Inwestycja we własną oczyszczalnię ścieków to doskonały pomysł dla wszystkich, którzy mają dom położony daleko od sieci kanalizacyjnej, którą zazwyczaj zarządzają gminy.
Nie jest to jednak pomysł, który można samowolnie zrealizować. Ważny w tym aspekcie jest oczywiście plan zagospodarowania przestrzennego oraz lokalne przepisy, które warunkują konkretne parametry, jakie cała instalacja musi spełnić. Poza tym jest to takie przedsięwzięcie, które podlega przepisom prawa budowlanego i wodnego. W całym szeregu procedur, pozwoleń, wycen i projektów pomogą fachowcy z firmy
http://www.traidenis-pol.com, która zajmuje się całokształtem inwestycji od początku do końca.

Opłacalna inwestycja

Poza pewnego rodzaju wygodą przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tanią inwestycją. I choć na początku oczywiście należy wyłożyć dość dużo pieniędzy na sprzęt oraz prace budowlane, to po latach nakłady się zwracają, a potem użytkowanie jest bezkosztowe. To jest pod tym względem bardziej opłacalna inwestycja niż popularne szambo. To pomysł zdecydowanie tańszy, ale wymaga stałych nakładów związanych z oczyszczaniem i wywożeniem nieczystości. Oczyszczalnia przydomowa sprawdza się zarówno przy domkach jednorodzinnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej takich jak szkoły, pensjonaty czy szpitale. Od ilości osób korzystających z instalacji zależy to, jaki typ oczyszczalni wybierzemy. Te najbardziej wydajne są w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami, jakie wytwarza nawet 200 osób.  

Przepisy i formalności

Każda budowa jest obarczona różnego typu pozwoleniami i przepisami. Najważniejsze z nich obejmują prawo budowlane i wodne. Niezbędne formalności są zależne od jakości gleby, jaką mamy, poziomu wód gruntowych oraz odległości od końca działki lub ujęcia wody. Jeśli poziom zanieczyszczeń nie przekracza dobowo 5 m³, nie musimy występować o pozwolenie wodne, a instalacje, które wytwarzają do 7,5 m³ zanieczyszczeń nie potrzebują zgody na budowę lecz uprawomocnienia zezwolenia.

Ze względu na wymiar praktyczny budowa powinna zostać w taki sposób zaplanowana, by uruchomienie oczyszczalni odbyło się w tym samym czasie co zasiedlenie domu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zbiorniki z osadem czynnym nie mogą działać bez stałego dopływu nieczystości. O wybór najlepszego rozwiązania oraz idealne miejsce do zamontowania zbiorników najlepiej, jak zadbają o całość inwestycji profesjonaliści. Czasem zdarza się, że układ lub rozmiar działki wymagają porozumienia z sąsiadami i wybudowania wspólnej instalacji.   

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj