„Biblioteka łączy” to ważna inicjatywa gliwickiej Biblioteki. Dziewięciomiesięczny projekt sprzyjał budowaniu mostów pomiędzy dwoma światami osób ze szczególnymi potrzebami i osób w pełni sprawnych, integrował oraz uczył wzajemnego zrozumienia, tolerancji i szacunku.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Inicjatywę współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny. Na jego realizację Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach pozyskała 87 293 zł.

Otwarcie na wszystkich mieszkańców

Projekt „Biblioteka łączy” powstał w celu wyrównywania szans w rozwoju, w dostępie  do kultury oraz aktywnego korzystania z oferty bibliotecznej.

- Otwartość na wszystkich mieszkańców miasta była zawsze naszym priorytetem. Na bieżąco staramy się rozpoznawać i reagować na potrzeby użytkowników pochodzących z różnych środowisk. Realizując ten konkretny projekt udało nam się skupić na czterech obszarach: widzeniu, słyszeniu, poruszaniu się i rozumieniu – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Bogna Dobrakowska.

Dlatego też jednym z ważnych zadań projektu były szkolenia całego zespołu pracowników. Warsztaty stanowiły okazję do rozmów o dostępności (w szerokim znaczeniu), o projektowaniu ciekawej i innowacyjnej oferty kulturalno-edukacyjnej, w tym z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami. Omówiono zasady savoir vivre wobec różnych grup użytkowników oraz zagadnienia związane z dostępnością cyfrową narzędzi, stron i mediów społecznościowych, które wykorzystywane są w codziennej komunikacji biblioteki  z jej użytkownikami.

Działania kulturalno-edukacyjne w ramach projektu

Od stycznia do końca maja zaproponowaliśmy gliwiczanom cykl spotkań z inspirującymi ludźmi. Zapoczątkowało go spotkanie z Anną Goc, autorką reportażu „Głusza” o codziennym życiu osób głuchych. Zainteresowaniem cieszyły się spotkania z podróżnikami: Michałem Worochem i Hanną Pasterny, którzy w podróżach pokonują swoją niepełnosprawność. Spotkania z pisarzami Joanną Bator i Jakubem Małeckim były inspiracją do rozmów o literaturze.

W kwietniu gościliśmy  prof. Tadeusza Sławka i Juliusza Pielichowskiego, poszukujących nadziei w czasie marnym w poezji i filozofii. Inicjując obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, prof. Ryszard Koziołek opowiadał o swojej najnowszej książce „Czytać, dużo czytać”. Publiczność przyciągnęły także majowe spotkania. Artur Barciś był gościem zakończenia  XVIII Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku, współorganizowanego z gliwickim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych. Niezwykły był również wieczór poświęcony poezji i przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta przygotowany z okazji Roku Jubileuszowego Noblistki. Uczestnicy wysłuchali fragmentów ich korespondencji w interpretacji Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego – aktorów Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Oferta kulturalno-edukacyjna objęła również ciekawe warsztaty z psychologii, biblioterapii, muzykoterapii, rękodzieła, fotografii oraz stylizacji. W przestrzeni sali wystawowej Biblioteki Centralnej zaprezentowano dwie wyjątkowe wystawy. Pierwsza z nich była okazją do pokazania prac wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „Taki jestem” organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach, działające przy Fundacji Różyczka. Druga natomiast pt. „Bujda na kółkach” eksponowała obrazy Katarzyny Warachim, gliwiczanki, artystki malującej ustami od lat związanej z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN). Wernisaż tej ostatniej wystawy zainaugurował także Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Na zakończenie projektu zaprosiliśmy na występy artystyczne pt. „Muzyka w duszy mi gra” w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gliwicach.

Wydarzenia kulturalne tłumaczone były na polski język migowy, zapewniono pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną.

Likwidujemy bariery

Realizacja projektu wiązała się z wprowadzeniem nowych udogodnień technologicznych. Na zmianach skorzystają tak naprawdę wszyscy. Salę konferencjo-wystawową w Bibliotece Centralnej doposażono w obwodową pętlę indukcyjną. Wspiera ona słyszenie osobom korzystającym z aparatów słuchowych, którzy uczestniczą w wydarzeniach bibliotecznych. Dodatkowo pojawiły się pętle indukcyjne okienkowe wspomagające czytelników podczas obsługi bezpośredniej. Zamontowano je w Bibliotece Centralnej, Filii nr 5 oraz Filii nr 17.

- Mamy coraz starsze społeczeństwo, które boryka  się  z różnymi ubytkami zdrowia. Pętla indukcyjna to znakomita forma dodatkowego wsparcia dla osób niedosłyszących. Ułatwia komunikację  dwóch stron, zarówno czytelnikom, jak i nam – bibliotekarzom. Ważne jednak, by nie bać się i nie wstydzić korzystać  z  aparatów słuchowych – zaznacza Agnieszka  Okula, kierownik Filii nr 5 w Gliwicach.

Montaż pętli indukcyjnych okazał się trafną decyzją, zresztą nie jedyną, bowiem osoby z dysfunkcją wzroku mogą w Bibliotece Centralnej korzystać z powiększalnika Topaz. Ułatwia on oglądanie zdjęć, czytanie tekstu, ustawienie kontrastu – zależnie od potrzeb indywidualnego użytkownika. Doposażono windę w głównej siedzibie MBP w nakładki z oznakowaniem z napisami brajlowskimi. Ponadto  zakupiono 10 nowych Czytaków z przeznaczeniem do wypożyczania. Odtwarzają one audiobooki nagrane w specjalnym cyfrowym formacie.

Na półkach bibliotecznych pojawiły się także książki z dużą czcionką w liczbie 279 egzemplarzy. Są wśród nich popularne tytuły literatury polskiej i obcej, popularnonaukowe oraz kilka książek dla dzieci i młodzieży.

Przy zakupie audiobooków wdrożono nowoczesną usługę dla posiadaczy karty czytelnika MBP w Gliwicach. Dzięki współpracy z audiobook.pl wypożyczanie i słuchanie czytanych książek odbywa się bezpośrednio w aplikacji mobilnej. Można ją aktywować na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do sieci. Do założenia konta wystarczą numer telefonu oraz numer karty czytelnika.

Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem Biblioteka zakupiła specjalistyczne krzesło do ewakuacji.

W czerwcu planowana jest także nowa odsłona naszej strony internetowej: www.biblioteka.gliwice.pl.  Jest ona dostępna i czytelna dla każdego odbiorcy.

 

Jak nasze działania ocenia jedna z Czytelniczek:

Projekt „Biblioteka Łączy” jest potrzebnym przedsięwzięciem realizowanym na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jestem osobą z niedosłuchem i używam aparatu słuchowego. Zauważyłam, że pętla indukcyjna zamontowana w sali, w której odbywają się spotkania autorskie i warsztaty jest sporym udogodnieniem. Dzięki niej dźwięk jest wolny od szumów, dobrze się rozchodzi, słyszący ma poczucie, że otacza go z każdej strony. Osoba z problemami niedosłuchu często pomaga sobie czytaniem z ruchu warg. Będąc w kwietniu na dwóch spotkaniach autorskich nie miałam takiej możliwości, ponieważ siedziałam na końcu sali. Zauważyłam jednak, że nie było mi to potrzebne. Spotkania autorskie realizowane w ramach projektu były bardzo ciekawe i inspirujące.  Poruszały problemy osób z niepełnosprawnościami, ale także otwierały na szeroko pojętą kulturę czytelniczą, interpretację tekstów literackich. Dzięki spotkaniom z autorami, nauczycielami akademickimi oraz aktorami, którzy także na co dzień są lektorami audiobooków - miałam okazję doświadczyć, jak wszechstronny może być kontakt z tekstem literackim.”

Podsumowanie

Celem przedsięwzięcia grantowego „Biblioteka łączy” realizowanego przez MBP było wprowadzenie działań związanych z udostępnianiem zasobów i oferty kulturalno-usługowej opartych na założeniach modelu zapewnienia dostępności oraz usuwaniu istniejących barier w obszarach widzenia słyszenia, poruszania się i rozumienia. Skupiliśmy się na dotarciu do szerszej grupy odbiorców i pozyskaniu nowych, zwiększeniu uczestnictwa w ofercie kulturalnej przez osoby ze szczególnymi potrzebami, wzmocnieniu kompetencji czytelniczych oraz umiejętności z zakresu korzystania z nowych technologii. Istotnym celem było także podniesienie kompetencji pracowników w zakresie obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki projektowi poprawiła się bezpośrednia komunikacja z odbiorcą czy poruszanie w przestrzeni bibliotecznej i podczas wydarzeń. Pozyskane środki wzbogaciły także ofertę zbiorów, urządzeń elektronicznych i usług. W ramach zadania zorganizowano łącznie 26 wydarzeń dla 1805 uczestników.

„Biblioteka łączy” to nie tylko nośne hasło kolejnego projektu – to idea, którą kierujemy się w codziennej pracy. Nowe usługi i szerokie otwarcie oferty kulturalnej, podjęte w ramach tego wyjątkowego zadania, są naturalną kontynuacją działalności MBP na rzecz wszystkich mieszkańców Gliwic, bez względu na wiek, wykształcenie, status społeczny czy stan zdrowia.

 

 

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj