Zbyt długa praca przy komputerze czy brak ruchu powodują, że nasz kręgosłup woła o pomoc. 

By zaradzić bólom tej części ciała, warto wykonać w domu kilka prostych ćwiczeń – kręgosłup z pewnością podziękuje. A jak o niego dbać, podpowiada fizjoterapeuta Kamil Paluch z gabinetu nowoczesnej fizjoterapii i rehabilitacji FizjoPaluch w Gliwicach. 
 
Na bóle kręgosłupa wpływają: brak ruchu, siedzący tryb życia, praca fizyczna, choroby zwyrodnieniowe, osłabienie siły mięśniowej i systemu więzadłowo-stawowego. Przypadłość dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć to kobiety, w dużej mierze, częściej cierpią na bóle w odcinku lędźwiowym, ze względu na anatomiczne uwarunkowania w budowie ciała. 
 
Są dwie przyczyny dolegliwości kręgosłupa: mechaniczna oraz chemiczna. Ból o charakterze mechanicznym stanowi zdecydowaną większość wszystkich dolegliwości. Jego powodem może być uraz dysku po próbie podniesienia czegoś ciężkiego. Występuje również ból spowodowany przeciążeniem. Przyczyną często jest wcześniejszy uraz, nieprawidłowa pozycja w ciągu dnia oraz przebyte zabiegi operacyjne. 
 
Natomiast ból chemiczny to narastający z dnia na dzień, spowodowany złym odżywieniem kręgosłupa: brakiem ruchu, nieodpowiednią dietą, zakwaszeniem organizmu, małą ilością przyjmowanych płynów. Stan zapalny, który tworzy się w obrębie dysków, może powodować ucisk na nerwy i wywoływać rwy kulszowe czy nerwobóle.
 
Dolegliwości kręgosłupa odczuwamy w różnych miejscach, lecz typowymi obszarami są przejścia szyjno-piersiowe, piersiowo-lędźwiowe oraz lędźwiowo-krzyżowe. 
 
Na zdjęciach ćwiczenia, które samodzielnie wykonasz w domu.
 
Ból odcinka szyjnego: spowodowany pracą siedzącą, nieprawidłową pozycją, małą ilością ruchu, stresem – to wszystko ma duży wpływ na stan karku. Skutkuje brakiem ruchomości, mrowieniem rąk, a także bólem głowy.
Bóle odcinków piersiowego, lędźwiowego i krzyżowego: spowodowane przez pochyloną pozycję ciała w przód, garbienie się, ciężką pracę i nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów. 
 
Co pomoże uniknąć problemu?
 
• częste przerwy w pracy siedzącej
• ćwiczenia oddechowe w ciągu dnia
• rozciąganie mięśni przykurczonych
• odpowiednio długi sen
• prawidłowa i zbilansowana dieta 
• nawodnienie organizmu
• częste spacery (już 30 minut dziennie będzie zbawienne)
 
oprac. (pc)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj