21 lutego zakończyła się przebudowa klatki schodowej w budynku „A” Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Jest ona teraz wygodniejsza i bezpieczniejsza dla klientów, w tym dla osób z niepełnosprawnością.
Budynek starostwa liczy sobie ponad 140 lat i z tego powodu wymaga licznych działań  modernizacyjnych. Na odnowieniu nie traci historyczny wygląd okazałego obiektu, wybudowanego w 1878 roku jako siedziba ówczesnej Landratury, czyli urzędu powiatowego. 

Tak też było i tym razem. Klatka schodowa po adaptacji łączy nowoczesność z architektoniczną tradycją budynku przy ul. Zygmunta Starego 17 w Gliwicach.

Roboty polegały na dostosowaniu konstrukcji schodów do obecnych wymogów. Obejmowały m.in. wymianę stopni z drewna na takie z materiałów niepalnych, renowację i podwyższenie balustrady (z zachowaniem oraz wzbogaceniem kutych elementów metalowych), wykonanie powłoki dekoracyjnej na ścianach klatki oraz malowanie sufitu.

Powstało wiele elementów przeciwpożarowych – główny ciąg został wydzielony szklonymi ściankami przeciwpożarowymi, w stropodachu nad podestem ostatniej kondygnacji wykonano klapy dymowe, wymieniono drzwi zewnętrzne.

Pojawiły się  dwie platformy do transportu wózków inwalidzkich. To kolejne elementy dostosowujące budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Wcześniej został wyposażony w podobne urządzenie przy schodach na parterze, a także w windę od strony parkingu, która umożliwia transport na pierwsze piętro. Ponieważ ze względu na konstrukcję budynku nie było możliwe, by windę doprowadzono  wyżej, teraz jej rolę spełnią platformy.

Klatka zyskała nowe grzejniki, a nad drzwiami od strony parkingu powstała kurtyna powietrzna. Również korytarz prowadzący od wejścia do klatki schodowej poddano modernizacji – wykonano tu drzwi dymoszczelne, posadzkę z płyt gresowych, a na ścianach pojawiła się  dekoracyjna powłoka. 

Prace kosztowały około 800 tysięcy złotych. Modernizacja była konieczna ze względu na wymogi przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwo i komfort klientów urzędu. 

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj