Lada moment ruszy budowa Centrum 50+. To pierwsza w Gliwicach oferta mieszkań dla seniorów. Przy ulicy Warszawskiej czekać na nich będą budynki w otoczeniu zieleni, dostosowane do ograniczeń związanych z wiekiem, lokale z dostępem do lekarza i opieki rehabilitacyjnej na miejscu. Pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w przyszłym roku, po wakacjach.
Drugiego takiego osiedla w Gliwicach nie ma. Przy ul. Warszawskiej powstanie enklawa mieszkalno-usługowa dla osób w podeszłym wieku. Zajmie plac w sąsiedztwie komisariatu i siedziby administracji mieszkań komunalnych. Atutem miejsca, ze względu na przyszłych użytkowników, jest dostęp do infrastruktury właściwej centrum (sklepy, przystanki komunikacyjne, połączenia drogowe), z drugiej strony – zielone otoczenie terenów wokół radiostacji. 

Mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów, rozwiązanie funkcjonujące już w innych miastach, wprowadza na grunt Gliwic miejska spółka ZBM II TBS. 

- W skład zespołu wejdą dwa domy mieszkalne, pawilon usługowy oraz budynek o funkcjach łączonych. W sumie 84 mieszkania. Całość została zaprojektowana zgodnie z potrzebami osób starszych, często dotkniętych już niepełnosprawnością. Mieszkania, budynki i teren na zewnątrz nie będą mieć barier architektonicznych, a na miejscu zapewni się usługi rehabilitacyjne, zajęcia ruchowe, spotkania integracyjne  - wyjaśnia ideę projektu Bożena Orłowska, prezes ZBM II TBS. 
Brzmi zachęcająco. A jak wyglądają szczegóły?

Osiedle na miarę potrzeb seniorów 
Zajrzyjmy do budynków. Powstaną jako obiekty trzy-, cztero-  i pięciokondygnacyjne (jeden z tych mieszkalnych – z garażem podziemnym). W każdym na dowolny poziom dowiezie nas winda, nawet jeżeli poruszamy się na wózku – szerokość drzwi zostanie dostosowana do wielkości inwalidzkich pojazdów. Zmieszczą się w nich również nosze czy mobilne lecznicze łóżko. 

Odpowiednią szerokość wejść – i inne udogodnienia dla osób starszych – posiadać będą również wszystkie mieszkania. Zaprojektowano lokale przestronne, o szerokich przedpokojach i wygodnych łazienkach, każde z balkonem lub tarasem. Standardowe wyposażenie obejmuje instalację przywoławczą i możliwość dostępu do systemu „pod nadzorem”. 
 
- Cały teren będzie monitorowany. Zadbano również o stworzenie stref współdzielonych. Do ogólnej dyspozycji mieszkańców oddana zostanie minikawiarenka, salka, przestrzeń rekreacyjna – wylicza Orłowska.   

A teraz wyjdźmy na zewnątrz. Zdegradowany obecnie teren zamieni się w miejsce pełne zieleni i atrakcji. Na mieszkańców czekać będzie miniamfiteatr, ławeczki, siłownia pod chmurką oraz plac do gier na świeżym powietrzu. Miejsca wystarczy również dla parkingów.

- Istotny walor to dostępność zajęć rehabilitacyjnych. Według planów parter jednego z budynków zajmą gabinety lecznicze i odnowy biologicznej. Szczególnie zależy nam na uruchomieniu basenu rehabilitacyjnego – podkreśla prezes ZBM.

Mieszkania ładne, ale nie dla każdego
W ofercie pojawią się mieszkania o przeciętnym metrażu 50 m kw., trzy-, dwu- i jednopokojowe, dla par i osób żyjących w pojedynkę. Nie będą to jednak lokale na każdą kieszeń.

- Mieszkania w jednym z budynków, tym z garażem podziemnym, zostaną wystawione do sprzedaży na wolnym rynku. Pozostałe będą wynajmowane jako czynszówki. Aktualne stawki w naszych zasobach to ok. 12 zł za m kw. miesięcznie – informuje prezes Orłowska.

Kiedy klucze?
Budowę osiedla podzielono na etapy. W pierwszej kolejności powstanie budynek komercyjny, w dalszej obiekt użytkowy, w ostatniej segment mieszkalny oraz mieszkalno-usługowy. Harmonogram prac przewiduje, że pierwsze mieszkania będą gotowe w drugiej połowie przyszłego roku, a cały kompleks – pod koniec 2019.

Osiedle Centrum 50+ wybuduje Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud SA z Katowic. Firma wygrała przetarg najniższą z cen realizacji – 23,4 mln zł. ZBM II TBS sfinansuje inwestycję ze środków własnych oraz kredytu. W związku z zapowiedziami rządowymi w sprawie wspierania niektórych form budownictwa jest szansa, że będzie to pożyczka o preferencyjnych warunkach spłaty. Możliwe, że po zmianach w prawie mieszkania dla seniorów zajmą tak samo uprzywilejowaną pozycję, jak te dla młodych rodzin.      
  
(pik)

Nowością osiedla Centrum 50+ jest obszarowe powiązanie funkcji mieszkaniowych, usługowych i zabezpieczenia medycznego. Pomysł to odpowiedź na postępujące starzenie się społeczeństwa. Do grupy potencjalnie zainteresowanych należy ponad 70 tys. mieszkańców Gliwic. Tyle osób z naszego miasta przekroczyło 50. rok życia, a 30 tys. z nich liczy już sobie co najmniej 65 lat.









wstecz

Komentarze (0) Skomentuj