Nawet jeśli ktoś był wiernym parafianinem kościoła pw. świętych Piotra i Pawła, po śmierci jego trumna nie może zostać wystawiona w tym kościele. Proboszcz katedralnej parafii tłumaczy: katedra nie ma dostępu do cmentarza, do tego dochodzą rygory sanitarne. 

Nasi czytelnicy skarżą się, że ich bliscy zmarli, związani całe życie z gliwicką katedrą, nie mogą, w drodze na cmentarz, po raz ostatni odwiedzić swojej świątyni. 

Okazuje się, że do katedry nie można wnosić zwłok. Zakaz obowiązuje również z związku z ceremoniami pogrzebowymi. 

Z naszych informacji wynika, że czasem od tej reguły robione są jednak wyjątki. Czyżby przywilej dotyczył tylko zmarłych wysokich rangą społeczną? Przecież wobec Boga nie ma równych i równiejszych, wszyscy zasługujemy na traktowanie jednakowe.

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy księdza Bernarda Plucika, proboszcza parafii  katedralnej. 

- Co do reguły w katedrze nie ma zwyczaju wystawiania zwłok. Faktycznie, są nieliczne wyjątki, ale nie mają one absolutnie związku ze statusem społecznym zmarłego, a wynikają z innych okoliczności - na przykład pełnionych funkcji w parafii i wyjątkowego zaangażowania w jej życie. A co do zasady. Wynika ona z tradycji, która wiąże zwyczaj wystawienia zwłok z przemarszem konduktu. Dlatego praktykowany jest on wyłącznie w kościołach z dostępem do cmentarzy. Takie świątynie nazywane są stacyjnymi. Wystawienie zwłok obarczone jest również mnóstwem rygorów ze względu na bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne, natomiast kościoły stacyjne są traktowane dużo łagodniej.

Ze słów proboszcza wynika jednak, że jednak wystawienie zwłok w katedrze ma związek z pewnym statusem zmarłego. Ksiądz sam przyznał, że wyjątek robi się dla kogoś, kto wyjątkowo angażował się w życie parafii. Czy takich osób nie dotyczą też rygory sanitarno-epidemiologiczne. 

Proboszcz Plucik tłumaczy, że w parafii katedralnej przyjął się zwyczaj odprawiania uroczystości pogrzebowych w trzech krokach: msza w kościele - bez wprowadzania trumny, liturgia żałobna w kaplicy na cmentarzu z wystawieniem zwłok, wreszcie ceremonia pochówku. Istnieje również możliwość, na życzenie rodziny zmarłego, przekazania pogrzebu do parafii z kościołem stacyjnym, na przykład pw. Chrystusa Króla (cmentarz Lipowy), św. Antoniego (cmentarz na Wójtowej Wsi), Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (cmentarz Centralny).  


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj