Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan działa na gliwickiej uczelni.
14 listopada 2022 roku na Politechnice Śląskiej swoją działalność zainaugurował Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan: 61 studentów z Chin studiuje na czterech wydziałach Politechniki Śląskiej: elektrycznym, mechanicznym technologicznym, chemicznym oraz automatyki, elektroniki i informatyki.
Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan powołano w lutym 2021 roku przez Politechnikę Śląską oraz Yanshan University z Chin. Jego celem jest wspólne kształcenie polskich, chińskich oraz zagranicznych studentów. -To wielka szansa, przede wszystkim dla naszej uczelni, przede wszystkim w zakresie umiędzynarodowienia. To pierwsza taka inicjatywa, którą udało nam się zrealizować jako wspólne przedsięwzięcie z uczelnią zagraniczną. Na razie kształcimy na pięciu kierunkach, ale będziemy starali się tę ofertę rozszerzać i liczymy na to, że oprócz studentów chińskich i polskich, dołączą również studenci z innych krajów – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Studenci, który decydują się na naukę w Instytucie Europejskim Uniwersytetu Yanshan otrzymają świadectwo ukończenia studiów i dyplom licencjata Uniwersytetu Yanshan oraz dyplom inżyniera Politechniki Śląskiej.
– Model podwójnego dyplomu jest w tej chwili mocno rozwijany w wielu szkołach na całym świecie. Są to nowoczesne formy kształcenia dające ogromną szansę również naszym studentom, którzy z dyplomem chińskiej uczelni mają szansę na ciekawą karierę zawodową w przyszłości i możliwość współpracy przede wszystkim z firmami z Chin – dodał rektor.
Współpraca z Politechniką Śląską to też szansa na rozwój edukacji w Chinach – podkreślił w nagranym wcześniej przemówieniu rektor Yanshan University Zhao Dingxuan. W 2019 roku nasz Uniwersytet zdecydował, że celem jego rozwoju będzie stworzenie krajowego uniwersytetu pierwszej klasy oraz światowej sławy uniwersytetu badawczego.
Wśród studentów Instytutu jest Zhengqi Li. – Przyjechałam do Polski, ponieważ chciałam zobaczyć świat, który jest inny niż w Chinach. Chcę poznawać nowe technologie, zdobywać wiedzę. Chcę poznać polskich przyjaciół, którzy są bardzo otwarci i nam pomagają, uczą nas rzeczy, których do tej pory nie znaliśmy. To wspaniałe, że mamy zajęcia wspólnie z polskimi studentami – powiedziała Zhengqi Li.
Naukę w Instytucie Europejskim Uniwersytetu Yanshan wybrał także Yumeng Lu. –Gdy zaliczyłem w Chinach moje egzaminy, musiałem zdecydować, na którą uczelnię będę aplikował. Studiowanie za granicą to dla mnie duża szansa, można nauczyć się dużo więcej i poznać nowych ludzi, dlatego wybrałem Politechnikę Śląską – powiedział Yumeng Lu.
Na uroczystszej ceremonii otwarcia Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan został odczytany list marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego. – Współpraca Politechniki Śląskiej z Uniwersytetem Yanshan stanowi spektakularny efekt państwa szerokiej orientacji na środowiska naukowe z całego świata. Powołując Instytut Europejskiego Uniwersytetu Yanshan stawiacie milowy krok w kształceniu kadr na potrzeby innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. (…) Jestem przekonany, że Instytut będzie także wnosić znaczący wkład w rozwój międzynarodowej społeczności naukowej – podkreślił marszałek.
– Studenci są najlepszymi ambasadorami regionu i możliwość pozyskania ich z innych części świata to olbrzymia szansa, która w przyszłości będzie pomagała budować i rozwijać różnego rodzaju przedsięwzięcia i inicjatywy biznesowe – dodał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (0) Skomentuj