W miniony weekend zainaugurowała rozgrywki Statscore Futsal Ekstraklasa. W najwyższej klasie rozgrywkowej występować będą dwa zespoły z Gliwic: Piast i P.A. Nova (w poprzednim sezonie pod szyldem GSF). Obaj nasi reprezentanci dobrze rozpoczęli sezon. Piast w Arenie Gliwice wygrał z AZS UŚ Katowice 3:1, zaś P.A. Nova zremisowała w Warszawie z beniaminkiem AZS UW Wilanów 1:1.
Ostatnie spotkania w Futsal Ekstraklasie rozegrano w marcu. Potem ze względu na epidemię rozgrywki najpierw zawieszono, a następnie zakończono. Obie gliwickie drużyny mocno zostały przebudowane w ciągu tego półrocza. W Piaście zakontraktowano ośmiu nowych zawodników, z czego aż pięciu przyszło z GSF. Jeśli dodamy jeszcze, że z tego ostatniego kolejnych pięciu odeszło do innych klubów, to możemy mówić o prawdziwej rewolucji kadrowej w drużynie z ul. Jasnej.

Piast wygrał w derbach

Przed pierwszym meczem w Piaście nie zabrakło problemów. Na ostatnim treningu kontuzji nabawił się podstawowy gracz niebiesko-czerwonych Dominik Solecki. Na trybunach zasiadł natomiast Rafał Franz oraz kilku innych zawodników, bo od tego sezonu trener, oprócz 12 seniorów, musi dokooptować też do składu dwóch młodzieżowców, a ich póki co Orlando Duarte nie ma do dyspozycji.

Gliwiczanie od początku chcieli narzucić akademikom z Katowic swoje warunki gry i plan się powiódł już w 5. minucie. Metr przed linią pola karnego Kamil Musiał faulował Rodrigo Dasajeva. Sam poszkodowany podszedł do piłki i precyzyjnym uderzeniem pod poprzeczkę zdobył premierowego gola w Futsal Ekstraklasie. W 7. minucie było 2: 0. Marek Bugański zagrywał piłkę z autu, świetnie podał do Sebastiana Szadurskiego, który uderzył z lewej nogi nie do obrony. Goście próbowali zdobyć kontaktową bramkę, lecz bez powodzenia. Potem gliwiczanie przejęli inicjatywę, atakowali, zmuszając rywali do faulowania, co już w 15. minucie przełożyło się na szóste przewinienie i przedłużony rzut karny. Z 10. metra w samo okienko strzelił Roman Vakhula. Wydawało się, że Piast jeszcze przed przerwą strzeli czwartego gola i przesądzi o wygranej. Tymczasem na 30 sekund przed końcem tej odsłony Piotr Łopuch zdobył gola dla katowiczan.

W drugiej odsłonie gra Piasta nie wyglądała już tak efektownie. Za to coraz odważniej atakowali goście i tylko postawie Michała Widucha gospodarze zawdzięczają to, że nie stracili gola. Ostatecznie kibice w drugiej połowie bramek nie zobaczyli i Piast zainkasował trzy punkty, które pozwolą spokojnie przygotowywać się do kolejnego spotkania. A ono już w niedzielę, 13 września w Opolu (nasi zmierzą się z drużyną Dreman).
 Piast: Michał Widuch, Łukasz Bogdziewicz – Marek Bugański, Tomasz Czech, Gustavo Henrique Steinwandter, Mateusz Mrowiec, Dominik Śmiałkowski, Rodrigo Dasaiev Dias Silva, Roman Vakhula, Dominik Wilk, Ixemad Jose Gonzalez Cabrera, Sebastian Szadurski

P. A. Nova wyszarpała remis

Wielką niewiadomą była dyspozycja zespołu P. A. Nova. W ostatniej chwili klubowi działacze zdołali jeszcze podpisać kontrakty z dwoma nowymi zawodnikami, Patrykiem Widuchem i reprezentantem Słowacji Patrikiem Zatoviciem. Klub poinformował też, że pierwszym szkoleniowcem drużyny z Jasnej będzie Jacek Podgórki, bo trener Błażej Korczyński musi skupić się teraz na kadrze i w klubie będzie pełnił tylko rolę konsultanta.

W Warszawie historia zatoczyła koło. Po 12 latach ponownie w najwyższej klasie rozgrywkowej spotkały się AZS UW i P. A. Nova. Lepiej mecz rozpoczęli miejscowi. Już w pierwszej minucie Radosław Marcinkowski z najbliższej odległości wpakował piłkę do gliwickiej bramki. W 10. min powinno być 2: 0 dla beniaminka. Z szybką kontrą wyszło trzech zawodników AZS UW Wilanów, a po strzale jednego z nich futsalówkę zmierzającą do bramki wybił zawodnik z Gliwic.

W drugiej części meczu spotkanie bardziej się wyrównało. W 34. minucie swoją klasę pokazał Patrik Zatović, który z ostrego kąta pokonał bramkarza AZS UW Wilanów. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie i drużyny dopisały sobie w tabeli po jednym punkcie.

Gliwiczanie najbliższy mecz rozegrają u siebie. W sobotę, 12 września o godz. 18.00 w hali przy ul. Jasnej podejmować będą wicemistrza Polski i aktualnego wicelidera tabeli Constract Lubawę.

P. A. Nova: Dawid Barteczka, Dawid Szafrański, – Zbigniew Mirga, Łukasz Borkowski, Jakub Borowski, Jakub Węgiel, Piotr Hiszpański, Amadeusz Pasierb, Maciej Małek, Jasn Biskup, Patryk Widuch, Olaf Białek, Patrik Zatović