Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach - „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945). Wystawa ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” – przybliży nie tylko unikatową w skali europejskiej produkcję Królewskiej Odlewni Żelaza, ale też rolę, jaką w realizacji dawnego marzenia o Śląsku jako pruskiej Anglii odegrało żeliwo.

W historii sztuki i rzemiosła artystycznego dwóch minionych stuleci, wśród znawców i kolekcjonerów Gliwice kojarzą się jednoznacznie z odlewnictwem artystycznym. To tu w listopadzie 1796 roku, w Królewskiej Odlewni Żelaza, uruchomiono jeden z pierwszych na kontynencie europejskim wielkich pieców opalanych koksem, co zapoczątkowało erę industrializacji Górnego Śląska i otworzyło nowy rozdział w historii naszego miasta, które wkrótce zasłynęło z „żeliwnych odlewarni swoich” i kunsztu odlewników.

Publikacja, autorstwa Anny Kwiecień, starszego kustosza Muzeum w Gliwicach, jest komentarzem do wystawy stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice”, znajdującej się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, gdzie eksponowane są bogate zbiory  gliwickiego muzeum. Wydawnictwo prezentuje unikatowe na skalę europejską obiekty żeliwne – ze szczególnym uwzględnieniem galanterii żeliwnej: niewielkich, dekoracyjnych przedmiotów, jak przyciski do papieru, stojaki na zegarki, świeczniki, plakiety, medaliony. W książce znajdziemy również bogaty materiał ikonograficzny oraz specjalistyczne komentarze – w formie aneksów, m.in. na temat historii odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, rozwoju przemysłu w XIX wieku, rewolucyjnej roli żeliwa, ale również historii samego regionu i miasta, co piękno żeliwnych odlewów pozwoli wpisać w horyzont epoki i ująć w szerokim kontekście politycznym, społecznym i ideowym.
 







Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj