Nazwa turnieju nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, a sam turniej to cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E. Są to szybowce swobodnie latające, przystosowane do lotów na zboczach.

Rywalizacja składa się najczęściej z pięciu godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas (od 2 do 5 minut). Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą ich liczbę. W przypadku równej ilości, uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania dogrywka.

W zawodach zaliczanych do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata, rozegranych na początku września na wzgórzach w okolicach Toszka i Raciborza, uczestniczyli reprezentanci Austrii, Czech, Francji, Polski, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Wśród nich znaleźli się mistrzowie i wicemistrzowie świata oraz Europy.

Tegoroczny Turniej Trzech Zamków zainaugurował Governor’s Cup (równolegle rozgrywane były zawody Pucharu Polski starosty raciborskiego), organizowany w okolicach Raciborza przez Marka Łysakowskiego. Zwyciężył w nim Konrad Żurowski, drugi był Reinhard Mang z Austrii, a trzeci aktualny indywidualny mistrz Europy seniorów Franciszek Kańczok.

Zawody Toszek Cup  (równolegle Puchar Polski burmistrza Toszka), organizowane przez Cypriana Błaszczyka i rozegrane nieopodal toszeckiego zamku, wygrał Austriak Reinhard Mang. Kolejne miejsca na podium zajęli Ukrainiec Valeriy Gorynin oraz Polak Franciszek Kańczok.

Ostatnia część turnieju to Friendship Cup of Ukraine (równolegle Puchar Polski prezesa Aeroklubu Gliwickiego). Odbył się dzięki patronatowi ABG Sp. z o. o. (śląskiemu przedstawicielowi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która umożliwia organizowanie trzeciego Pucharu Świata według kodeksu FAI na polskim terytorium). Zawody rozegrane zostały w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Zwyciężył Czech Jaromir Orel, drugie miejsce zajął Austriak Fritz Mang, a trzecie Francuz Alain Roux.

Ceremonia zakończenia turnieju na zamku w Toszku miała niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali patron strategiczny, czyli Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach, a także patroni honorowi - wśród nich konsul Republiki Kirgiskiej Janusz Krzywoszyński, który fundował  dwie złote wstęgi dla najlepszych uczestników w cyklu trzech zawodów.

Główną nagrodę - statuetkę Victorii F1E, powstałą z inicjatywy prezesa GAPR Bogdana Traczyka, w tym roku zdobył Austriak Reinhard Mang, popisując się najlepszą dyspozycją w ciągu całego turnieju. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął ubiegłoroczny triumfator Valeriy Gorynin z Ukrainy, a trzecie Czech Jaromir Orel.
Za naszym pośrednictwem organizator, Konrad Żurowski, dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj