Od czterech lat w Katowicach organizowany jest Bieg Pamięci Dziewięciu Górników. W ten sposób młodzież poznaje historię „namacalnie”, a nie tylko poprzez przyswajanie suchych informacji z podręczników.
 - To pomocne w zrozumieniu przyczyn i skutków wydarzeń. Kształtuje także szacunek dla dziedzictwa kultury duchowej i materialnej, rozwija postawę patriotyczną oraz promuje bieganie, jako najprostszą formę aktywnego spędzania czasu – wyjaśnia Anna Malczewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, organizatorka biegu, a także pomysłodawczyni grupy biegowej Malczusia Team.       

16 grudnia uczniowie pobiegli  dla dziewięciu z „Wujka" już po raz drugi. W tym roku pod koniec listopada, dodatkowo uczestniczyli w lekcji muzealnej, prowadzonej przez świadka wydarzeń z 1981 r. – Antoniego Gierlotkę.  

Sztafeta ruszyła spod szkoły i prowadziła przez Rynek, później ulicą Zwycięstwa, aż do placu Piastów, gdzie na gliwicką drużynę czekał bus, którym dojechała pod kopalnię.  Młodzi ludzie pokonali trasę  w  19 - osobowej grupie  (18 uczniów i  opiekun). Dziewięć osób niosło krzyż z wizerunkiem jednego z poległych górników. Cztery osoby niosły flagi: dwie górnicze i dwie polskie. – Patrząc na reakcję mieszkańców Gliwic – zrobiliśmy wrażenie – dodaje Malczewska.

W Katowicach grupa przebiegła symboliczny odcinek i wraz z 40 innymi śląskimi szkołami dotarła pod pomnik „Dziewięciu z Wujka”.
 - Jestem dumna z mojej młodzieży – mówi Malczewska.  – Nie tylko stanęli na wysokości zadania, godnie reprezentując szkołę i z należytym szacunkiem oddając hołd poległym, ale również, mimo młodego wieku, w bardzo dojrzały sposób podeszli do tego wydarzenia. W drodze powrotnej wszyscy jednogłośnie mi powiedzieli: „Za rok też chcemy wziąć udział” i to właśnie jest to, co daje mi motywację, by nadal przybliżać w ten sposób historię powojennej Polski.

Dla „Dziewięciu z  Wujka” biegli: Natalia Łoś, Paweł Szombierski, Maria Wasilewska, Izabella Kuchta, Małgorzata Dobrowolska, Marta Lewandowska, Agata Lewandowska, Patrycja Leksy, Anna Skoczylas i Kalina Barczyk (IV LO) oraz  Dagmara Wiśniewska, Zuzanna Jędrzejewska, Maria Tomecka,  Zuzanna Niedrygas, Wiktoria Bujak, Kajetan Konarzewski, Łukasz Lis, Bartłomiej Stec (GM nr 9).  (ml)

35 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia, generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w całym kraju stan wojenny. Kilka dni później oddziały wojska, MO i ZOMO stawiły się przed bramą kopalni „Wujek”, gotowe wkroczyć na teren zakładu. Atak rozpoczęto od użycia armatek wodnych i wyrzutni gazu, które kierowano w tłum mieszkańców pobliskiego osiedla i górników stojących przy ogrodzeniu. 16 grudnia 1981 r. to dzień największej tragedii stanu wojennego, tego dnia od kul milicyjnych śmierć poniosło dziewięciu strajkujących górników, a wiele osób zostało rannych, w tym również kobiety i dzieci, które własnymi ciałami zagradzały drogę wjeżdżającym na teren kopalni czołgom.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj