Stacja meteorologiczna stanęła w przyszkolnym ogródku Gimnazjum nr 10 w Gliwicach. Służy nie tylko uczniom, także wszystkim gliwiczanom.
Pomysł zrodził się przed laty, ale brakowało pieniędzy. Finanse zapewniło dopiero zwycięstwo w konkursie Eko Odkrywcy 4, którego organizatorami byli Henkel Polska, drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.   

Klatka meteorologiczna (Stevensona) wyposażona jest w podstawowe przyrządy pomiarowe: termometry – minimalny, maksymalny i zwykły, barometr, deszczomierz, wiatromierz oraz bezprzewodową stację pogody, w której zainstalowano szereg czujników. Wszystkie dane trafiają do bazy, w której można odczytywać kilkanaście parametrów pogodowych. 

Podczas budowy klatki wykorzystano energię słoneczną - do oświetlenia stanowiska pomiarowego. 

Możliwość poznania zasad prognozowania pogody, prowadzenia jej obserwacji, wyciągania wniosków z danych pozyskanych z najbliższego otoczenia daje szansę na zainteresowanie uczniów procesami zachodzącymi w przyrodzie. Właściwa stacja meteorologiczna, która powstała w szkole, będzie więc nieocenioną pomocą dydaktyczną podczas zajęć z przyrody w terenie i lekcji informatyki.

- Z tej formy zajęć skorzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły, a w przyszłości także dzieci z nowo tworzonej Szkoły Podstawowej nr 15. Stację meteorologiczną zamierzamy udostępnić również uczniom z innych gliwickich szkół i przedszkoli. Analizując dotychczasowe zainteresowanie lekcjami ekologii prowadzonymi w  terenie, mamy pewność, że warsztaty rozbudzą zainteresowanie młodzieży ekologią, szczególnie zmianami klimatu, zanieczyszczeniem środowiska, racjonalnym korzystaniem ze źródeł energii przy wykonywaniu codziennych czynności – mówi Barbara Olchawa, nauczycielka fizyki zaangażowana w budowę stacji.

Stacja meteorologiczna ma służyć nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom, ponieważ została zarejestrowana w międzynarodowym systemie Weather Underground. Aktualne dane pogodowe oraz prognozę pogody na najbliższe dni można śledzić na stronie gimnazjum  http://www.gim10.gliwice.pl w zakładce Pogoda.

Stworzenie przyszkolnej stacji meteorologicznej, obsługiwanej przez uczniów i nauczycieli, jest, po ogrodzie siedliskowym i akcji recyklingu, kolejnym elementem sprzyjających rozwojowi świadomości ekologicznej uczniów, mieszkańców dzielnicy Zatorze i, miejmy nadzieję, całego miasta.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj