Światowe gwiazdy, europejska premiera, gigantyczna produkcja z udziałem orkiestry symfonicznej, zespołu jazzowego, solistki i grupy tanecznej. Jeden z najważniejszych koncertów jubileuszowej 25. Zadymki Jazzowej odbędzie się 17 czerwca w gliwickiej Arenie!

Do najważniejszych wydarzeń w historii Bielskiej Zadymki Jazzowej należą koncerty jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu - Wayna Shortera, który na Zadymce wystąpił dwa razy: w 2008 (Wayne Shorter Quartet) i 2015 roku (Wayne Shorter Symphonic). W tym ostatnim koncercie, w solowych partiach wokalnych towarzyszyła mu esperanza spalding spalding (pisownia nazwiska z małych liter na życzenie artystki). Nawiązując do tego wielkiego wydarzenia, jakie miało miejsce 28 lutego 2015 roku w nowootwartej wtedy Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, organizatorzy postanowili koncert finałowy tegorocznego festiwalu poświęcić pamięci Wayna Shortera - „Anioła Jazzu 2008” (nagrodę tę otrzymał podczas pierwszej wizyty w Bielsku-Białej), który zmarł 2 marca tego roku. Shorter należał do grona największych twórców współczesnego jazzu. Współtworzył legendarne zespoły: Art Blakey's Jazz Messengers, Miles Davis Quintet oraz Weather Report. Ważnym elementem jego twórczości była muzyka symfoniczna, której w ostatnich latach życia poświęcił się prawie całkowicie. Jego ostatnim wielkim dziełem kompozytorskim była opera Iphigenia, do której napisała libretto i stworzyła sceniczną kreację esperanza spalding. Tegoroczna rezydencja artystyczna esperanzy jest wyrazem programowych założeń festiwalu, który otwiera się na pokoleniową zmianę we współczesnym jazzie. W tym wypadku chodzi nie tylko o odmłodzenie grona zapraszanych wykonawców, ale ukazanie kierunków ich twórczych poszukiwań wynikających wprost z tradycji, z międzypokoleniowej współpracy z wybitnymi twórcami gatunku.

“Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” z udziałem esperanzy spalding, Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance to premierowy, koncert specjalny, który będzie zwieńczeniem jubileuszowej XXV edycji BZJ. Będzie to symboliczne nawiązanie do najważniejszych wydarzeń w historii festiwalu i otwarcie się na przyszłość. W programie koncertu znajdą się symfoniczne kompozycje Wayna Shortera: Causeway, Midnight in Carlotta’s Hair, Orbits, Forbidden Plan-It, Interval, Gaia oraz po raz pierwszy w Europie zaprezentowane zostaną najważniejsze partie opery Iphigenia.

- To wielkie przedsięwzięcie artystyczne i organizacyjne. Szukaliśmy w naszym regionie takiej sceny, na której mogłaby zmieścić się równocześnie wielka orkiestra symfoniczna, jazzowy kwartet i teatr tańca. Gdzie moglibyśmy wykorzystać odpowiednią oprawę multimedialną, zamontować pod sufitem nowoczesny system nagłośnienia i oświetlenia. Gdzie byłyby odpowiednie warunki dla pracy ekipy realizatorów telewizyjnych. No i, żeby sala, w której znajduje się scena mogła pomieścić odpowiednią liczbę widzów. Było to trudne, postanowiliśmy więc znaleźć takie miejsce, w którym odpowiednią scenę zbudujemy od podstaw, według naszych potrzeb. Wybór padł na Małą Arenę w Gliwicach. Nasz festiwal przyzwyczaił już publiczność do tego, że wykorzystuje ciekawe miejsca, przestrzenie w całym regionie. Oprócz najlepszych sal koncertowych, takich jak NOSPR w Katowicach czy bielska Cavatina Hall, teatrów, kin i klubów, zadymkowe koncerty odbywają się w plenerach oraz nietypowych miejscach, takich jak schronisko górskie czy w starym wyrobisku kopani. Wywozimy publiczność kolejką linową na Szyndzielnię, zwozimy górniczą szolą 320 metrów pod ziemię, a także organizujemy transport do wszystkich tych miejsc w regionie. Będziemy w Gliwicach po raz pierwszy. To bardzo prężny ośrodek kulturalny, ostatnio w gliwickiej Arenie odbywa się wiele prestiżowych imprez, no i w Gliwicach odbywa się dobrze znany nam Palm Jazz. Do miasta przyjeżdżają wybitni muzycy, myślę, że nasz zadymkowy koncert będzie ciekawym wzbogaceniem oferty dla gliwickiej publiczności.” - tak o koncercie mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Batycki.

Artystka Rezydentka OJF XXV BZJ: esperanza spalding

Pięciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, esperanza spalding, to jeden z największych talentów obecnego pokolenia jazzu. Zaczynała jako cudowne dziecko, obecnie 38-letnia muzyk jest wirtuozem basu, ma wspaniały głos i pisze własne kompozycje. Wykorzystuje swój wyjątkowy talent do odkrywania każdego elementu krajobrazu jazzowego.

Nie jest łatwo sklasyfikować muzykę spalding. Jest poszukiwaczką przygód, która w swojej muzyce łączy między innymi: soul, funk, rock znakomicie wykorzystuje znajomość stylów brazylijskich i afro-kubańskich. W 2010 roku spalding przebiła się do szerszej publiczności swoim trzecim albumem Chamber Music Society . Była pierwszym muzykiem jazzowym, który zdobył nagrodę Grammy dla najlepszego nowego artysty (ta kategoria zazwyczaj przyznawana była muzykom pop).

spalding występowała w Białym Domu i na wielu prestiżowych imprezach, w tym na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla i rozdania Oscarów. Jest bardzo szanowana przez współpracowników, o czym świadczy jej współpraca z takimi ikonami, jak: Prince, Herbie Hancock, Robert Glasper, Joe Lovano i Wayn Shorter.

Album „Songwrights Apothecary Lab” za który otrzymała nagrodę Grammy 2021 w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny, to kolejne fascynujące nagranie, które zadziwia i pobudza ciekawość, w jakim kierunku spalding pójdzie w kolejnym projekcie. O tym europejska publiczność będzie mogła się przekonać już 14 czerwca, kiedy artystka zaprezentuje po raz pierwszy w Europie najnowszy projekt zatytułowany: Off-Brand gOods”: esperanza spalding & AntonioBrownDance z ramach Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej. Będzie to europejska premiera materiału, który został już nagrany i niebawem pojawi się w wersji płytowej.

Dla naszych Czytelników mamy 5 podwójnych biletów na to wydarzenie. Otrzyma je 5 osób, które w komentarzu pod postem konkursowym wstawią jedno słowo, opisujące szczegół statuetki, która wręczana jest w ramach festiwalowego konkursu. UWAGA! Słowa te nie mogą się powtarzać :).

Konkurs rozstrzygniemy 10 czerwca.

 

  • esperanza spalding (znana również jako irma nejando, lub, i.e.) jest istotą, która dostrzega miłość w tym, co jest abstrakcją i dążeniem, a obecnie skupia się całkowicie na tym, aby uczyć się, jak może służyć i ucieleśniać tę miłość, oddając cześć i otwierając się na innych ludzi, nauczycieli i osoby uprawiające różne sztuki regeneratywne.
     
  • kontrabas, fortepian, kompozycja, performance, głos i tekst to narzędzia i dyscypliny, które zgłębia i za pomocą których rozwija swój własny kanał komunikowania troski i piękna poprzez wibracje/dźwięk/obecność.
     
  • napisała Operę z Waynem Shorterem, która miała premierę jesienią 2021 r. // obecnie pracuje nad mockumentem – we współpracy z brontë velez i San Francisco Symphony / bada technologie wyzwolenia w jazzie i czarnym tańcu / i kontynuuje wieloletnią współpracę z praktykami różnych dziedzin związanych z muzyką, uzdrawianiem i poznaniem, aby tworzyć muzykę wzbogaconą o potencjał terapeutyczny. W latach 2017-2022 pracowała na Uniwersytecie Harwarda, współtworząc i ucząc się z tamtejszymi studentami, zajmując się rozwojem działań twórczych służących odnowie ludzi i ziemi.

Orlen Jazz Festiwal XXV Bielska Zadymka Jazzowa - Festiwalowa Gala

godz. 19.00 / Mała Arena w Gliwicach - Projekt Specjalny / Premiera

„Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter”
esperanza spalding & Kris Davis & Terri Lyne Carrington & Tineke Postma & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella & AntonioBrownDance

Orlen Jazz Festiwal XXV Bielska Zadymka Jazzowa
12 – 18 czerwca 2023 r. – Bielsko-Biała / Katowice / Gliwice

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Bielska-Białej – Jarosław Klimaszewski
Sponsor Tytularny: PKN Orlen
Organizator: Stowarzyszenie Sztuka Teatr
Współorganizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Bielsko-Biała, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Radio Katowice, Filharmonia Śląska, Fundacja Rondo Jazzu
Partner Strategiczny od 17 lat - Galeria SFERA;
Sponsorzy i Partnerzy: Rectus Polska Sp. z o.o., PWS Konstanta S.A. Berndorf Baderbau Sp. z o.o., A/B/C – Profesjonalne Narzędzia, Drukarnia Poppart24, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Katowice Airport, Arena Gliwice, Miasto Gliwice, Ortodoncja Becker Medicover, Ustronianka, ZiAD S.A., Wektor Sp. z o.o., Browar Dziedzice, SKAGT, Fundacja Ludzie Innowacje Design, Kancelaria Audytorska Dudek i Partnerzy, Willa Alta, Shadok AV, Metrum Jazz Club, Teatr Polski w Bielsku-Białej;
Patronat Medialny: Radiowa Dwójka, Onet.pl, TVP3 Katowice, TVP Kultura, Jazz Forum, Kronika Beskidzka, bielsko.biala.pl, BF Media, Bilety24.pl.


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj