Francuski koncern PSA (Peugeot-Citroën) ogłosił, że doprowadził do finalizacji zakupu 12 fabryk od amerykańskiego koncernu General Motors. W tej grupie znalazły się dwa polskie zakłady, m.in. gliwicki Opel.
Francuski koncern motoryzacyjny PSA domknął transakcję przejęcia marek Opel i Vauxhalla od General Motors za 1,3 mld euro. Tym samym powstał drugi co do wielkości, po Volkswagenie, producent samochodów w Europie. W wyniku transakcji powiększona grupa PSA osiągnie 17-procentowy udział w europejskim rynku. 

Oprócz zakupu zakładów samochodowych, PSA, wraz z francuskim bankiem BNP, przejmie za 900 mln euro filię finansową GM. Ta umowa wymaga jeszcze zgody regulatorów rynku i ma zostać zrealizowana w drugiej połowie tego roku.

Nowy zarząd Opla/Vauxhalla ma sto dni na przedstawienie strategii rozwoju marki. Plan zakłada, że firma, która od lat jest nierentowna, ma uzyskać marżę operacyjną w wysokości 2 proc.  już w 2020 roku. Na razie Opel notuje straty. Za II kwartał 2017 wyniosły one 800 mln dolarów.

Wiadomo, że celem nadrzędnym będzie teraz cięcie kosztów. PSA szacuje, że przejęcie pozwoli zaoszczędzić 1,7 mld euro rocznie dzięki tzw. synergii, m.in. poprzez wykorzystywanie wspólnych platform,  na zakupach i w kosztach rozwoju. Oszczędności cały czas są wprowadzane w samej PSA, a teraz prezes grupy deklaruje pomoc w tym procesie także dla Opla.

Co te zamierzenia oznaczają dla fabryk Opla, tych w Gliwicach i Tychach. W komunikacie centrali nie znalazły się informacje dotyczące przyszłości poszczególnych zakładów. Powtórzono natomiast zapewnienie z marca br., kiedy podpisywano umowę sprzedaży Opla na rzecz PSA: „wszystkie prawa pracowników do współdecydowania zostaną utrzymane”.

– Jesteśmy gotowi do podjęcia prac nad planem przy wsparciu PSA oraz, oczywiście, z udziałem naszych partnerów z rady zakładowej i związków zawodowych – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny firmy Opel Michael Lohscheller.

Utrzymania wszystkich obowiązujących w koncernie Opla porozumień społecznych – także lokalnych – pilnują działające w firmie związki zawodowe. W skład Europejskiej Rady Zakładowej Opla wchodzą też przedstawiciele Solidarności z fabryki koncernu w Gliwicach.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj