Wybory do sejmu i senatu 2019. Jak czynne są lokale wyborcze? Kiedy twój głos będzie ważny? Co wolno w trakcie ciszy wyborczej?
                                  
Już w niedzielę, 13 października, wybierzemy 460 posłów na sejm i stu senatorów. Sprawdźcie, jak głosować poza miejscem zamieszkania, kiedy wasze głosy będą nieważne, od której do której urny będą otwarte.  

Kto może głosować
Uprawniony jest każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat. Nie może głosować osoba prawomocnie pozbawiona praw publicznych, ubezwłasnowolniona przez sąd lub pozbawiona praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Uwaga! Żeby oddać głos, trzeba być w spisie wyborców obwodowej komisji wyborczej właściwej dla miejsca zamieszkania. Chyba że ktoś będzie głosować gdzie indziej.

Od kiedy do kiedy głosować 
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 rano do 21.00. W razie problemów, np. zwłoki w rozpoczęciu czy nadzwyczajnej przerwy, komisja obwodowa może zarządzić przedłużenie głosowania w danym lokalu. 

W szczególnych przypadkach komisja, po uzyskaniu zgody komisji gminnej, może nawet odroczyć głosowanie do następnego dnia. 

Gdzie głosować 
Siedziby komisji wyborczych przez lata są tam, gdzie zawsze – w najbliższej bibliotece, szkole, przedszkolu. Czasami jednak coś może się zmienić, dlatego dobrze wcześniej sprawdzić swój lokal wyborczy ze spisem przynależnych ulic. Informacje można znaleźć w obwieszczeniach na ulicznych słupach ogłoszeniowych, w urzędzie, a najprościej – poprzez stronę  wybory.gov.pl, w wyszukiwarce obwodów.

Aby głos był ważny
Do oddania głosu potrzebny jest dokument identyfikacyjny ze zdjęciem – dowód, paszport, prawo jazdy, a od niedawna również e-dowód. Aby głos był ważny, należy postawić znak „x” przy kandydacie tylko na jednej liście. Gdy na liście danego komitetu postawimy więcej niż jeden „x”, głos zostanie zaliczony kandydatowi na pierwszym miejscu. 

Uwaga! Kiedy umieścicie „x” na listach różnych komitetów, głos będzie nieważny.

Jak zagłosować w innym mieście
Najłatwiejszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wiemy, że w dniu wyborów będziemy poza miejscem zameldowania, a chcemy wziąć w nich udział, jest uzyskanie  zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument powinniśmy dostać od ręki w swoim urzędzie gminy.  Za jego okazaniem wolno głosować w dowolnym lokalu wyborczym  w Polsce, za granicą oraz na polskim statku morskim. Zaświadczenie można pobrać do 11 października.

Innym sposobem jest wpisanie do rejestru wyborców gminy. Wniosek w tej sprawie składa się przez internet (poprzez profil zaufany, elektroniczny formularz dostępny na obywatel.gov.pl) i osobiście w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania. Należy dołączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości, a można też dodać dowód przebywania na terenie gminy, np. umowę najmu mieszkania, umowę o pracę. Decyzję o wpisaniu do rejestru lub odmowie otrzymuje się do pięciu dni. 

Cisza. Koniec agitacji 
Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno organizować wystąpień, agitować, rozklejać plakatów, nadawać audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów ani publikować sondaży, a tym bardziej tzw. orientacyjnych wyników.

Cisza dotyczy też internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy. Zabroniona jest też aktywność w prowadzeniu kampanii na własnej stronie i w grupach, a także udostępnianie sugerujących zdjęć.

Za złamanie ciszy grozi nawet 5 tys. zł kary. Grzywna za opublikowanie sondażu – od pół miliona do miliona złotych.

Jaki mamy wybór 
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych, jeden koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców. Żeby uzyskać mandaty do parlamentu, komitet partyjny i wyborców musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy, a komitet koalicyjny – próg ośmioprocentowy. 

Pięć komitetów wyborczych zarejestrowało swe listy wyborcze do sejmu we wszystkich okręgach w Polsce. Są to według kolejności wylosowanych list: 1. Polskie Stronnictwo Ludowe, 2. Prawo i Sprawiedliwość, 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4. Konfederacja Wolność i Niepodległość, 5. Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni.
Kolejne numery list mają komitety, które zarejestrowały kandydatów do sejmu tylko w niektórych okręgach wyborczych. W okręgu gliwickim (nr 29) otrzymamy listę numer 8 - Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy.  
Wykaz zarejestrowanych list i kandydatów w danym okręgu można sprawdzić na stronie wybory.gov.pl/sejmsenat2019, w zakładce kandydaci.  

(oprac. pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj