Cykl wykładów Sławomira Pastuszki i Małgorzaty Płoszaj. 
W czwartek, 11 lutego 2021, wykład na platformie ZOOM, o godz. 18.00 Sławomira Pastuszki a bohaterem spotkania będzie Abraham Muhr – górnośląski król żydowski.  

Pszczyna miała swoich książąt, a w czasie I wojny światowej przebywał w niej także cesarz. Jednak mało kto wie, że przez ponad pół wieku mieszkał w niej także król i to nie byle jaki, bo żydowski. Abraham Muhr, bo o nim mowa, to postać wręcz legendarna, niekwestionowany lider górnośląskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku, ale przede wszystkim zasłużony działacz na rzecz równouprawnienia Żydów w Niemczech, który pozostawił nam ogromną spuściznę. 
Sławomir Pastuszka jest historykiem, judaistą, społecznikiem, genealogiem i popularyzator wiedzy o górnośląskich Żydach, doktorantem w Instytucie Judaistyki UJ, autorem dziewięciu książek i licznych artykułów historycznych, wieloletnim opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie. W 2016 roku, za swoją działalność został nominowany do Nagrody POLIN.

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, wystarczy kliknąć w przesłany przez organizatora link. Uczestnictwo w warsztatach muzealnych na platformie ZOOM jest bezpłatne. 

Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl
wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

 • Janina 2021-02-10 15:42:36
  A o tych co katowali Polaków po wojnie w katowni UB na ul. Barlickiego też będzie?
  • Vito 2021-02-11 12:07:41
   Czy wie Pani coś więcej na ten temat, bo w zasobach internetu na ten temat nic nie można znaleźć?
 • Tubylec 2021-02-10 21:34:54
  CHWAŁA ŚLĄSKIM ŻYDOM PRZEDWOJENNYM.