Teraz kierowca może przyjść i sprawdzić, czy w jego krwi krąży alkohol. Alkomat umieszczony został na ścianie w holu głównym komendy miejskiej policji przy ul. Powstańców Warszawy 12. Takie same urządzenia pojawią się niedługo w komisariatach - przy Warszawskiej i Pszczyńskiej. 
Alkomat pozwoli każdemu kierowcy, który musi wyruszyć w drogę, a ma obawy co do swojego stanu trzeźwości, zbadać, czy w jego krwi krąży alkohol i w jakim stężeniu. Badanie robi się samodzielnie, bezpłatnie, szybko (ok. 20 sekund) i o każdej porze, a urządzenie jest proste w obsłudze - wykonuje pomiar z dokładnością do 0,01 promila (zakres badania wynosi od 0,00 do 5,00 promili).
Alkomat sfinansowało miasto.

Wprawdzie wcześniej w komendzie miejskiej policji był już udostępniony samoobsługowy alkomat, jednak wskazywał tylko, czy kierowca jest trzeźwy czy pijany. Nowe urządzenie pokazuje dokładny pomiar, czyli ile promili we krwi kierowcy krąży. 

- Promiler działa na zasadzie czujnika elektrochemicznego i posiada intuicyjny sposób użycia. Dołączono do niego instrukcję, która pomoże kierowcy krok po kroku dokonać pomiaru - informuje starszy sierżant Krzysztof Pochwatka z biura prasowego KMP Gliwice. 

Poniżej instrukcja: co zrobić, by wykonać badanie.
- pobierz słomkę z podajnika znajdującego się u dołu urządzenia, usuń  z niej opakowanie ochronne 
- umieść słomkę w przeznaczonym do tego otworze
- naciśnij czerwony przycisk z prawej strony obudowy: na ekranie wyświetlacza pokaże się napis: "Przygotowanie do pomiaru, czekaj"
- dmuchnij w słomkę, gdy pojawi się podwójny sygnał dźwiękowy oraz komunikat: "Dmuchaj z równą siłą, dopóki trwa dźwięk"
- wdmuchuj powietrze miarowo i powoli przez około 5 sekund: w czasie wdmuchiwania będzie słyszalny ciągły sygnał dźwiękowy (nie przerywaj dmuchania, dopóki sygnał trwa) oraz wyświetli się komunikat: "Próbkowanie"
- po zakończeniu analizy wynik badania zostanie wyświetlony w formie komunikatu na ekranie LCD oraz za pomocą jednej z trzech kolorowych minek
 
zielona minka: poziom alkoholu nie przekracza 0,2 ‰
pomarańczowa minka: wykryto alkohol - wynik od 0,2 do 0,5 ‰
czerwona minka: w organizmie znajduje się duża ilość alkoholu - zawartość przekracza 0,5 ‰

- Przypominam, że ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia, gdy jego zawartość w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila - mówi Pochwatka. - Za kierowanie na ,,podwójnym gazie" grozi kara grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności oraz obligatoryjny środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania prawa jazdy i zakazu prowadzenia pojazdów.


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj