Absolwenci Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej – inż. Rafał Osadnik oraz inż. Radosław Paluch – zostali laureatami konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu badań kosmicznych, organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną.

Rafał Osadnik (na zdjęciu pierwszy od prawej) otrzymał nagrodę II stopnia za pracę  „Rekonstrukcja i analiza stanu nieważkości w warunkach laboratoryjnych z użyciem klinostatu”, a  Radosław Paluch (na zdjęciu drugi od prawej) otrzymał nagrodę dodatkową za pracę  „Projekt i wykonanie symulatora solarnego do zastosowań w technologiach satelitarnych”.

Obaj zostali laureatami w kategorii prac inżynierskich i licencjackich, do której nadesłano w sumie 23 prace. Były to prace dyplomowe inżynierskie, na kierunku fizyka techniczna – profil praktyczny, wykonane pod opieką prof. dr hab. Tomasza Błachowicza. Obecnie laureaci studiują na Politechnice Gdańskiej.

Ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu odbyło się podczas Studenckiej Konferencji Kosmicznej na Politechnice Wrocławskiej. Do piątej edycji konkursu zgłoszono 49 prac z 19 krajowych jednostek naukowych.

Rafał Osadnik – „Rekostrukcja i analiza stanu nieważkości w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem klinostatu”.

Praca składa się z dwóch uzupełniających się obszarów. W części analitycznej zajęto się symulacją i analizą parametrów dynamicznych i kinematycznych urządzeń do wytwarzania, w warunkach laboratoryjnych, stanu nieważkości. W części eksperymentalnej wykonano i uruchomiono klinostat wraz z układem jego sterowania. Prace wymagały od autora szerokiej wiedzy z zakresu automatyki, teorii sygnałów, informatyki oraz umiejętności praktycznych związanych z budową prototypu.

Radosław Paluch – „Projekt i wykonanie symulatora solarnego do zastosowań w technologiach satelitarnych”.

Praca polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu źródła światła o rozkładzie spektralnym odpowiadającym światłu słonecznemu, które występuje na orbicie okołoziemskiej. Wykonany układ posiada możliwość sprzężenia opto-mechanicznego z komorą próżniową do prowadzenia prac testowych z ogniwami słonecznymi pracującymi na orbicie. Podczas realizacji pracy inżynierskiej badano różne źródła światła oraz wykonano odpowiedni system filtracji i regulacji składu spektralnego symulatora, przy spełnieniu wymagań narzuconych przez obowiązujące normy dla tego typu urządzeń. Praca jest przykładem systemowego podejścia do projektu inżynierskiego, zawierającego wszystkie etapy, od powstania koncepcji, wykonania projektu, modelowania a w końcu wytworzenia i uruchomienia urządzenia.


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj