Studenci z Gliwic po raz drugi z rzędu zwyciężyli w zawodach kajaków betonowych Betonkanorace, które w maju odbyły się w holenderskim  Enschede. W kreatywności pokonali Niemców, Belgów i Holendrów.  
                             
Studenci brali udział w zawodach po raz szósty. To młodzi zdolni ludzie z Koła Naukowego „Concrete”, działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Sukces odnieśli już rok temu – ich Szerszeń (który ostatecznie, z wyglądu, stał się rekinem) zdobył pierwsze miejsce oraz puchar za najbardziej kreatywny projekt. 

Warunkiem udziału w konkursie jest zaprojektowanie oraz wykonanie kajaka z betonu. Trzeba to zrobić na swojej uczelni, potem przywieźć konstrukcję na miejsce zawodów i ukończyć chociaż jeden wyścig. 

Podobnie jak w 2016 r. reprezentanci politechniki z Gliwic zdecydowali się na stworzenie kajaka w technologii płytowej. Tym razem skupili się jednak na ulepszeniu składu mieszanki betonowej tak, aby znacząco obniżyć masę konstrukcji. 

- Postanowiliśmy wykorzystać granulowane szkło piankowe, które pozwoliło zejść z wagi 105 do 60 kilogramów – mówi Aleksander Sokal, jeden z członków naszej reprezentacji.

Wybrane osoby z 9-osobowej grupy wzięły udział w zawodach na najszybszy kajak. Załogi ścigały się na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą technologiczną, ale i siłą oraz wyobraźnią, a przede wszystkim, jak mówi Aleksander, dużym poczuciem humoru. 

W zawodach wzięło udział ponad 40 załóg z 11 uczelni (to ok. 200 osób) z Holandii, Niemiec i Belgii. Drużyna z Gliwic reprezentowała nasz kraj jako jedyna i mimo sporej konkurencji udało jej się dotrzeć do półfinału. 

- Postanowiliśmy, podobnie jak rok temu, wyróżniać się oprawą graficzną. Nasz kajak, nazwaliśmy go Stellar Patrol (Gwiezdny Patrol), z wyglądu przypominał kosmiczną rakietę, a drużyna przebrała się za kosmonautów – mówi Sokal.

Konstrukcja studentów PŚl jako jedyna wykonana została w technologii płytowej. I to właśnie ta metoda pozwoliła zdobyć naszym, drugi raz z rzędu, pierwsze miejsce w kategorii kreatywność. 

- Dzięki udziałowi w zawodach mamy okazję poszerzać wiedzę z zakresu technologii betonu i stosować ją w życiu. A do tego dobrze się bawić oraz poznać przyszłą kadrę inżynierską z Europy – twierdzi Sokal. - Dużo zawdzięczamy sponsorom: firmom P.W. Albud z Knurowa, Mapei, Astra Technologia Betonu oraz Górażdże Cement SA. Bez nich ten wyjazd nie byłby możliwy. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc magistrowi inżynierowi Grzegorzowi Cyganowi oraz opiekunce naszego koła, doktor inżynier Aleksandrze Kostrzanowskiej-Siedlarz – dodaje student.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj