Jest takie miejsce na mapie Gliwic, które już od roku przyciąga mieszkańców chcących poznać  jak smakuje prawdziwa, dobra żywność prosto od rolnika. Choć usytuowany w postindustrialnym otoczeniu, Targ Na Zielonym tętni życiem i zielenią, nie tylko z nazwy.

Czym jest, skąd się wziął i kto za tym wszystkim stoi? Rok temu, w ramach imprezy wieńczącej projekt DROGI CHLEBa, realizowany przez Gliwicką Kooperatywę Spożywczą Tomata, jej cztery koordynatorki reaktywowały starą gliwicką tradycję handlową na „Balcerku” i powołały do życia Targ Na Zielonym. Odbywa się on w poprzemysłowej hali BLCRK, tuż przy DTŚ, przy ul. Dubois 22.

Targ na Zielonym to żywność, często ekologiczna, lokalna, wytworzona w sposób tradycyjny, pochodząca z pewnego źródła. Na Targu można znaleźć ekologiczne pieczywo, warzywa, grzyby, oleje, sery farmerskie, masło, jaja od szczęśliwych kur czy tradycyjne wędliny. Na Zielonym wszystko pojawia się w naturalnym rytmie pór roku, a większość z dostawców oferowany asortyment przygotowuje osobiście.

Jednak Targ to nie tylko handel. To także, a może przede wszystkim, miejsce spotkań, wymiany poglądów, umiejętności i wspólnego działania. Niemal każdorazowo odbywają się tam dodatkowe projekty, mające na celu zintegrowanie lokalnej społeczności. Na stałe już wpisała się w targowy grafik cykliczna wymiana książkowa, organizowana wraz z biblioteką miejską. Regularnym gościem jest też Warsztat Miejski, zachęcający do  majsterkowania, czy Gliwicka Kooperatywa Spożywcza Tomata, z którą można posadzić sadzonki i wymienić się przetworami. W ramach Targu odbywają się również akcje charytatywne, takie jak ubiegłoroczny Świąteczny Jarmark Ekologiczno–Książkowy, pomoc dla bezdomnych zwierząt organizowana z fundacją Szara Przystań, a obecnie także punkt, w którym można wspomóc gliwickie hospicjum.

Z potrzeby poszukiwania nowych pomysłów powstał projekt Rodzinka na Zielonym, dofinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Centrum dla Rodziny. W ramach projektu na każdym Targu, czyli co dwa tygodnie od początku czerwca do końca sierpnia, odbywają się bezpłatne edukacyjne ekowarsztaty dla rodzin (i nie tylko). Tematykę zajęć stanowi szeroko pojęta zdrowa żywność, jej powstawanie i pochodzenie. Cykl zainaugurowany został muzyczną imprezą z okazji Dnia Dziecka, pełną niespodzianek i atrakcji dla najmłodszych. Za nami pierwsze warsztaty dotyczące roślin oleistych i tłoczenia oleju. W zbliżających się wakacyjnych edycjach będzie można dowiedzieć się, jak samodzielnie upiec chleb, jak powstaje ser, poznać sekrety sadów polskich, walory smakowe i odżywcze warzyw okopowych i pomidorów.

Kto za tym wszystkim stoi? Fundacja Na Zielonym, czyli cztery matki, żony i lokalne aktywistki, dla których temat zdrowej i bezpiecznej oraz sprawiedliwej ekonomicznie żywności jest niezwykle ważny i które wierzą, że tak samo istotny jest on dla części gliwickich rodzin.

Najbliższy jubileuszowy Targ oraz warsztaty, poświęcone tradycyjnemu wypiekowi pieczywa, odbędą się w sobotę, 24 czerwca w godz. 9.00 – 12.00.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj