Rok Schabika jest społeczną inicjatywą popularyzującą wiedzę o historii miasta oraz postać i dokonania Karla Schabika, w setną rocznicę powołania go na stanowisko radcy budowlanego Gliwic. 
Gra miejska jest jednym z wielu wydarzeń zaplanowanych od maja 2019 do maja 2020 roku.  

Na początek mobilna gra. Start 26 maja o godz. 12.00 w holu kina Amok. Zakończenie planowane jest ok. godz. 17.00. 
Uczestnicy (indywidualnie lub w zespołach) będą poruszać się po centrum Gliwic, a ich zadanie to zebranie jak największej liczby punktów w walce ze smogiem. 

Żeby wziąć udział w grze, trzeba mieć urządzenia mobilne (tablet lub telefon) oraz zainstalować odpowiednią aplikację. Szczegóły w regulaminie zamieszczonym na fanpage’u Gliwice dla Schabika oraz stronach internetowych organizatorów: Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, "Nowin Gliwickich", Gazety Miejskiej/24 Gliwice.pl, OSOM. 

Udział w grze jest bezpłatny. Przewidziano atrakcyjne nagrody. Obowiązują zgłoszenia, które należy wysłać do 25 maja - elektronicznie na adres  schabiktubylem@gmail.com. Będą też przyjmowane w dniu gry, 26 maja.   

Organizatorzy: 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, „Nowiny Gliwickie”, Institut fur Auslandsbeziehungen, Gazeta Miejska/24 Gliwice.pl, Zielone Gliwice, Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice.

Partnerzy: 

Kino Amok, księgarnia "Świat książki", Teatr Miejski w Gliwicach.  


Regulamin  mobilnej gry miejskiej 
Schabik tu byłem/ Schabik ich war hier


§ 1. Organizator

1. Organizatorami mobilnej gry miejskiej Schabik tu byłem/Schabik isch war hier (zwanej dalej Grą) są Dom Współpracy Polsko Niemieckiej,  „Nowiny Gliwickie”, Gazeta Miejska/24 Gliwice.pl , Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice. 

§ 2. Zasady gry

1. Gra odbędzie się 26 maja 2019  r. (niedziela ) w centrum Gliwic. Drużyny stratują z holu kina AMOK przy ul. Dolnych Wałów 3. Punkt startowy jest czynny od 11.30 ( zapisy i pobieranie materiałów).  Zarejestrowane zespoły wyruszają o 12.00.

2. Do udziału w Grze niezbędne jest posiadanie przy sobie podczas gry, wyposażone w dostęp do internetu urządzenie mobilne (smartfon lub tablet) z systemem operacyjnym Android lub iOS, z ZAINSTALOWANĄ aplikacją Actionbound (należy ją pobrać dla iOS tutaj: https://itunes.apple.com/app/actionbound/id582660833?mt=8

Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom gry urządzeń mobilnych.  

3. Celem Gry jest popularyzacja wiedzy o historii miasta, a w szczególności architektonicznych realizacji radcy budowlanego Karla Schabika oraz promowanie zielonych Gliwic.  

4. Udział w Grze jest bezpłatny.

5. Zadaniem uczestników jest odwiedzenie jak największej liczby punktów Gry oraz wykonanie zadań.

6.  Za każde wykonane zadanie uczestnicy mogą otrzymać od 0 do 5 punktów. 

7. Członkowie danego zespołu poruszają się razem. Aby przystąpić do zadania, w danym punkcie Gry zespół musi pojawić się w pełnym składzie. 

8. Po trasie gry zespoły poruszają się w dowolny sposób (pieszo, rowerem, samochodem bądź komunikacją miejską). Organizatorzy zalecają jednak poruszanie się pieszo – punkty Gry znajdują się w niewielkich odległościach od siebie. Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim, w związku z czym uczestnicy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności. W czasie Gry obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. 

9. Uczestnicy przystępując do Gry biorą na siebie pełną odpowiedzialność prawno-cywilną na cały czas trwania gry. W przypadku osób niepełnoletnich odpowiedzialność za taką osobę ponoszą rodzice/opiekunowie prawni i/lub opiekun zespołu. 

10. Organizator może nie wyrazić zgody na start uczestnika w Grze jeśli stwierdzi, że ten jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

11. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zachowania uczestników mogące naruszyć porządek publiczny lub dobra osobiste osób trzecich.

12. Organizator nie jest stroną między uczestnikami a osobami trzecimi, których dobra mogą być naruszone w czasie Gry.

§ 3. Uczestnicy gry i zgłoszenia

1. Warunkiem uczestnictwa w Grze jest rejestracja osób indywidualnych oraz zespołów ( maksymalnie 5 osób). 

2. Rejestracji dokonać można  elektronicznie do 25 maja  2019 r.  wysyłając maila na adres schabiktubylem@gmail.com, telefonicznie 32 461 20 70 oraz w dniu gry, 26 maja w kinie Amok.    

3. W każdym z zespołów przynajmniej jedna osoba musi być pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w Grze tylko pod opieką osób dorosłych. 

4. Poprzez rejestrację i udział w Grze uczestnik wyraża zgodę na:
a)  wzięcie udziału w grze na warunkach określonych w niniejszym regulaminie;
b)  przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestników w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia Gry 
c) opublikowanie przez organizatora na stronach internetowych, portalach społecznościowych oraz w informacjach medialnych wizerunku uczestnika oraz, w uzasadnionym przypadku, imienia i nazwiska uczestnika.

§ 4. Zwycięzcy gry

1. Gra kończy się o godzinie 16.30. Ogłoszenie zwycięzców gry i wręczenie nagród nastąpi około godziny 17.00. 

2. Zwycięzcy Gry zostaną wyłonieni po podliczeniu wszystkich punktów, które otrzymali wykonując zadania w poszczególnych lokalizacjach. Zwycięzcą gry zostanie zespół, który łącznie otrzyma największą liczbę punktów. W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów otrzyma równą liczbę punktów, przystąpią one do dodatkowego zadania  rozstrzygającego, które w ostateczny sposób wyłoni zwycięzców.

3. Nagrody główne – rzeczowe przewidziano za miejsca pierwsze, drugie oraz trzecie

§ 5. Postanowienia końcowe

1. W kwestiach dotyczących przebiegu Gry, nieprzewidzianych niniejszym regulaminem, głos rozstrzygający należy do organizatora.

2. Organizator zastrzega sobie prawo przesunięcia, przedłużenia lub przerwania Gry z ważnych przyczyn.
wstecz

Komentarze (17) Skomentuj

 • Wołowinka 2019-05-15 11:23:25
  Zbieranie punktów w walce ze smogiem, to po dziesiątkach aplikacji i świecących ławkach pokazujących stan zasyfienia powietrza, wpisuje się w typowo polską tradycję głupoty, kiedy to zamiast rozwiązać realny problem, marnotrawi się środki i energię na gadżeciarstwo służące tylko przyglądaniu się problemom. Gdyby Schabik żył, to by z was kpił. Gdyby on tak rozwiązywał problemy, to dziś jego dzieło oglądalibyście tylko na rysunkach.
  • g 2019-05-15 11:41:49
   wyjątkowo trzeźwy komentarz. Pełna zgoda. Tego rodzaju akcie to szeroko rozpowszechniona w ośrodkach miejskich galanteria dla tych, którzy lubują się w efekciarstwie, a nie efektach. No bo cóż innego napisać o plaży przy kościele Wszystkich Świętych, czy łunerfie (hehehe) przy Siemińskiego.
  • Wołowianka 1 2019-05-15 12:17:03
   To gra miejska a nie systemowe rozwiązywanie problemów miasta, które nie należy do społeczników. Tu chodzi o histrię i popularyzacje a nie przydzielanie kar za smrodzenie. Jak zwykle wyszło marudzenie i hejtowanie, Niech się wołwianak czy inna wołówinka weźmie do roboty i coś pokaże a nie gada głupty.
  • Agnieszka Bilska 2019-05-15 12:49:37
   Proszę zwrócić uwagę, że akcja Schabik tu byłem jest całkowicie oddolna - zespół zaangażowany w organizację wydarzeń związanych z obchodami Roku Schabika pracuje non-profit, czyli ZA DARMO. Osobiście jestem odpowiedzialna za grę, dlatego proszę o bardziej pozytywne podejście i szacunek dla mojej pracy.
   • wołowinka 2019-05-15 13:35:52
    Co ma piernik do wiatraka? Ależ nie mam nic przeciwko grom i zabawom służącym popularyzowaniu osób pozytywnie zapisanych w historii miasta. Irytuje mnie tylko, że niektórzy społecznicy mają dziwną tendencję do mieszania kompletnie różnych spraw w jednym projekcie. Zabawa w odnajdywanie śladów Schabikai uczenie historii miasta? OK! ale po co do tego mieszać smog? Czy ktoś jeszcze o nim nie słyszał? Czy przez zbieranie "punktów smogowych" będzie go mniej? Czy to wywrze jakieś wrażenie na użytkownikach pieców, diesli, na gliwickich politykach? Bez kpin i naiwnych marzeń, proszę. Czy tylko dlatego, że robi się coś ZA DARMO (dzięki za przetłumaczenie z ang.), należy robić głupio? Od nauczyciela spodziewam się więcej i mądrzej, nawet kiedy robi coś non-profit. I tym miłym akcentem kończę, życząc pani i OSOM wielu nowych mądrych ujawnień na niwie społecznej aktywności.
 • luuuuudzie 2019-05-15 12:18:24
  O matko i córko za drętwe typy, to zabawa jest ludzie z przesłaniem jakim historycznym, a wy tu zaraz z mękliwe tony uderzacie, nie chce grać to nie grajcie, ludzie se społecznie popracowali, i tyle,
 • natura 2019-05-15 13:05:31
  wołowinka, to powiedz jak mieszkańcy mają rozwiązać problem, który tak naprawdę powinien być rozwiązany przez politykę miasta i urzędników? Jak urząd miasta nie jest gotowy na jakiekolwiek rozmowy o potrzebach mieszkańcach to to walka z wiatrakami. a mieszkańcy mogą zyskać świadomość ekologiczną i historyczną, sprzyjającej poszanowania dla miasta i natury!!!
  • wołowinka 2019-05-15 13:56:59
   Wiem, wiem. Tylko nie wiem, po co mieszać smog ze Schabikiem i jego dziedzictwem urbanistycznym? Czy to aby go nie umniejsza, nie rozmywa jego postaci w roku jego pamięci? Jeżeli obchodzimy rok wybitnego człowieka, to na nim się skupiajmy. Jeżeli ktoś zechce zrobić serię akcji antysmogowych (bardzo popieram, ale chętnych nie widzę), to niech nie łączy ich z konkursem na najlepszy występ baletowy i zabawą w zbieranie punktów sprzedaży lodów. A władze? Cóż, mieszkańcy nie chodzą na wybory, a jak już idą, to się im wmawia, że nie ma nikogo lepszego, nie chcą ponosić kosztów zdrowego życia, a władze to z zadowoleniem obserwują i nie robią nic, a raczej robią wiele, żeby nie zdenerwować potencjalnego elektora. W szkołach nie uczy się dzieci o szkodliwości stylu życia, który przeważa w ich rodzinnych domach. Nie przekonuje, że rodzice, a w przyszłości uczniowie, powinni brać czynny udział w wyborach. Dlatego wonerf urządza się na ruchliwej tranzytowej ulicy. Skwery pozbawia się drzew dających cień w upalne dni... Wymieniać dalej?
 • GLIWICZANKA 2019-05-15 16:31:43
  Nie ładujmy do jednego worka społeczników i miasta, to dwie różne grupy. Różnią się głównie tym, że społecznikom chce się działać na niwach porzuconych przez miasto - m.in. przy realizacji oferty spędzania wolnego czasu. Dzięki takim inicjatywom jak gry miejskie, spacery z przewodnikiem - uczymy się nowych rzeczy w atrakcyjny sposób. A odniesienie do smogu? Cóż, myślę, że brak wiedzy Wołowinki sprawił, że nie wie Ona o iż Schabik był propagatorem idei miasta-ogrodu. Warto się uczyć jak widać :)
  • Marian Jabłoński 2019-05-15 17:42:23
   Przepraszam że się odrobinkę wtrącę w sprawie Karla Schabika. Mam nadzieję że merytorycznie społecznicy są przygotowani, Schabik bowiem to postać już prawie legendarna, obrosła miejscami w legendy i niesprawdzone opowieści. Bardzo trudny temat do szerokiego propagowania wybraliście. Zapraszam do grupy Fanów Detektywa Historii na fb, właśnie wałkujemy Schabika w sposób bardzo fachowy. Parę osób związanych z akcją jest użytkownikiem naszego portalu, więc zapewne przekażą co trzeba. Pozdrawiam wszystkich, którym się jeszcze chce.
  • wołowinka 2019-05-15 17:55:39
   Nie widzę, żeby ktoś "ładował do jednego worka społeczników i miasto". Organizowanie wolnego czasu poprzez wysyłanie na ulice wgapionych w ekraniki telefonów amatorów zbierania wirtualnych punktów jest cokolwiek groteskowe ale wiem, że modne. Obserwuję ich czasem, kiedy suną ulicami jak zombie, niewidzących niczego oprócz ekranu smartfonu. Kiedyś zbierali pokemony, dziś smogi. Szkoda, że w zabawie zabrakło elementu weryfikacji nabytej w ten sposób wiedzy. Może przy projektowaniu następnej gry? W czasach Schabika Gleiwitz nie było miastem-ogrodem, miało się nim stać jako śląskie trójmiasto. Chociaż ten plan się nie powiódł, to ciekawostką jest, że ówcześni Niemcy nie żywili pogardy względem mieszkańców Hindenburga i Beuthen, co jest powszechną codziennością wśród Polaków. Schabikowi udało się zrealizować ideę Ebenezera Howarda tworząc jedno osiedle na osi dzisiejszej ul. Mickiewicza i cmentarz centralny i to nie samodzielnie, a z Riedlem i Sattlerem. Dziś w większym stopniu model miasta-ogrodu nie tylko z nazwy wypełniają Katowice. Gleiwitz było miastem bez smogu, prawda? Piece, które nowi gliwiczanie zastali w opuszczonych domach i mieszkaniach, na krótko przed ucieczką zamontowali ich właściciele specjalnie dla zapóźnionych cywilizacyjnie zabużan. :) Miasto-ogród Schabika, to jak widać, mała część miasta, w którym zrobił znacznie więcej, ale "wiedza" gliwiczanki jest wielka i dogłębna, zwłaszcza na temat wiedzy innych. Mimo to nie radzę się zamartwiać. Jeżeli tylko gliwiczanka weźmie udział w aktywizującej ruchowo i umysłowo "grze miejskiej" i nazbiera dostatecznie dużo smogu w telefonie, to z każdym punktem wiedzy będzie przybywać, aż do gotowości wykładania studentom architektury wiedzy o tym, jakim wizjonerem i skutecznym realizatorem swoich wizji był Karl Schabik. I to pomimo, że sam nie zbierał smogu.
   • GLIWICZANKA 2019-05-15 21:20:14
    Wołowinko, proponuję, aby tę wiedzę i pasję w klepaniu w klawiaturę przekuć w aktywność społeczną. Przyniesie to na pewno lepsze efekty niż krytykowanie bez poznania szczegółów akcji zw. z postacią Schabika :)
    • Kuba 2019-05-15 23:25:14
     Czytało się fajnie, aż doszedłem do "gliwiczanki", która jako niezbyt bystra czytelniczka chyba lepiej spełnia się w działalności społecznej. Jak wielkich liter trzeba użyć, żebyś zauważyła i zrozumiała, że wołowinka ani jednym słowem nie krytykuje całej akcji a tylko celnie wbiła szpilę w jeden z aspeków gry miejskiej. Trzeba złej woli, żeby tego nie widzieć w jej komentarzach. Od biedy mógłbym zrozumieć nerwową reakcję pani Bilskiej, gdyby nie to, że jest nauczycielką, bo taka reakcja na krytykę ją kompromituje. Może bąbelki po nagrodzie z 2017 jeszcze buzują. Ale obraźliwe przywalanie przez ciebie za merytoryczną krytykę jest bardzo słabe i obnaża brak argumentów. Cieniactwo objawia się rozpaczliwą figurą retoryczną w rodzaju: zrób lepiej. Tą samą retorykę stosuje Miasto chętnie krytykowane przez wielu społeczników, którzy podejmują wyzwanie i usiłują zrobić lepiej. Trup ich żałosnych prób ściele się gęsto. O ile realizacje Miasta można nazwać paździerzem, to społecznikowskie emanacje przypominają rozmokłą tekturę. Zdajecie sobie z tego sprawę, ale wstyd się przyznać, więc robicie dobre miny do złej gry i wzajemnie poklepujecie się po plecach. Jak w starym porzekadle: Chwalą nas! Kto? My ciebie, ty nas.
 • Kuba 2019-05-15 23:06:12
  Zastanawiam się, co zostanie po niepełnym "Roku Karla Schabika" i nie mam dobrej odpowiedzi. Nie powstał mural, chociaż pełno ścian kamienic prosi się o pomalowanie, nie widać tej akcji na ulicach. Jak nie było chociażby ulicy albo placu jego imienia, tak nie ma. Nie widać, żeby Nowiny i miejscy aktywiści stojący za akcją mieli zamiar do tego doprowadzić, chociaż otrzymaliśmy narzędzie, które by w tym pomogło. Nazywa się Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza i wydaje się idealnym instrumentem wpływu na władze i radę miejską. Ale co ja tam wiem, skoro w Gliwicach rok ma tylko siedem miesięcy.
 • #Schabik tu byłem 2019-05-16 11:18:29
  Szanowni Państwo, Jako organizatorzy, bardzo cieszymy się, że inicjatywa, a szczególnie gra miejska, budzi takie emocje. Martwi nas natomiast, że osoby, które wskazują na jej mankamenty ( vide "szukanie", "łapanie" "punktów" smogowych) nie znają scenariusza gry i z góry zakładają, że ulegamy modzie na bieganie po mieście ze smartfonami. Nie występują także pod swoimi nazwiskami, więc nie wiemy kim są. Otóż gra miejska to rozbudowane spektrum historycznych zagadnień związanych z polityką urbanistyczno - architektoniczną w latach 119 -1945, czyli czasach urzędowania Karla Schabika. Elementami gry są informacje edukacyjne, materiały archiwalne, reportaże historyczne, cytaty, nagrania. Nie będziemy bandą głupków biegającą bezmyślnie po mieście. Proponując grę miejską, jako nowoczesne narzędzie popularyzacji wiedzy o historii miasta, chcieliśmy przyciągnąć różnorodne grupy wiekowe. Państwo, a priori, założyli, że to tylko wygłupy. Co do wyśmianej idei Roku Schabika, także zachęcamy do zapoznania się z całym programem, a przede wszystkim uczestnictwem w wydarzeniach. Dopiero wówczas możliwa będzie weryfikacja czy też recenzowanie naszych poczynań. Nie mamy monopolu na świetne rozwiązania. Po prostu podjęliśmy temat i chcemy pokazać mieszkańcom sporą część historii miasta. Będzie nam niezwykle miło gościć państwa na wydarzeniach. W imieniu organizatorów Małgorzata Lichecka "Nowiny Gliwickie"
  • wołowinka 2019-05-16 12:59:59
   Brak zdolności czytania ze zrozumieniem przez dziennikarkę gazety wystawia swiadectwo redakcji. Wątpię, żeby wmawianie łagodnym krytykom jednego-dwóch detali "wyśmiania idei Roku Schabika" było produktywne i zachęcało do uczestnictwa w imprezie. To raczej manifestacja arogancji. Z taką cienką skórką i brakiem dystansu do siebie, najlepiej się obrazić. Strzelcie fochem. Dlatego gliwickie życie kulturalne wygląda jak pancjent w agonii, bo kolejni "lekarze" mają się za nieomylne alfy i omegi i nikogo nie słuchają. Zaraziliście się od Frankiewicza. Na szczęście wrocławskie MIASTOmovie w Gliwicach obyło się bez kabotyństwa. Czyli można.
  • kuba 2019-05-18 20:08:31
   "Nie występują także pod swoimi nazwiskami, więc nie wiemy kim są." "Co do wyśmianej idei Roku Schabika (...)" Kiedy odwaga tanieje, rozum rośnie w cenę.