Ta wiadomość zmartwi wielu gliwiczan. Za dwa tygodnie zamyka się popularny skrót prowadzący z centrum miasta do dzielnicy Zatorze, czyli podziemny łącznik pomiędzy ulicami Zwycięstwa a Tarnogórską, przylegający do tunelu dworca PKP. Teraz pójdziemy drogą okrężną, czyli przez plac Piastów i dalej – ulicą Piwną, pod wiaduktem przy Centrum Handlowym Forum. 
Wyłączenie przejścia z użytku związane jest z rozpoczynającą się właśnie budową centrum przesiadkowego dla wszystkich rodzajów transportu, które ma powstać na pokolejowych terenach leżących od strony Tarnogórskiej. Węzeł ten połączy się z budynkiem dworca oraz centrum miasta tunelem. Zanim jednak powstaną zadaszone stanowiska dla autobusów, także regionalnych i międzynarodowych, oraz parkingi dla samochodów i rowerów, przez około dwa lata trzeba liczyć się z niedogodnościami. 

Na razie nie wiadomo, jak długo podziemne przejście będzie nieczynne. Mało prawdopodobne jednak, by trwało to cały okres robót. Informacja o zamknięciu, podpisana przez wykonawców inwestycji, w ubiegłym tygodniu pojawiła się na ścianach tunelu, a potwierdza ją Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

– Wyjście z tunelu od strony ul. Tarnogórskiej przylega bezpośrednio do terenu budowy, na którym będą prowadzone prace ziemne i wyburzeniowe. Otrzymaliśmy od wykonawcy informację, że z uwagi na realne niebezpieczeństwo dla osób poruszających się w tym rejonie oraz związany z robotami ruch pojazdów ciężkich konieczne jest zamknięcie tunelu – mówi rzecznik.

Pojawiły się głosy niezadowolenia mieszkańców, którzy wyobrażali sobie, że zaproponowane zostanie rozwiązanie inne, nielikwidujące skrótu – przejście nad torowiskiem bezpośrednio z peronu czwartego. 

Oryszczak nie wyklucza, że coś w sprawie może się zmienić: – Prowadzimy w tej chwili rozmowy z wykonawcą na temat alternatywnej drogi dojścia do dworca od strony Zatorza – dodaje. 

Początkowo, w mediach społecznościowych, informowaliśmy, że tunel zostanie zamknięty w najbliższy poniedziałek, 14 września. Kiedy oddawaliśmy do druku ten numer gazety, termin przesunięto. Jak mówi rzecznik, wykonawca wstrzymał się z decyzją po interwencji miasta.

(sława)


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj