Cięcie plazmą i laserem to dwie metody, które często są przedstawiane jako konkurencyjne. W praktyce, choć w wielu zastosowaniach można dość swobodnie wybierać między tymi dwiema metodami, należy liczyć się z tym, że w obu przypadkach pojawiają się pewne ograniczenia.
Obie te metody przede wszystkim nie powodują dużych strat materiału. Szczelina cięcia jest wąska, więc odpad jest zminimalizowany, zatem nawet przy produkcji dłuższych serii wartość strat jest w zasadzie niska. Przy detalach o umiarkowanej dokładności ukosowanie w obu metodach można pominąć, a dostępność żadnej z tych metod nie jest czynnikiem ograniczającym.

Co wybrać? Laser czy plazmę?

W różnych poradnikach zawarte są odmienne wskazówki: że poniżej 2 mm grubości lepszy jest laser, ale już przy 3 mm – plazma. Różnie też autorzy podchodzą do kwestii szybkości obróbki i konieczności wykończenia wyciętych elementów. Najczęściej jednak te zalecenia nie są poparte żadnymi rzeczowymi argumentami, więc warto przyjrzeć się samej technologii cięcia, a nie twierdzeniom marketingowym.

Cięcie laserem jest dokładniejsze. Po cięciu plazmą krawędź jest mniej równa, aczkolwiek w wielu przypadkach nie będzie to miało dużego znaczenia. Chropowatości są bowiem niewielkie i wystarcza niewielka gradacja, aby je usunąć. Jeśli jednak konieczne jest utrzymanie maksymalnej precyzji z pominięciem wykańczania, to lepiej sprawdzi się laser.

Szybszą metodą cięcia jest plazma, aczkolwiek przy zleceniu detali firmie zewnętrznej czas na realizację będzie zależał od wielu czynników. Sama prędkość przesuwu jest istotna jeśli się maszynę kupuje, ale już przy zleceniu obróbki zwykle nie ma większego znaczenia, jeśli wykonawca deklaruje odpowiedni czas realizacji.

Koszty wykonania detali zależą w głównej mierze od stopnia szczegółowości projektu. W praktyce cięcie laserem jest droższe (zarówno sama obrabiarka, jak i jej eksploatacja), natomiast między poszczególnymi klasami lub nawet modelami urządzeń też występują bardzo duże różnice, zatem nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jaka metoda będzie tańsza.

Mniejsze naprężenia w obrabianym materiale występują w czasie cięcia laserem. To również pewne uogólnienie, gdyż zależy to również od parametrów pracy urządzeń, natomiast co do zasady strumień plazmy rozgrzewa nieco większy obszar niż promień lasera.

Podsumowanie

Różnice między cięciem plazmowym a laserowym należy zawsze rozpatrywać w kontekście konkretnego projektu, ponieważ – choć można wskazać pewne techniczne różnice między tymi technologiami – wiele zależy od konfiguracji obrabiarek oraz cech indywidualnych projektu. Należy więc każdorazowo skontaktować się z ekspertami, którzy doradzą, jaka metoda będzie lepsza w przypadku konkretnej realizacji. Można to zrobić między innymi za pośrednictwem witryny  http://linstar.eu/
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj