Sukcesy gwiazd polskiego kolarstwa w największych wyścigach rozgrywanych na świecie wydatnie przyczyniają się do wzrostu popularności tej dyscypliny wśród najmłodszych. W mistrzostwach świata w MTB w wyścigu juniorów bardzo dobre 15. miejsce wywalczył wychowanek Grupy Kolarskiej Gliwice Mateusz Nieboras.

Inny wychowanek gliwickiego klubu Paweł Bernas triumfował w Prudniku w Memoriale Stanisława Szozdy, w wyścigu elity. Startowali tam oczywiście najmłodsi gliwiczanie i to z bardzo dobrymi efektami.

W mistrzostwach szkółek kolarskich (w roczniku 2006) zwyciężył Krzysztof Szewc, Daniel Sójka był 9. W grupie zawodników urodzonych w 2005 r. Bartosz Marut był 3., Jakub Kazanowski 16., a Emil Sokoliński 32. Rywalizacji chłopców i dziewcząt z roczników 2007 i 2008 (bez podziału na rodzaj) Adrian Pysik był 24. W tej rywalizacji zobaczyliśmy blisko 200 dzieci.

Równie dobrze radzili sobie nasi licencjonowani kolarze. W wyścigu młodzików Adam Suliga uplasował się na miejscu 2., Michał Waloszek był 4. (obaj na zdjęciu), Stanisław Goliwąs 24., a Mikołaj Skrzydło 29. W rywalizacji juniorów młodszych Antoni Olszar był 9., a Kacper Wawrzacz 12.

Dzień wcześniej ścigano się w Imielinie, w kryterium ulicznym o puchar burmistrza. Tam Olszar był 6., Wawrzacz 21., a Bartosz Troszok 26. W młodzikach Waloszek zajął miejsce 6., Suliga 7., Goliwąs 24., a Skrzydło 26. W wyścigu żaków Marut finiszował jako 6., Szewc 14., Kazanowski 15., Sójka 21., Kacper Misiak 29.

Warto przypomnieć, że w Gliwicach mamy jeszcze jedną perełkę w kolarstwie. Mowa o dwunastoletniej Tatianie Gromadzie, która specjalizuje się w wyścigach MTB. W rywalizacji w maratonach wygrywa z wieloma chłopcami, niejednokrotnie starszymi od niej, a wśród dziewcząt nie ma sobie równych. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi talentu tych młodych kolarzy i ściskać kciuki za ich sukcesy.