8 września, w Ruinach - „Polska 120”, spektakl o wspomnieniach i emocjach z czasów wojennej zawieruchy oraz pierwszych powojennych lat, przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Reżyseruje Martyna Majewska.
"Polska 120" to opowieść o miasteczku, którego współczesne oblicze ukształtowała energia osadników przesiedlonych tutaj z kresów Rzeczypospolitej.
Pełen piosenek scenariusz jest teatralną interpretacją kadrów utrwalonych na starych fotografiach, wykonanych  przez mieszkającego w dolnośląskim Walimiu pasjonata fotografii Filipa Rozbickiego, nieżyjącego już organisty kościelnego. Pudełko ze 120 czarno – białymi kliszami odnaleziono na strychu pewnej walimskiej kamienicy. Z przetłumaczonych na język teatru, uchwyconych na fotografiach, fragmentów powojennej rzeczywistości wyłonił się obraz miejsca w momencie szczególnym, w chwili poszukiwania nowej powojennej formuły.

To opowieść o wspomnieniach i emocjach. Skierowana do tych, którzy pamiętają tamten czas z własnych doświadczeń lub opowiadań rodziców czy  dziadków. Spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej  jest także dobrą lekcją historii Polski, podaną poprzez historie prywatne z odpowiednią dozą humoru, szacunkiem wobec zdarzeń i ludzi biorących w nich udział.

Fotografie odnaleziono przez przypadek, jednak utrwalone na nich kadry z lat 1947 – 1952 są przejawem konsekwentnej chęci udokumentowania pierwszych, ważnych powojennych lat. Opowieść o Walimiu mogłaby być opowieścią o innych miejscach takich  jak Bytom, Wrocław, Gliwice i być może na strychach tych miast również skrywane są fotografie z minionych lat.

28 września, „Leningrad”,  widowisko, którego scenariusz ułożono z punkowych songów zespołu Leningrad z Sankt Petersburga, grupy opisującej poprzez swoje teksty gorzkie realia współczesnej Rosji. Spektakl, w reżyserii Łukasza Czuja, zrealizował  w 2010 r. wrocławski Teatr Piosenki Centrum Sztuki Impart. Wznowiona zostanie „Nora” Henryka Ibsena, dramat rodzinny w reżyserii Judyty Berłowskiej. Pierwszy, powakacyjny spektakl już 15 września na małej scenie TMG. 

22 września kolejna, siódma, premiera - „Ich czworo. Reality show” w reżyserii Julii Mark. Spektakl na kanwie napisanego w 1907 roku tekstu dramatycznego,  przenosi bohaterów Gabrieli Zapolskiej we współczesną formułę reality show.  A konkretnie do programu telewizyjnego "rozwiązującego"  problemy małżeńskie. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj