieniować do kończyn górnych i może to być związane z dyskopatią bądź chorobą zwyrodnieniową.

Najrzadziej spotykane są dolegliwości bólowe odcinka piersiowego kręgosłupa. Przeważnie związane są one z pogłębioną kifozą, postępującym procesem degeneracyjnym krążków międzykręgowych, osłabieniem gorsetu mięśniowego bądź urazów lub ciężką pracą fizyczną.

Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa

W leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa priorytetem jest eliminacja bólu, aby była możliwość wprowadzenia ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę stabilności, ruchomości i siły gorsetu mięśniowego. W tym celu doskonale sprawdzają się techniki manualne (wykonywane przez terapeutę, który skutecznie może zmniejszyć ból i nawet po pierwszym zabiegu poprawić komfort chorego) jak na przykład:

–  metody McKenziego

– techniki osteopatyczne

– terapia manualna bądź rozluźnienia mięśniowo-powięziowe.

Dobrze jest łączyć pracę z pacjentem na kozetce (techniki manualne) z fizykoterapią. Według literatury największą skutecznością zbiegów fizykoterapeutycznych cieszą się: laser wysokoenergetyczny, elektroterapia oraz fala uderzeniowa. Można również zastosować leczenie ciepłem bądź zimnem, z uwzględnieniem tego czy jest to okres ostry lub przewlekły. Są różne koncepcje takiego leczenia i często jest to osobniczo zmienne, ponieważ część pacjentów lepiej reaguje na leczenie ciepłem a inni zimnem.


Częste problemy w leczeniu bólu kręgosłupa

Częstym problemem w leczeniu bólu kręgosłupa jest zbyt szybka rezygnacja pacjenta z zabiegów rehabilitacyjnych. Likwidacja bólu nie jest jednoznaczna z zakończeniem leczenia.

Kolejnymi etapami w rehabilitacji jest przywrócenie odpowiedniej ruchomości w poszczególnych stawach, wyrównanie dysbalansów w napięciu mięśniowym. Należy również zastanowić się nad zmianą stylu życia. Jako społeczeństwo nasza aktywność drastycznie maleje, a w Europie jesteśmy na czele przyrostu otyłych ludzi.

„Statystyki są niepokojące – już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością.” (źródło: https://www.isbzdrowie.pl/2020/03/co-drugi-polak-ma-nadwage/)

Czego potrzebuje nasz kręgosłup?


Jak każdy staw w naszym ciele nasz kręgosłup do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje: zdrowego odżywiania, nawadnia oraz ruchu. Przeglądając literaturę nie ma ćwiczeń, które w sposób znaczący korzystniej wpływają na zmniejszenie wystąpienia problemów z kręgosłupem. A więc, każda forma ruchu jest dobra jeśli jest wykonywania w odpowiedni sposób.

W trakcie terapii pamiętaj o..

W trakcie terapii należy zapoznać pacjentów z profilaktyką oraz ergonomią pracy i funkcjonowania w życiu codziennym. Należy skorygować nawyki ruchowe oraz sposób w jaki pacjent siedzi, podnosi przedmioty z ziemi, ponieważ brak poprawy nawyków postawy może prowadzić do powrotu dolegliwości bólowych i pogorszenia standardów życia.

Wirtualny spacer