„Nowiny Gliwickie” ogłaszają plebiscyt na najlepszą i najgorszą inwestycję w mieście w 2016 roku. Z jednej strony chcemy wyróżnić te, które stały się wizytówką Gliwic, z drugiej – wskazać takie, które wzbudzają niezadowolenie mieszkańców. Są też miejsca, którymi do tej pory należycie nie zainteresowały się – a powinny – odpowiednie instytucje i za to też przyznaliśmy nominacje. Dodajmy, że wszystkie to subiektywne typy redakcji „Nowin”.

Wyboru najlepszej inwestycji, którą wyróżnimy Złotym Gwoździem, i najgorszej, której przyznamy Zardzewiały Gwoźdź, dokonają nasi czytelnicy.
Możecie to zrobić do 14 lutego za pośrednictwem naszej strony internetowej www.nowiny.gliwice.pl, (sonda poniżej) oraz tradycyjnie, wysyłając swoje typy na adres redakcji.  

NASZE NOMINACJE DO ZŁOTEGO GWOŹDZIA:


Dworzec PKP

Gliwice mają wreszcie piękny i nowoczesny dworzec PKP. W grudniu 2016 r. zakończył się remont, który trwał dwa lata. We wnętrzu największa nowość to połączenie specjalnym korytarzem dawnego holu autobusowego i głównego, które ułatwia podróżnym przemieszczanie się po dworcu. Cały kompleks jest teraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Zlikwidowano bariery architektoniczne. W hali dworca ustawiono skrytki bagażowe, bankomat i biletomaty. Pojawiły się również przeszklone pawilony handlowe. Stare tablice odjazdów i przyjazdów wykonawca zastąpił nowoczesnymi, elektronicznymi. Renowacja objęła elementy historyczne, między innymi mozaikę znajdującą się w holu głównym i drewniane sufity. Z zewnątrz wymieniono dach, okna, drzwi oraz elewację budynku. Zyskała ona nową iluminację. Gruntownie przebudowano perony i tunele. Z tunelu głównego na poziom peronu oprócz tradycyjnych schodów prowadzą również schody ruchome i windy. Te ostatnie z tunelu od holu autobusowego. Perony zyskały całkowicie nową nawierzchnię oraz efektowne zadaszenie z przeszkleniami. Wymieniono również tory w obrębie stacji. Gliwicki obiekt ma teraz klasę Premium, czyli najwyższą kategorię stworzoną przez PKP. Koszt inwestycji wyniósł ok. 156 mln zł. Za nowoczesność, która zastąpiła dworcową siermiężność nominacja do Złotego Gwoździa.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Dzięki staraniom miasta historyczny budynek, dawny żydowski dom przedpogrzebowy po kilkudziesięciu latach popadania w ruinę został odrestaurowany i przekształcony w instytucję upamiętniającą żydowską społeczność Górnego Śląska. Powstał tam nowy oddział Muzeum w Gliwicach – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Zwiedzać go można od lutego 2016 roku. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2014 r. Zakres robót był bardzo duży. Starannie odrestaurowano wnętrza i elewację zabytku, odnowiono też efektowną czerwoną cegłę klinkierową, wstawiono nowe okna i drzwi. W dawnej sali ceremonialnej odrestaurowano polichromie. Na krzyżowo-żebrowych sklepieniach odnowiono złoto-czarne, roślinne elementy dekoracyjne. Okna wypełniły bogate w znaczenia i symbole witraże.
W zaledwie kilka miesięcy, które upłynęły od otwarcia nowego oddziału muzeum, w Domu Pamięci odbyło się już kilkadziesiąt spotkań, wykładów, dyskusji i zwiedziło go kilka tysięcy osób z całego świata, które doceniły i chwaliły pięknie odrestaurowany obiekt oraz bogactwo treści, jakie wypełniły to szczególne miejsce. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 mln zł. Dziś zabytek zbudowany w 1903 roku wygląda równie imponująco, jak w czasach swojej świetności i za to należy się nominacja do Złotego Gwoździa.


Przychodnia Akademicka

Działająca jeszcze do niedawna przy ul. Moniuszki Przychodnia Akademicka zmieniła adres. W sierpniu 2016 roku otwarto jej nową siedzibę na parterze budynku przy ul. Łużyckiej 5. W nowej lokalizacji przy Łużyckiej znajdują się wszystkie poradnie i gabinety, które mieściły się w dotychczasowej siedzibie placówki. Oprócz poradni: lekarza rodzinnego wraz z pediatrią, laryngologicznej (w tym dla dzieci), neurologicznej, okulistycznej, ginekologiczno-położniczej, chirurgicznej, ortopedycznej, zdrowia psychicznego oraz medycyny pracy pacjenci będą mogli korzystać z diagnostyki laboratoryjnej i licznych pracowni – RTG, EKG, USG, audiometrii i spirometrii.
Przychodnia Akademicka wraz z otoczeniem została w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z usług nowo otwartego NZOZ-u mogą korzystać nie tylko studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej, ale także – jak miało to miejsce do tej pory – mieszkańcy Gliwic.
Placówka przy Łużyckiej jest najnowocześniejszym obiektem architektonicznym tego typu w regionie, spełniającym wszelkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne oraz standardy prawa budowlanego. Wszystko po to, by zapewnić pacjentom nie tylko dostęp do opieki medycznej i lekarzy specjalistów, ale także komfort i wygodę, za co nominujemy ją do Złotego Gwoździa.

Rondo na Sikorniku

Czterowlotowe rondo na skrzyżowaniu ulic: Kosów, Czapli, Jaskółczej zmieniło tę część miasta, ale przede wszystkim sprawiło, że zwiększył się poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy kierowców. I za to nominacja do Złotego Gwoździa.

Rondo ma 40 metrów średnicy, a jego realizacja trwała około 9 miesięcy i zakończyła się w październiku 2016 r. W trakcie budowy przeprowadzono szereg prac, począwszy od wymiany infrastruktury podziemnej, przez przebudowę odcinków ulic: Kosów, Czapli, Jaskółczej, Olchowej, Skowrończej i Ziębiej oraz budowę chodników, a na budowie dwóch zatok autobusowych przy ul. Czapli skończywszy. Średnica ronda została ustalona w oparciu o analizę trajektorii ruchu autobusów, w uzgodnieniu z KZK GOP. Jest ono najmniejszym z możliwych do zastosowania, które spełniałoby wymogi techniczne w tym miejscu. Budowa przyczyniła się do poprawy płynności ruchu samochodów i komunikacji miejskiej, a także bezpieczeństwa pieszych.

Skrzyżowanie ulic Grottgera, Warszawskiej i Lublinieckiej

W październiku 2016 r. zakończył się długo oczekiwany remont niebezpiecznego skrzyżowania ulic Grottgera – Warszawskiej – Lublinieckiej. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat doszło tam do kilkudziesięciu kolizji. W godzinach szczytu tworzyły się tam korki. Teraz w tym miejscu powstała sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji wyniósł 1,8 mln zł.
Rozbudowa skrzyżowania polegała nie tylko na montażu sygnalizacji świetlnej, ale i na poszerzeniu jezdni ulic Grottgera, Warszawskiej i Lublinieckiej w celu wydzielenia pasów ruchu do lewoskrętów. Zakres prac obejmował również modernizację infrastruktury podziemnej: kanalizacji deszczowej, sieci teletechnicznej oraz energetycznej i oświetleniowej. Przebudowane zostały gazociąg i wodociąg. Zmieniono lokalizację przystanku autobusowego, który ze względów bezpieczeństwa zostanie przesunięty o kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania. W obrębie samego skrzyżowania wyremontowano chodniki, które zyskały nową nawierzchnię z kostki betonowej. Przy ulicach Grottgera, Warszawskiej i Lublinieckiej jest teraz bezpiecznie, a korki są tylko wspomnieniem. Za to nominacja do Złotego Gwoździa.


NASZE NOMINACJE DO ZARDZEWIAŁEGO GWOŹDZIA:


Elewacja budynku urzędu miejskiego

Betonowa konstrukcja i kolorystyczna pasteloza, która pokryła styropian przyklejony do ścian, całkowicie zmieniły charakter budynku gliwickiego urzędu miejskiego. Dobrą, monumentalną architekturę zmieniono w karykaturę. Betonowe wykończenie wejścia do budynku nie tylko nie pasuje do całości, pomyślanej jako nieudolny malarski majak, ale niszczy zamysł przed- i powojennych architektów. Słynnemu Haus Oberschlesien odebrano duszę i za dajemy nominację do Zardzewiałego Gwoździa.
Jaki zamysł towarzyszył projektantowi tego niecodziennego, pod każdym względem, dzieła? Zwalisty klocek przyklejony do historycznej elewacji, która zniknęła pod warstwą styropianu i plastiku, zyskał wśród mieszkańców, żywo komentujących architektoniczne dzieło urzędników, miano ścianki wspinaczkowej, sera szwajcarskiego, a nawet gołębnika.
Może byłoby to nawet śmieszne, ale w sytuacji, kiedy ktoś świadomie niszczy zabytek, zbiera nam się tylko na płacz.
Koncepcja architektoniczna wraz z dokumentacją projektową kosztowała 95 tys. zł. Autorem opracowania jest gliwicka pracownia Bud Serwis RDK. A koszt całej  „inwestycji" to prawie 7 mln. Wydano więc niemałe pieniądze na wątpliwej jakości produkt.

Oświetlenie ulicy Zwycięstwa

W połowie roku zakończyła się wymiana oświetlenia ulicznego wzdłuż Zwycięstwa. Nowe miało podkreślać urok reprezentacyjnej ulicy w centrum miasta, ale naszym zdaniem przez ten zabieg straciła ona klimat i za otrzymuje nominację do Zardzewiałego Gwoździa.
Coś co wyróżniało reprezentacyjną ulicę naszego miasta: jasno świecące lampy podwieszone pomiędzy budynkami, zastąpiono teraz 57 nowoczesnymi, ale słabo świecącymi oprawami ledowymi i sodowymi usadowionymi na wysokich słupach. Inwestycja na ul. Zwycięstwa jest jednym z zadań projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”, którego cel stanowi uporządkowanie oświetlenia w naszym mieście. Mimo że to pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta, zabieg zastosowany przy Zwycięstwa nam się nie podoba. Dodajmy, że tego typu rozwiązania pojawią się również w osi politechniki (ulice: Akademicka, Strzody, Wyszyńskiego i plac Piłsudskiego), a następnie na Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej. Strach się bać.

Zagospodarowanie skweru nad DTŚ przy ul. Zwycięstwa

Po obu stronach ulicy Zwycięstwa, na stropie tunelu Drogowej Trasy Średnicowej, zagospodarowano na nowo przestrzeń publiczną. W bezpośrednim sąsiedztwie Gliwickiego Centrum Handlowego, pomiędzy ulicami Dworcową i Zwycięstwa, urządzono parking na około sto samochodów. Naprzeciw, w dawnym śladzie popularnego targowiska Balcerek, powstał skwer.  Całość nazwaliśmy łysą polaną.
Oba zadania to konsekwencja projektu, który obejmował zagospodarowanie terenu nad tunelem przebiegającym przez centrum miasta. W naszej opinii wykreowana przez drogę przestrzeń nad tunelem DTŚ zasługuje na lepsze wykorzystanie. Za obecne – nominacja do Zardzewiałego Gwoździa.

Skrzyżowanie ulic Kozielskiej, Wyczółkowskiego i Kresowej

Mieszkańcy Brzezinki, kierowcy, a nawet policjanci. Wszyscy twierdzą, że skrzyżowanie Kozielska – Wyczółkowskiego – Kresowa powinno zmienić się w rondo. W 2013 r. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach poinformował nas, że ono powstanie. W roku 2016 nadal obiecywał, a zdarzeń drogowych tam bez liku. Skrzyżowanie należy do najbardziej niebezpiecznych w Gliwicach i powiecie. W Brzezince, jeśli dochodzi do zdarzeń, prawie zawsze są one wypadkami. I to poważnymi, zakończonymi leczeniem oraz długim powrotem poszkodowanych do pełnej sprawności. Rzeczniczka ZDM już ponad trzy lata temu przyznawała, że zarząd ma świadomość, iż rzeczone skrzyżowanie bywa niebezpieczne. Obiecała, że będzie przebudowane. Mówiła, że trwa zbieranie i opracowywanie dokumentacji, potem nastąpi przetarg. Bez podania konkretnej daty. Kiedy pytaliśmy ją w 2016 roku, odpowiedziała, że aktualizowana jest dokumentacja. Posiadając ją, ZDM zawnioskuje o umieszczenie inwestycji w projekcie budżetu. Nominacja do Zardzewiałego Gwoździa za obiecanki bez pokrycia.

Ślimaczący się remont tunelu pod torami przy Bohaterów Getta Warszawskiego

Jakieś fatum wisi nad tym obiektem. Wielokrotnie remontowany i zawsze knocony. Wydawało się, że teraz, przy okazji remontu dworca, wreszcie zaświeci słońce. Ale skąd! Kolej pod koniec 2016 roku poinformowała, że wymienia wykonawcę przebudowy tunelu Bohaterów Getta – Toszecka. Oznacza to następne stracone miesiące – dla remontu i pieszych, za co przyznajemy nominację do Zardzewiałego Gwoździa.
Zamknięty z powodu remontu podziemny łącznik w kierunku Szobiszowic, który miały być czynny już wiosną 2016 roku, będzie otwarty na przełomie III i IV kwartału 2017. Tak znaczne opóźnienie wynika z nadspodziewanie złego stanu technicznego obiektu. Ostatni remont tunelu prowadzącego pod torami między ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego i Toszecką rozpoczął się we wrześniu 2015 r. i miał być zakończony kilka miesięcy później. Inwestor, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zaplanował prace w ramach większego zadania – przebudowy dworca Gliwice. Wstępnie zakładano jedynie tzw. estetyzację przejścia. Po rozpoczęciu prac wyszło na jaw, że obiekt jest w katastrofalnym stanie. Do wymiany nadawało się właściwie wszystko – strop, posadzka, schody. Dodatkowa ekspertyza techniczna ujawniła, że wejścia grożą zawaleniem i są niebezpieczne dla korzystających z przejścia. 1 czerwca, z chwilą otwarcia trasy przez dworzec kolejowy do ulicy Tarnogórskiej, przejście zamknięto.

Galeria

wstecz

Komentarze (29) Skomentuj

 • Wyborca 2017-01-05 12:12:35
  Sonda jest mocno sugerująca, skoro już arbitralnie dokonano podziału na dwie grupy inwestycji. Wszystkie "nominacje" powinny być w jednym worku, a głosujący powinni przydzielać swój "zardzewiały" i "złoty" gwóźdź wybierając spośród całej puli. Wiem, że to tylko zabawa, ale szkoda, że skażona już na wstępie "tezą".
  • Wyborca 1 2017-01-05 12:46:02
   Dlaczego zaraz skażona tezą? po prostu redakcja dokonała wyboru i proponuje. Nie ma się co obrażać.
 • Glosujacy 2017-01-05 15:34:20
  Zardzewiały gwóźdź dla Hali Gliwice!
  • jergaj 2017-01-06 10:29:41
   Ale hala na wszelki wypadek nie była ujęta w zestawie????
   • Gość @ 2017-01-06 10:36:10
    A hala czynna? Doczytaleś o zasadach? Jak bedzie czynna to moze sie ubiegac o nominacje
    • WYBORCA 2017-01-06 10:45:08
     Przecież tunel pod torami w ciągu Toszeckiej też nie został ukończony, a trafił do zestawienia.
     • jergaj 2017-01-06 12:35:08
      słuszne spostrzeżenia, ale lemingi tego nie ogarniaja
 • Valdorf 2017-01-06 09:27:53
  Do zardzewiałego zabrakło hali podium na które zostało zmarnowanych tyle pieniędzy podatników a takich obiektów w okolicy aglomeracji śląskiej mamy bardzo dużo. Przez chore ambicje prezydenta Frankiewicza tyle ważniejszych inwestycji nie zostało zrealizowanych.
  • gość 2017-01-06 10:01:55
   Hala Gliwice jeszcze nieczynna. Jak będzie to pewnie NG dadzą nominację. Bo to wielkie nieporozumienie jest ta hala.
   • jergaj 2017-01-06 12:36:04
    gosciu powtarzasz się.A tunel pod torami?
 • Polibuda 2017-01-06 10:03:43
  Przychodnia Akademicka - świetnie że jest (wspaniała konstrukcja chroniąca przed wandalami) Kto to jednak zaprojektował. To się ani troche nie upodabnia do okolicznych budynków. Za dużo futuryzmu za mało estetyki. Jestem zdania że architekci na PŚ są bardzo słabi i wręcz żenujący !
 • Olo 2017-01-06 12:19:13
  Oszaleliscie ???? Dworzec PKP do złotego gwoździa ????? Why why why ????
  • Billy 2017-01-06 12:22:42
   A sami go krytykowali :((
 • Billy 2017-01-06 12:21:45
  Dworzec powinien być w zardzewiałym. Przecież sami go krytykowaliście a ostatnio nawet na waszym fan paegu na Facebooku było info o zepsutych drzwiach.
 • Ja 2017-01-06 12:26:16
  Za mało punktów jest w tych nominacjach. W zardzewiałych powinna być jeszcze dtś i podium a w złotych komisariat przy pszczyńskiej
 • magiiz 2017-01-06 13:45:52
  Co do ronda na Kresowej to ludzie nadal czekają a nie szczęście niestety poraz kolejny..dosłownie kilka minut temu kolejny dzwon i to porządny.
  • Lolek 2017-01-09 19:29:55
   Proszę wejść na stronę Brzezinka razem tam jest informacja,że rondo powstanie.
 • Jarek 2017-01-06 15:20:05
  A szkieletor Radanu? To jest na złotego.
  • Ja23 2017-01-06 16:20:59
   Ale to nie miejskie a prywatne. Dlatego chyba nie dali.
   • marek 2017-01-15 15:25:10
    Dworzec też nie jest inwestycją miejską, więc najwyraźniej to nie jest kryterium.
  • SG 2017-01-26 12:33:34
   i co że prywatna, szkieletor przez lata tylko straszył, teraz jest wizytówką Gliwic!
 • radna 2017-01-06 23:01:16
  W piatek 6.01.2017 do W Tyle Wizji zadzwonil niejaki pan Stanisław z Gliwic, czyli Kubit, bo sie ujawnil. Wystapil tam przeciw KOD i Kijowskiemu. Kubita znamy dobrze. Jest radnym z ekipy Frankiewicza i jest goracym zwolennikiem Frankiewicza. Frankiewicz natomiast jest goracym zwolennikiem Ryszarda Petru. Popieral go i wspieral w kampanii parlamentarnej. Podpisal rowniez lojalke Komorowskiemu. Widac najwyrazniej, ze ekipa KOD-owa szykuje juz piata kolumne w Gliwicach. Poza tym pan Kubit, jako radny, nie poparl uczczenia Zolnierzom Wykletym. Wszystko mozna sprawdzil na stronie Rady Miasta i w glosowaniach.
 • ziuta 2017-01-09 14:05:02
  Zardzewiałego Gwoździa daję gali Gliwice ( Podium), której tu niestety nie ma :(((
 • pędząca strzała 2017-01-12 16:18:42
  Całe Gliwice z Frankiewiczem na czele trzeba by do tego Zardzewiałego nominować,
  • pora do Zabrza 2017-01-13 11:23:05
   Pora wyprowadzić się do Zabrza, Rudy, Katowic poco ujadać że tak źle. Malkontent - człowiek negatywnie nastawiony do życia, niezadowolony z rzeczywistości, we wszystkim doszukujący się ujemnych stron; maruda, zrzęda, tetryk
   • marek 2017-01-15 15:27:21
    No tak, to typowe rozwiązanie proponowane wszystkim w Gliwicach. "Nie podoba ci się coś? To wyprowadź się z Gliwic, tu jest miejsce tylko dla osób wiecznie zadowolonych, z klapkami na oczach, które niczego nie widzą i którym pasuje wszystko, cokolwiek by się nie działo. Jeżeli dostrzegasz jakieś błędy, wady, to w Gliwicach nie ma dla ciebie miejsca."
 • mieszkanka 2017-01-18 12:56:24
  Zanieczyszczenie powietrza w Gliwicach 3 razy wyzsze niz w Zabrzu. To wina DTS! http://aqicn.org/map/poland#@g/50.1104/18.3952/9z
 • gliwiczanin 2017-01-18 14:00:44
  Efekt braku kadencyjności: https://www.youtube.com/watch?v=mNQvi1MremQ&t=71s
 • add 2017-01-30 20:17:36
  Frankiewicz bedzie musial trafic pod sad za bezmyslana barbazynska wycinke drzew w Gliwicach. W tym celu UM zakupil nawet specjalistyczny sprzet z prawie mln zl. W Warszawie juz sa aresztowania.